رییس بنیاد مسکن از ساخت واحد مسکونی برای ۱۰ خانوار دارای عضو معلول طی ۲ سال با همکاری سازمان بهزیستی خبر داد.

بنیاد مسکن و بهزیستی برای ۱۰ هزار معلول مسکن می‌سازند

به گزارش قدس آنلاین، اکبر نیکزاد، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست خبری احداث ۱۰ هزار مسکن معلولان کشور با همکاری سازمان بهزیستی اظهار کرد: قرار است این بنیاد ظرف ۲ سال برای خانوارهای دارایی عضو معلول که مشمول دریافت این تسهیلات هستند، مسکن سازی کند.

وی ادامه داد: قرار نیست پروژه های مستقلی برای اسکان خانوارهای دارای عضو معلول اجرا شود بلکه تعدادی از واحدهای هر پروژه نهضت ملی مسکن در هر شهر به خانوارهای مشمول داده خواهد شد.

رییس بنیاد مسکن افزود: بر اساس تفاهمنامه امضا شده میان بنیاد مسکن و سازمان بهزیستی به ازای هر واحد، ۱۰۰ میلیون تومان بلاعوض از سوی دولت به مددجو برای احداث مسکن داده شده و باقی را بنیاد مسکن تامین خواهد کرد.

به گفته نیکزاد، قرارداد دیگری نیز بین بنیاد مسکن با بنیاد مستضعفان برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی خانوارهای با تمکن مالی پایین به امضا رسیده که تاکنون ۱۰ هزار واحد آن تکمیل شده است. بنیاد مسکن قرارداد از ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی با کمیته امداد به امضا رسانده که تا نیمه اسفند سال جاری به مددجویان کمیته تحویل خواهد شد.

**ساخت ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در ۳ سال

در ادامه این نشست علی محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ساخت مسکن از مسائل اساسی دولت سیزدهم است گفت: برنامه ریزی کرده ایم که ۱۶۰ هزار واحد مسکونی در در این دولت طی ۳ سال ساخته شود که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار خانوار در سامانه مربوطه ثبت نام و مشمول دریافت این واحدها شناخته شده اند که بر اساس قرمز بودن، فرم «ج» آن‌هاست.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی در سال های اخیر تا کنون ۱۳ هزار خانوار دارای بیش از ۲ عضو معلول، مسکن دریافت کرده اند.

**پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن روستایی

در ادامه این نشست اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن درباره وام مسکن روستایی گفت: تاکنون ۵ هزار خانوار روستایی که از تاریخ ۲۵ آذر سال ۱۴۰۰ وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن دریافت کرده بودند توانستند ۱۰۰ میلیون تومان متمم را نیز طی یک ماه اخیر دریافت کند.

به گفته نیکزاد ۶۵۰ خانواده روستایی هم در یک ماه گذشته هستند همه ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن روستایی را دریافت کنند.

وی درباره اینکه آیا دریافت کنندگان وام مسکن روستایی مشمول قرمز شدن فرم ج خواهند شد یا خیر، گفت: با توجه به اینکه یارانه وام های مسکن روستایی برای دولت سنگین است، بنابراین مقرر شد کسانی که این تسهیلات را دریافت می‌کنند فرم «ج» شان قرمز شود. قرار است بر اساس این تسهیلات، روستاییان در محل زندگی خود باقی بمانند و دیگر نمی تواند از تسهیلات مسکن حمایتی در شهرها برخوردار شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: به ازای هر واحد مسکونی که وام ۲۰۰ میلیون تومانی دریافت می کند دولت ۴۶ میلیون تومان یارانه پرداخت می کند. نرخ سود این تسهیلات پنج درصد محاسبه شده و نحوه ضمانت نیز سفته زنجیره ای است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه این بنیاد با شهرداری تهران تفاهم نامه ساخت ۱۱۳۰۰ واحد مسکونی در شهر تهران امضا کرده است، توضیح داد: توسعه اطراف حرم حضرت عبدالعظیم به بنیاد مسکن واگذار شده و این بنیاد در حال احداث بزرگترین پارکینگ طبقاتی کشور با ظرفیت ۳۶۰۰ خودرو در کنار حرم حضرت عبدالعظیم است که تا دهه فجر امسال عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی از دیگر اقدامات بنیاد مسکن را بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سوانح طبیعی عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر ۴۶ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل و زلزله سال های اخیر در حال بازسازی یا نوسازی هستند. سیمان مورد نیاز برای بازسازی واحدهای آسیب دیده از سوانح زلزله و سیل زده ها بنیاد مستضعفان به طور رایگان در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهند. این در حالی است که شهرداری ها و دهیاری ها نیز پروانه ساخت رایگان صادر می کند.

منبع: آنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.