آمریکا احتمالا در روزهای آتی یکی از بزرگترین بسته های کمک نظامی را به اوکراین اعلام کند.

اعلام بزرگترین بسته کمک نظامی به اوکراین
به گزارش قدس آنلاین، ایالات متحده آمریکا احتمالا در روزهای آتی یکی از بزرگترین بسته های کمک نظامی را به اوکراین اعلام کند.

شبکه تلویزیونی "سی ان ان" با استناد به سخنان برخی مقامات آمریکایی مطلع از طرح های موجود، اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا ممکن است یکی از بزرگترین بسته های کمک نظامی به اوکراین را در روزهای آتی اعلام کند. اما هنوز تانک های مدرنی را که کی یف درخواست می کند، تحویل نداده است.

این شبکه تلویزیونی گفت: "انتظار می رود ایالات متحده یکی از بزرگترین بسته های کمک نظامی به اوکراین را در روزهای آتی اعلام کند... اما کی یف خواستار تانک های مدرن است - درخواستی که ایالات متحده هنوز قصد ندارد تا آن را برآورده کند."

پیشتر، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که ایالات متحده می تواند بسته کمکی جدیدی را تا پایان این هفته به اوکراین اعلام کند.

روسیه به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی برای کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که هر محموله ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد به یک هدف قانونی برای روسیه تبدیل خواهد شد.

وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه اعلام کرد که کشورهای ناتو با ارسال سلاح به اوکراین "با آتش بازی می کنند". دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد که پمپاژ اوکراین با تسلیحات از غرب به موفقیت مذاکرات روسیه و اوکراین کمک نمی کند و تأثیر منفی خواهد داشت.

واکنش آنتونوف به استفاده از تسلیحات آمریکایی برای حمله به کریمه

سفیر روسیه در واشنگتن: روسیه تسلیحات غربی را در اوکراین نابود خواهد کرد و به حملات به کریمه پاسخ خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در واشنگتن بیان کرد: “نیروهای مسلح روسیه حملات را به خاک روسیه، از جمله کریمه بدون پاسخ نمی گذارند.”

وی به اظهارات سیاستمداران غربی مبنی بر عرضه قریب الوقوع خودروهای زرهی مدرن به اوکراین و اظهارات ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر مجاز بودن استفاده از سلاح های آمریکایی برای حمله به کریمه، واکنش نشان داد.

این دیپلمات که خواستار توجه به سخنان رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مبنی براین که پیروزی بر روسیه غیرممکن است، گفت: تقویت اوکراین با تسلیحات، از جمله تسلیحات آمریکایی، تنها منجر به تلفات غیرنظامی بیشتر خواهد شد.

وی افزود: "ما متذکر می شویم که لفاظی های مقامات آمریکایی روز به روز جنگجویانه تر می شود. وزارت امور خارجه آمریکا از طریق اظهارات فارغ از واقعیت مبنی بر اینکه "کریمه سرزمین اوکراین است" و نیروهای مسلح اوکراین می توانند از سلاح های آمریکایی برای محافظت از قلمرو خود استفاده کنند. رژیم کی یف را به انجام اقدامات تروریستی در روسیه سوق می دهد.”

این دیپلمات هشدار داد که خطر تشدید درگیری در این مورد حتی بیشتر خواهد شد.

آنتونوف در پایان گفت: “مفسران ساده لوحانه بر این باورند که روسیه به حملات به خاک خود پاسخ نخواهد داد.”

به گفته رسانه های آمریکایی، واشنگتن ممکن است این جمعه بسته بزرگ دیگری از کمک های نظامی به اوکراین را اعلام کند. به احتمال زیاد سایر کشورهای غربی که برای نشستی در پایگاه آمریکایی رامشتاین در آلمان گرد هم می آیند، تحویل تسلیحات جدید را اعلام خواهند کرد.

در زمینه عملیات ویژه روسیه در اوکراین، ایالات متحده و متحدانش در ناتو با ارسال تسلیحات به ارزش ده ها میلیارد دلار از کیف حمایت می کنند. مسکو نیز به نوبه خود بارها گفته است که عرضه تسلیحات غربی تنها درگیری را طولانی می کند و حمل و نقل سلاح به یک هدف قانونی برای ارتش روسیه تبدیل می شود.

انتقاد زلنسکی از آلمان

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین روز پنجشنبه از تردید آلمان در اجازه تحویل تانک‌های سنگین انتقاد کرد و گفت که این «استراتژی درستی» نیست.

آقای زلنسکی در ارتباطی ویدیویی در نشست داووس درباره تحویل تانک‌های سنگین آلمانی به اوکراین گفت: «زمان‌هایی وجود دارد که ما نباید تردید کنیم یا خودمان را با هم مقایسه کنیم.» به نظر می‌رسد آقای زلنسکی در این صحبت‌ها به گزارشی اشاره دارد که در آن گفته شده بود برلین تنها در صورتی تانک‌های پیشرفته را ارسال می‌کند که ایالات متحده تانک‌های آبرامز را تحویل دهد.

در گزارش مورد اشاره یک منبع دولتی در برلین به خبرگزاری رویترز گفته بود که آلمان زمانی تانک‌های خود را به اوکراین می‌فرستد که ایالات متحده نیز موافقت کند همین کار را انجام دهد.

این منبع دولتی آلمان که نخواست نامش فاش شود، گفته است که در روزهای اخیر چندین بار، اولاف شولس، صدراعظم این کشور پشت درهای بسته بر این شرط تاکید کرده است که تانک‌های آمریکایی نیز باید به اوکراین ارسال شوند.

با این حال اخیرا کرین ژان پیر، سخنگوی رئیس‌ جمهوری آمریکا درباره موضع‌های تازه آلمان گفته است: «رئیس‌ جمهور معتقد است که هر کشوری باید به صورت مستقل در مورد مراحل کمک و نوع تجهیزاتی که می‌تواند در اختیار اوکراین قرار دهد، تصمیم بگیرد.»

هرچند به نظر می‌رسد متحدان ناتو به دلیل اجتناب از خطر جنگ مستقیم با روسیه تا کنون از ارسال قوی ترین سلاح های خود به اوکراین خودداری کرده‌اند اما بارها بسته‌های حمایتی به اوکراین فرستاده‌اند. به تازگی نیز یک مقام آمریکایی عنوان کرد دولت بایدن قرار است بسته کمکی جدیدی به اوکراین به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار را تصویب کند که احتمالاً شامل خودروهای زرهی استرایکر برای کی‌یف است، اما تانک‌های ام-۱ آبرامز در آن پیش‌بینی نشده است و ایالات متحده اعلام کرده است که هنوز برای پاسخگویی به درخواست کی‌یف برای تانک‌های ام-۱ آبرامز آماده نیست.

با این حال بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان روز پنجشنبه میزبان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا خواهد بود. به نظر می‌رسد آقای آستین در این نشست درباره انتقال تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان به اوکراین نیز صحبت کند.

اوکراین که عمدتاً به انواع تانک‌های تی-۷۲ متعلق به دوران شوروی متکی است، مدت‌هاست از آلمان درخواست کرده که تانک‌های پیشرفته لئوپارد را در اختیار آنها بگذارد تا با استفاده از این تانک‌ها بتواند مسیر جنگ مسکو علیه خود را تغییر دهد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.