رئیس‌جمهوری ونزوئلا با اشاره به توافق‌های کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا گفت این کشور متحدانی از جمله جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه... دارد که کمک می‌کنند تا ونزوئلا، استقلال اقتصادی خود را از طریق پیشرفت‌های فناوری تحکیم بخشد.

مادورو: ونزوئلا برای تحکیم استقلال اقتصادی، دوستان بزرگی چون ایران دارد

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنرانی از طریق شبکه تلویزیون دولتی وی‌تی‌وی (VTV) گفت: ما دوستان بزرگی در جهان داریم که ظرفیت علمی و فناوری بالایی دارند؛ جمهوری اسلامی ایران، جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه، برادرانمان در هند، بلاروس، که ما را در انقلاب بزرگ علمی و فناوری که ما انجام می‌دهیم یاری می‌کنند.

مادورو با اشاره به توافق‌های ونزوئلا با ایران در جریان کمیسیون مشترک سطح عالی دو کشور که از ۱۳ تا ۱۵ نوامبر (۲۲ تا ۲۵ آبان) در تهران برگزار شد، گفت: وزرای کشور (که در این کمیسیون حضور داشتند) با خبرهای بسیار خوبی مبنی بر همکاری‌های علمی و فناوری با پیشرفت‌های عظیمی که جمهوری اسلامی ایران با ونزوئلا به دست آورده است، بازگشتند.

کاراکاس و تهران در جریان کمیسیون مشترک توافقنامه همکاری اقتصادی جدیدی در زمینه های انرژی، پتروشیمی، معدن، کشاورزی و علم و فناوری امضا کردند.

علاوه بر این، مقامات دو کشور شش یادداشت تفاهم در زمینه های استراتژیک برای ارتقای پروژه‌های علم و فناوری امضا کردند. به عنوان بخشی از این قراردادها، انتظار می‌رود نخستین سری از یکهزار خودروی ایرانی با کارایی بالا و قیمت پایین در ماه دسامبر وارد ونزوئلا شوند.

پس از رایزنی و بررسی هیات‌های کارشناسی ایران و ونزوئلا، «سند همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی» بین دو کشور امضا شد و این سند پیش‌درآمدی بر توافقات آتی در حوزه کشاورزی و در بخش‌های فنی، مکانیزاسیون، کشت قراردادی، انتقال دانش و فناوری است.

«ویلمار کاسترو سوتِلدو» وزیر کشاورزی ونزوئلا در این دیدار، ضمن تشکر از میزبانی شایسته ایران، گفت: روابط دو کشور مثال زدنی است و برای تعمیق و تجاری‌سازی آن تلاش می‌کنیم.

وی افزود: وزیر حمل و نقل ما برای راه‌اندازی خط دریایی ایران - ونزوئلا، چارچوبی را با طرف ایرانی به امضا رسانده و در حال خرید کشتی برای ارسال محموله‌های صادراتی به ایران هستیم. با توسعه همکاری با ایران، ونزوئلا می‌تواند به یک هاب منطقه‌ای در آمریکای جنوبی تبدیل شود و دروازه‌ای برای ارسال کالای ایرانی به منطقه باشید.

سوتلدو با اشاره به زمین‌های فراوان و حاصلخیز ونزوئلا گفت: برای کشت فراسرزمینی می‌توانیم ۵۰۰ هزار هکتار زمین در اختیار ایران قرار دهیم. این زمین‌ها توانایی دو بار کشت در سال را دارند و می‌توان در کنار کشاورزی، دامداری‌های بزرگ هم ایجاد کرد.

روسای جمهوری ایران و ونزوئلا در جریان سفر ماه ژوئن (اواخر خرداد) مادورو به تهران و در شرایطی که هر دو کشور تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارند، سند همکاری ۲۰ ساله را امضا کردند.

ایران و ونزوئلا دو کشور نفتی تحت تحریم آمریکا که از قضا هر دو عضو اوپک هستند، می‌توانند همکاری موثری برای بی‌اثر کردن تحریم داشته باشند. دولت سیزدهم، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را از تکیه صرف به غرب به تعامل با کشورهای همسو سوق داده و نقشه راه همکاری‌های بلندمدت، با امضای سند جامع همکاری‌ ۲۰ ساله به اوج خود رسید.

تعیین بازه ۲۰ ساله برای برقراری مناسبات و مراوده‌های میان تهران- کاراکاس، فراتر از اینکه در دو کشور چه دولتی روی کار باشد، نشان از درک عمیق مقام‌های دو کشور از اهمیت استراتژیک این روابط دارد. اقدامات عمل‌گرایانه تهران- کاراکاس در تقویت روابط اقتصادی، تجاری، علمی و فناورانه به موازات روابط ایدئولوژیک‌محور از عزم جدی دو کشور برای هم‌افزایی ظرفیت‌ها خبر می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.