ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲ از امروز ۴ بهمن آغاز شد و داوطلبان تا ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱ فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی ۱۴۰۲ آغاز شد

به گزارش قدس آنلاین، آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲ در روزهای ۴ و ۵ خردادماه ۱۴۰۲ برگزار می شود. دفترچه راهنمای شرکت در این آزمون در مرکز سنجش آموزش پزشکی منتشر شده است.

شرایط عمومی شرکت آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲

داوطلبین مجاز به شرکت در آزمون باید دارای شرایط عمومی زیر در تمام ادوار تحصیلی و مراحل شغلی باشند:

۱. برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر

۲. واجد کلیه شرایط عمومی متداول در آزمون های مختلف کشور

۳. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی

۴. پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران

۵. عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه های محارب و ملحد و هواداری از آنها

۶. نداشتن سوء پیشینه کیفری

۷. عدم اشتهار به فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۲:

۱. داشتن شرایط عمومی ورود به دوره آموزش عالی

۲. دارا بودن دانشنامه کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی گروه پزشکی و مدارک بالاتر متناسب با رشته تحصیلی مورد تقاضا در رشته های امتحانی کارشناسی ارشد بر اساس مدارک مورد پذیرش هر رشته امتحانی مطابق جدول اعلام شده از یکی از دانشگاه های داخل یا خارج از کشور حسب تایید وزارت بهداشت، یا وزارت علوم و یا گواهی مبنی بر فارغ التحصیل حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ توسط دانشگاه مربوطه برای دانشجویان سال آخر.

دانشجویان که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ فارغ التحصیل شوند مجاز به شرکت در این آزمون هستند و افرادی که بعد از تاریخ مذکور فارغ التحصیل شوند، مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

بر اساس اعلام دبیرخانه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی، رشته های مربوط به حوزه سلامت دانشگاه جامع علمی کاربردی مورد تایید وزارت بهداشت نیستند.

تبصره های این بخش در دفترچه راهنما درج شده است و لازم است داوطلبان تمامی دفترچه را مطالعه کنند.

۳. عدم اشتغال به تحصیل همزمان در دوره های کارشناسی ارشد و یا سایر مقاطع تحصیلی در همان دانشگاه و یا دانشگاه های دیگر و سایر موسسات آموزشی و تحقیقاتی کشور (بر اساس آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب ۴۳ امین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی)

۴. بر اساس مصوبه هفتاد و هفتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد که از تحصیل محروم یا از ادامه تحصیل منصرف می شود، پس از تسویه حساب با دانشگاه محل تحصیل خود، با رعایت بندهای مربوطه اعلامی در دفترچه راهنما می تواند مجدداً در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته شرکت کند.

۵. بر اساس مصوبه هفدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت کلیه پذیرفته شدگان سنوات قبل که متقاضی ثبت نام و شرکت در این آزمون هستند، در صورت ثبت نام در دانشگاه پذیرفته شده، باید تا زمان قبولی در این آزمون، انصراف دهند. در صورتیکه دانشجویان این امر را رعایت نکنند، ضمن لغو قبولی، طبق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

۶. طبق رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۹۵۰ تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته هر سال می توانند در آزمون سال بعدی ثبت نام و شرکت کنند.

بنابراین پذیرفته شدگان سال ۱۴۰۱ و ماقبل که در حال حاضر به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل در دانشگاه (اعم از وزارت بهداشت، وزارت علوم ، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز و موسسات آموزشی) هستند، باید تا زمان قبولی در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ وزارت بهداشت، انصراف قطعی داده و گواهی انصراف خود را به دانشگاه پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ تحویل دهند. در صورتیکه دانشجویان این امر را رعایت نکنند، ضمن لغو قبولی، طبق مقررات با فرد خاطی برخورد خواهد شد.

۷. بر ا ساس مصوبه چهل و پنجمین جلسه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی دانش آموختگان مقطع کار شناسی ارشد چنانچه در مقطع مذکور از آموزش رایگان برخوردار بوده و مجدداً با مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی خود متقاضی شرکت در رشته های این آزمون هستند، در صورت قبولی در رشته محل های رایگان این آزمون، ملزم به پرداخت شهریه هستند. در صورتیکه در مقطع کارشناسی ارشد قبلی، از آموزش رایگان برخوردار نبوده اند، در صورت پذیرش در رشته محلهای رایگان، ملزم به پرداخت شهریه نیستند.

در رشته هایی که جهت شرکت در آزمون مدرک تحصیلی مورد پذیرش کارشناسی ارشد اعلام شده، در صورت قبولی در رشته محل های رایگان، ملزم به پرداخت شهریه در رشته پذیرفته شده نیستند. توجه: داوطلبان حائز شرایط این بند، جهت اطلاع از میزان شهریه از مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت پیگیری کنند.

۸. وزارت بهداشت، به هیچ یک از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورس تحصیلی اعطا نمی کند.

۹. شرایط پذیرش اتباع خارجی در دوره کارشناسی ارشد تابع آئین نامه های مربوطه است.

۱۰ بر اساس آیین نامه آموزشی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب چهل و سومین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، تمام وقت است. بنابراین هرگونه اشتغالی غیر از تحصیل برای دانشجو ممنوع است.

داوطلبان شاغل، قبل از ثبت نام موافقت کتبی و بدون قید و شرط محل کار خود را مبنی بر ادامه تحصیل دریافت و آن را نزد خود نگهدارند تا در صورت لزوم پس از قبولی به دانشگاه مربوطه ارائه کنند. کارکنان لازم است قبل از ثبت نام و شرکت در آزمون، در خصوص شرایط ادامه تحصیل و نحوه اعمال مدرک تحصیلی بالاتر، اطلاعات لازم را کسب و مجوزهای لازم را اخذ کنند.

۱۱. بر اساس مصوبات شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، دارا بودن حداقل ۲ سال سابقه کار بالینی با مدرک کارشناسی مورد پذیرش برای رشته تکنولوژی گردش خون، در بخش های بیمارستانی و بالینی جهت شرکت در آزمون مقطع کارشناسی ارشد برای کلیه داوطلبان متقاضی این رشته ضروری است و اگر این سابقه در بخش های بالینی بیمارستان خصوصی و یا مربوط به گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در بخش های بالینی بیمارستان باشد قابل قبول است.

داوطلبان واجد شرایط استفاده از آییننامه استعداد درخشان، با توجه به لزوم سابقه خدمتی فوق الذکر (مطابق ضوابط اعلام شده)، بلافاصله پس از فراغت از تحصیل واجد شرایط انتخاب و تحصیل در این رشته نیستند.

واجدین شرایط حداقل تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ باید ۲ سال سابقه کار بالینی داشته باشند. هرگونه کسری خدمت بالینی از مدت ۲ سال اعلام شده قابل پذیرش نخواهد بود. سوابق خدمت در مراکز غیربالینی، یا با مدرک کاردانی و یا پست کاردانی مورد تایید نیست. پس از پذیرش در آزمون، در صورت عدم ارائه ۲ سال کامل سوابق کار بالینی، قبولی داوطلب لغو می شود.

بر اساس رأی هشتاد و چهارمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی نیاز به ارائه ۲ سال سابقه کار بالینی در رشته های مجموعه پرستاری نیست.

۱۲. بر اساس شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت کسب حداقل ۳۰ از نمره کل آزمون (کتبی) با رعایت سایر شرایط و مقررات الزامی است.

۱۳. براساس مصوبه پنجمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، معدل مقطع کارشناسی در آزمون کارشناسی ارشد اعمال می شود. بر اساس مصوبات نوزدهمین جلسه نشست شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سوابق تحصیلی مقطع قبلی (کارشناسی) با سهم ۲۰ درصد در نظر گرفته می شود.

لازم است داوطلبان معدل دوره کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) و دوره کاردانی برای کارشناسی ناپیوسته را در فرم ثبت نام درج کنند.

۱۴. طبق اعلام مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، دانش آموختگان مقطع کارشناسی با سهمیه بومی ومناطق محروم و متعهدین دارای سند محضری خاص، پس از اتمام تعهدات خود و یا یک و نیم برابر تعهد سپری شده مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی ارشد است.

۱۵. براساس ماده ۲۸ آئین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی هر گونه انتقال، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ممنوع است. لذا پس از پذیرش، به هیچ عنوان رشته محل پذیرفته شده اعم از رشته، محل، رایگان، شهریه پرداز تغییر نخواهد یافت.

وضعیت وظیفه عمومی به تفصیل در دفترچه راهنما ذکر شده است و داوطلبان ملزم هستند که آن را مطالعه کرده و بر اساس آن در صورت واجد شرایط بودن اقدام کنند.

شرایط شرکت مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان: بر اساس ابلاغ مشاور معاونت آموزشی وزارت بهداشت، مطابق نامه معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت؛ به جهت اعطای تسهیلات جهت ارتقاء سطح علمی فارغ التحصیلان، به استناد مصوبه مورخ ۲۷ آذر ۱۳۹۷ کمیسیون موضوع مواد ۲ و ۳ آئین نامه اجرائی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقاطع کار شناسی به کار شناسی ارشد قبل از انجام خدمات موضوع قانون اشاره شده، بلامانع است.

ضمناً مشمولین در حین انجام خدمات قانونی مذکور نیز در صورت قبولی در آزمون مقطع بالاتر، می توانند پس از اقدام به توقف طرح، ادامه تحصیل دهند.

ثبت نام، انتخاب رشته محل و اعلام نتیجه آزمون بصورت اینترنتی است و داوطلبان می توانند دفترچه راهنما را از سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرس http://sanjeshp.ir دریافت کنند.

هزینه ثبت نام برای هر نوبت امتحانی مبلغ ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار ریال (۲۳۳ هزار تومان) است که شامل ۲۳۰ هزار تومان مبلغ ثبت نام آزمون و مبلغ ۳ هزار تومان هزینه ارسال پیام کوتاه آزمون است.

داوطلب باید با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی (پیوند الکترونیکی هزینه ثبت نام آزمون های مرکزسنجش آموزش پزشکی) نسبت به پرداخت هزینه شرکت در آزمون اقدام کند. وجه پرداختی به هیچ عنوان قابل استرداد نیست.

بسیار مهم: در صورتیکه بر اساس صلاحدید مراجع تصمیم گیرنده، مقرر شود تا ثبت نام مجدد جهت افرادی که موفق به ثبت نام در زمان تعیین شده در جدول زمانبندی نشده اند، مطابق با مصوبه اول آبان ۱۴۰۱ هیات وزیران، هزینه ثبت نام متاخرین، مبلغ ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار ریال (۲۵۳ هزار تومان) خواهد بود.

داوطلب پس از پرداخت موفق هزینه ثبت نام، از طریق همین گزینه و با وارد کردن کد ملی خود، فرآیند ثبت نام خود را تکمیل کند و وارد فرم ثبت نام شده و پس از اتمام ثبت نام و ثبت نهایی آن، کد رهگیری دریافت کند. پس از تکمیل فرم ثبت نام و ثبت نهایی، داوطلب کد رهگیری ۱۶ رقمی دریافت می کند.

مسئولیت عواقب ناشی از عدم دریافت این فرم، یا مغایرت معدل واقعی با معدل اعلام شده توسط داوطلب در سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی به عهده داوطلب بوده و در صورت قبولی در آزمون ضمن لغو قبولی، با فرد خاطی طبق مقررات و ضوابط برخورد خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.