کشورهای متجاوز به یمن صرفا نگران زیرساخت‌های خود هستند و از دید آن‌ها آتش بس نباید هیچ دستاوردی برای دولت صنعاء داشته باشد.

ادامه حیله‌ورزی آمریکا در یمن به نام آتش‌بس

به گزارش قدس آنلاین، روند عدم صلح و عدم جنگ همچنان بر روند سیاسی و نظامی در یمن حاکم است؛ در حالیکه کشورهای متجاوز سعودی، آمریکایی و اماراتی و متحدان آن‌ها در زبان خواستار صلح هستند، اما در عمل نیروهای آن‌ها همچنان در استان‌های جنوبی و برخی از مناطق یمن حضور دارند.

محاصره زمینی، هوایی و دریایی همچنان وجود دارد، به استثنای برخی پروزاها به فرودگاه صنعاء که تحت نظارت و کنترل‌های شدید هر از گاهی انجام می‌شود.

همچنین درگیری‌ها در مأرب به شکل پراکنده وجود دارد و همزمان پهپادهای شناسایی بر فراز استان الحدیده پرواز می‌کنند و از سوی دیگر کشورهای عضو ائتلاف سعودی به تاراج منابع یمن از جمله ثروت نفتی این کشور ادامه می‌دهند.

علی رغم دشواری‌های شدید زندگی در یمن و جنگی که در هشت سال گذشته اقتصاد این کشور را بیش از پیش به نابودی کشانده، اما همچنان محاصره شدید ادامه دارد و ائتلاف سعودی اجازه ورود کالا و دارو و سوخت به یمن را نمی‌دهد، مگر در موارد معدودی با دریافت جریمه‌های مالی کلان و پس از بازرسی‌های دقیق، یک کشتی بتواند در بندر الحدیده پهلو بگیرد.

از سوی دیگر حمایت و پشتیبانی عربستان سعودی و امارات از جناح‌ها و شبه‌نظامیان مسلح در مناطق جنوبی و مناطق تحت کنترل ائتلاف موجب شده است که وضع اسف‌باری در این مناطق به وجود آید. فروپاشی اقتصادی و پول ملی، هرج و مرج و نا امنی به واقعیت روزمره این مناطق تبدیل شده است.

در این راستا وبسایت آمریکایی «اینترسپت» در خصوص موضع آمریکا برای پایان دادن به جنگ یمن نوشت: «بی توجهی ایالات متحده به مطالبات صنعا مبنی بر پرداخت حقوق کارکنان و رفع محاصره یمن و غیر واقعی خواندن این خواسته‌ها به وضوح نشان از عدم جدیت واشنگتن برای حرکت به سمت صلح دارد».

این وبسایت آمریکایی فاش کرد که خواسته‌های صنعا با خواسته‌های بسیاری از دموکرات‌ها در کنگره آمریکا همخوانی دارد و این مطالبات «غیر واقع بینانه و غیرممکن» نیستند.

«اینترسپت» در ادامه نوشت که دولت آمریکا پرداخت حقوق کارکنان یمنی در ازای تمدید آتش‌بس را هزینه گزاف می‌داند و از این رو مشخص می‌شود که رویکرد واشنگتن به آتش‌بس جدی نیست.

طبق این گزارش سعودی‌ها زمانی تن به آتش‌بس دادند که متوجه شدند در باتلاق یمن گیر کرده و این جنگ برای آن‌ها بسیار پر هزینه شده است.

اینترسپت افزود: «تاکنون سعودی‌ها و اماراتی‌ها هیچ نشانه مثبتی در رابطه با خواسته‌های صنعا ارائه نکرده‌اند، آن‌ها مدام به فکر پایان حملات به تأسیسات حیاتی و نفتی در عمق خاک خودشان هستند و اهمیتی به صلح واقعی نمی‌دهند».

این وبسایت آمریکایی در پایان آتش‌بس در یمن را در ادامه سیاست فریبکارانه دولت آمریکا دانست و نوشت که همانند تعهد دروغین بایدن برای پایان دادن به جنگ یمن آتش‌بس نیز در همان راستا خواهد بود.

بی ثمر بودن نتایج آتش‌بس برای مردم در حالی است که به نوشته وبگاه انصارالله یمن این وضعیت باعث شده است که مردم و سران یمن برای تغییر این وضعیت دست به کار شوند و اعلام کنند که یا باید صلح شرافتمندانه صورت گیرد، یا اینکه جنگ مجددا آغاز شود.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.