رابرت مالی پس از طرح ادعاهای متناقض درباره برجام نسبت به احیای این توافق ابراز خوش بینی کرد.

ادعاهای برجامی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

به گزارش قدس آنلاین، نشریه «فارین پالیسی» نوشت که «راب مالی» در مورد موضوع هسته ای ایران ادعا کرد: ایران هفته‌ها تا غنی‌سازی مواد شکافت‌پذیر مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

وی در بخشی دیگر مدعی شد: ایران به داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای تولید یک بمب هسته‌ای، بسیار نزدیک است؛ این وضعیت نتیجه انتخاب‌های خود ایران و نیز تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا برای خروج از برجام است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین ادعا کرد: دولت جو بایدن، در عرض یک ماه پس از آغاز به کار شرکای اروپایی درگیر در مذاکرات با ایران را از قصد خود برای از سرگیری مذاکرات در مورد بازگشت به پایبندی متقابل به برجام مطلع کرد؛ این مذاکرات به خاطر شرایط جدید اضافه شده توسط تهران در روند مذاکرات، طولانی و دچار وقفه شده است.

وی در ادامه اظهارات ادعایی خود گفت: ما تحریم‌ها را خواهیم داشت، اعمال فشار می‌کنیم، دیپلماسی به کار می‌بندیم؛ بایدن آماده است در صورت شکست روش‌های دیگر مانند دیپلماسی و تحریم‌ها، به عنوان آخرین راه‌کار، با گزینه نظامی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای موافقت کند؛ اما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم.

«مالی» همچنین با اعتراف ضمنی به شکست ابزار تحریم علیه ایران و بی فایده بودن ادعای تحریم‌های بیشتر علیه این کشور، مدعی شد که موضوع تحریم ایران یک عمل متعادل کننده است و آمریکا باید بر این اساس عمل کند؛ به گفته وی موفقیت دیپلماسی آمریکا تا حدودی مرهون فشار تحریم‌های مذکور است.

وی در پایان ادعا کرد که دولت «بایدن» هنوز امیدوار است که ایران رویه فعلی خود را تغییر بدهد و واشنگتن به احیای برجام امیدوار است.

منبع: مشرق نیوز

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.