مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی گفت: بیشترین‌ تخلفات نانوایی‌ها در مشهد مربوط به کم فروشی بوده است. از ابتدای تیرماه سال جاری تا کنون ۱۲ هزار و ۴۰۰ بازرسی از نانوایی‌ها در مشهد انجام شده که منجر به تشکیل ۳۳۷۷ پرونده تخلف شده است.

بیشترین‌ تخلفات نانوایی‌ها در مشهد مربوط به کم فروشی بوده است

به گزارش قدس خراسان، امیر دلداری در خصوص تخلفات نانوایی‌ها در مشهد پس از اجرای طرح هوشمندسازی نان اظهار کرد: در حال حاضر تخلفاتی در برخی از نانوایی ها دیده می‌شود. بعضی‌ نانوایی‌ها هزینه دو نایلون را از فرد خریدار دریافت می‌کنند. گاهی نیز کم فروشی در برخی از واحدها به چشم می‌خورد.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به وجود نصب دستگاه کارتخوان و فروش هوشمند نان در نانوایی‌ها دسترسی‌هایی از طریق این دستگاه در اختیار ما قرار گرفته تا عملکرد یک نانوایی‌ را از زمان شروع پخت نان تا پایان آن می‌توانیم بررسی کنیم.

وی عنوان کرد: به عنوان مثال ممکن است در یک نانوایی از کارت بانکی تکراری با فواصل زمانی استفاده شود، یا فروش یک نانوا از سهمیه آردی مربوط به نانوایی بیشتر باشد که البته تمام این تخلف‌ها قابل رصد است.

دلداری خاطرنشان کرد: با نصب دستگاه‌های کارتخوان هوشمند، نظارت‌های زیادی بر فعالیت نانوایی‌ها در سطح استان و مشهد انجام گرفته و پرونده‌های تخلف زیادی به تعزیرات حکومتی ارسال شده است. با توجه به افزایش جرائم و مصوبه شورای عالی اتحادیه قرار است برای جرائمی مانند گران‌فروشی و کم‌فروشی مجازات‌ها ۱۰ برابر شود و برخوردهای شدیدی شکل می‌گیرد.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی بیان کرد: امیدواری ما این است طرح اصلی در خصوص نان اجرا شود زیرا با اجرایی شدن این طرح تعداد تخلفات کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مشکلی که وجود دارد فاصله قیمتی بین آرد دولتی و آزاد است که شرایط خوبی را برای انجام تخلف فراهم می‌کند. امیدواریم طرح اصلی سریعتر اجرایی شود. در آن طرح یارانه آرد به ازای پخت نان به نانوایان تعلق خواهد گرفت و همچنین این طرح صرفه‌جویی در پی خواهد داشت و تاثیرگذاری آن زیاد است.

دلداری گفت: خراسان رضوی جزو اولین استان‌هایی بود که طرح هوشمندسازی نان را شروع کرده و خوشبختانه به نتایج دلخواه نیز رسیده‌ایم.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی با اشاراه به اینکه دستگاه کارتخوان هوشمند در ۹۵ درصد نانوایی‌های مشهد نصب شده است، افزود: نانوایی‌های آزادپز شامل این طرح نمی‌شوند. در حال حاضر دستگاه کارتخوان هوشمند در ۴ الی ۵ درصد نانوایی‌ها در مشهد از جمله نانوایی‌هایی که در مالکیت مشکل دارند یا مالک اصلی فوت کرده و ملک در اختیار ورثه قرار دارد، نصب نشده است.

وی درباره پرونده تخلفات نانوایی‌ها پس از نصب دستگاه کارتخوان هوشمند در مشهد خاطرنشان کرد: بیشترین‌ تخلفات نانوایی‌ها در مشهد مربوط به کم فروشی بوده است. همچنین نانوایی‌ها مجاز به پخت و فروش نانی که در دستگاه کارتخوان هوشمند تعریف نشده نیستند و این موضوع نیز تخلف به حساب می‌آید.

دلداری عنوان کرد: از ابتدای تیرماه سال جاری تا کنون ۱۲ هزار و ۴۰۰ بازرسی از نانوایی‌ها در مشهد انجام شده که منجر به تشکیل ۳۳۷۷ پرونده تخلف شده است؛ مبلغ ریالی این پرونده‌ها ۷۶ میلیارد و ۵۲۷ میلیون ریال است.

مدیر بازرسی و نظارت اصناف خراسان رضوی درباره فراوانی تخلفات نانوایی‌ها اظهار کرد: در خصوص فراوانی تخلفات در مشهد ۳۴۸ مورد گران فروشی، ۴۵۰ مورد کم فروشی، ۲۳۲ مورد عرضه خارج از شبکه، ۳۲۵ مورد عدم رعایت قوانین نظام صنفی، ۱۶۸ مورد عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی گزارش شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

پخش زنده

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.