۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
کد خبر: 852480

با توجه به اینکه اولین مرحله از ثبت‌نام خودروهای خارجی وارده شده از امروز آغاز می‌شود؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط عرضه و نحوه ثبت‌نام این خودروها را در اطلاعیه‌ای اعلام کرد.

چگونه خودرو وارداتی بخریم؟

به گزارش قدس آنلاین، با توجه به اینکه اولین مرحله از ثبت‌نام خودروهای خارجی وارده شده از امروز آغاز می‌شود؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط عرضه و نحوه ثبت‌نام این خودروها را در اطلاعیه‌ای اعلام کرد.

ثبت‌نام خودروهای وارداتی از امروز(شنبه ۶ اسفند ماه) آغاز می‌شود. تعداد خودروهایی که عرضه خواهد شد بر اساس تعداد ثبت‌نام‌هایی که صورت خواهد گرفت، تصمیم‌گیری می‌شود؛ اما به گفته مدیر طرح واردات خودرو وزارت صمت، حداقل فروش ۱۰۰ هزار خودرو در یک بازه شش ماهه دیده شده است. متقاضیان بایستی مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را در حساب وکالتی خود مسدود کنند تا زمانی که حق تقدم مشخص شود و طبق نوبت تعیین شده، بر اساس خودروهایی که عرضه و ثبت‌نام می‌شود، مبلغ اولیه را تکمیل وجه و واریز کنند.

گفتنی است؛ بر این اساس متقاضیان خرید خودروهای وارداتی از ساعت ۱۲ ظهر امروز(شنبه ۶ اسفند ماه) برای ثبت درخواست خود به سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به آدرس saleauto.ir مراجعه کنند.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت جزئیات، نحوه ثبت‌نام، شرایط ثبت‌نام و هر آنچه که لازم است تا متقاضیان اطلاع داشته باشند، به شرح زیر است:

فرآیند فروش خودروهای وارداتی، در سه مرحله انجام خواهد شد:

۱- ثبت‌نام متقاضیان و انجام فرآیند نوبت‌دهی

۲- انتشار آگهی عرضه خودروهای وارداتی و اقدام به خرید توسط متقاضیان حائز شرایط طبق نوبت

۳- تحویل خودروهای وارداتی به خریداران

شرایط ثبت‌نام متقاضیان و انجام فرآیند نوبت‌دهی

با آغاز به کار سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی saleauto.ir از امروز(شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱) متقاضیان تا روز پنج‌شنبه(۱۱ اسفندماه) فرصت ثبت‌نام در این سامانه را خواهند داشت.

نکته مهم این است که ثبت‌نامِ زودتر به معنای در اولویت قرار گرفتن در تخصیص خودرو نیست و طبق تاکید مسئولان وزارت صمت، زمان ثبت‌نام اولویت محسوب نمی‌شود؛ بنابراین متقاضیان خرید خودروهای خارجی وارداتی تا پایان هفته برای ثبت‌نام فرصت دارند و لازم نیست در همان ساعات اولیه آغاز به کار سامانه، برای ثبت درخواست خود مراجعه کنند.

پیش‌شرط ثبت‌نام در سامانه مذکور، موجودی حساب بانکی متقاضی است که به طور علی‌الحساب، ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

بر این اساس، متقاضیان خرید خودروهای وارداتی بایستی پیش از ثبت‌نام در سامانه، با مراجعه به شعب بانک‌های منتخب(تجارت، ملت، صادرات، ملی و قرض‌الحسنه مهر ایران) فرم مسدودی ۵۰۰ میلیون تومان برای خرید خودروی خارجی را پر کنند. این پول در حساب شخصی متقاضیان، ‌ باقی می‌ماند و صرفاً مسدود می‌شود.

گفتنی است که سایر بانک‌های حائز شرایط نیز، پس از اتصال به سامانه، معرفی خواهند شد.

از جمله سایر شرایط ثبت‌نام در سامانه فروش خودروهای خارجی که با هدف توزیع عادلانه اتخاذ شده است، می‌توان به شرایط طرح‌های فروش‌های خودروهای داخلی طی سال‌های اخیر همچون نداشتن سابقه خرید خودروی صفر از خودروسازان داخلی یا از طریق بورس کالا طی ۴۸ ماه گذشته، دارا بودن گواهینامه رانندگی، عدم پلاک انتظامی فعال(تا زمان تحویل خودروهای وارداتی، شرط نداشتن پلاک انتظامی فعال، بررسی می‌شود)، عدم ثبت‌نام در طرح‌های فروش خودروسازان و عرضه آن‌ها در بورس کالا و غیره) اشاره کرد.

در رابطه با عدم ثبت‌نام در سایر طرح‌های فروش، شایان ذکر است که متقاضیان خرید خودروهای وارداتی، ‌در صورت شرکت در برنامه‌های فروش خودروسازان داخلی یا عرضه خودرو در بورس و تحویل خودرو در این برنامه‌ها، فرصت خرید خودروهای وارداتی را از دست خواهند داد.

در نهایت پس از پایان مهلت ثبت‌نام در سامانه فروش خودروهای وارداتی، متقاضیان حائز شرایط عمومی مندرج در بخشنامه، پالایش شده و طبق قرعه، فرآیند نوبت‌دهی آنها انجام می‌شود تا نوبت تخصیص خودرو به متقاضیان حائز شرایط مشخص شود.

نحوه عرضه خودروهای وارداتی

با اعلام نوبت متقاضیان برای تخصیص خودرو، بلافاصله عرضه خودروهای وارداتی با ذکر مشخصات کامل خودروها شروع می‌شود و هر یک از واردکنندگان، تعداد مشخصی از خودروها را با موعد تحویل معین، عرضه خواهند کرد.

در هر مرحله از عرضه خودروهای وارداتی، تمام متقاضیان حائز شرایط، طی مدت معینی که اعلام می‌شود، می‌توانند در سامانه برای خرید خودروهای عرضه‌شده اقدام به ثبت‌نام کنند اما طبیعتاً افرادی که در نوبت بالاتری دارند شانس بیشتری برای انتخاب این خودروها را خواهند داشت. پس از پایان مهلت مذکور، اسامی خریداران قطعی خودروهای عرضه‌شده(به ترتیب نوبت متقاضیان) اعلام خواهد شد.

ضمناً در صورتی که خودروی عرضه‌شده، مورد پسند افراد حائز شرایط و در نوبت‌های بالا نباشد، می‌توانند منتظر بمانند و در عرضه‌های بعدی شرکت کنند؛ بنابراین نوبت آن‌ها حفظ می‌شود. به عنوان مثال چنانچه در اولین مرحله، ۲٠٠٠ خودروی چانگان CS۵۵ پلاس عرضه شود، همه متقاضیان حائز شرایط امکان ثبت‌نام برای این خودرو را خواهند داشت اما پس از پایان ثبت‌نام، سامانه طبق نوبت اختصاص‌یافته به افراد، ٢٠٠٠ متقاضی که نوبت بالاتری قرار دارند را به عنوان خریداران قطعی معرفی خواهد کرد.

فرآیند تحویل خودرو

برخلاف روش‌های گذشته فروش خودروهای وارداتی که متقاضیان، تمام وجه خودرو را در همان زمان ثبت‌نام پرداخت می‌کردند، در سامانه یکپارچه، خریداران قطعی تا زمان تحویل خودرو طی سه مرحله اقدام به تکمیل وجه می‌کنند که مراحل آن در بخشنامه ذکر شده است.

لازم به ذکر است طبق بخشنامه مذکور، تضامین محکمی از واردکنندگان برای تحویل خودرو در زمان مقرر گرفته شده تا در صورت هرگونه تاخیر، جرائم قابل توجهی به طور قطعی به خریداران پرداخت شود.

ضمن اینکه در صورت تاخیر بیش از سه ماه واردکننده برای تحویل خودرو به مشتری و ابطال قرارداد، واردکننده علاوه بر پرداخت جریمه ماهانه ۵.٧ درصدی(نسبت به قیمت خودرو)، مکلف به پرداخت پنج درصد جریمه فسخ قرارداد به مشتری است.

برخلاف سال‌های گذشته در شیوه جدید، قیمت نهایی هر مدل خودرو برآورد و تعیین می‌شود و با احتساب سود عادلانه واردکننده، هزینه تمام‌شده از خریدار اخذ می‌شود.

علاوه‌ بر موارد فوق، در این طرح‌های فروش خودروهای وارداتی، شرایط نیز وجود دارد:

افرادی که به صورت هم‌زمان در بورس کالا یا سامانه‌های خرید شرکت‌های خودروساز ثبت‌نام کرده‌اند، در صورت دریافت خودروی تولید داخل یا مونتاژی، تا پیش از عرضه خودروهای وارداتی، باید از این طرح انصراف دهند. در صورت عدم انصراف، متقاضی با جریمه مندرج در قرارداد مواجه خواهد شد.

انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص(حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است.

امکان صلح خودروهای وارداتی وجود ندارد.

امکان انتقال سند خودرو به مدت یک سال از زمان خرید وجود ندارد.

امکان ثبت‌نام و خرید برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

پس از پایان ثبت‌نام، نوبت تخصیص افراد دارای شرایط مذکور طبق قرعه مشخص می‌شود.

با تعیین "نوبت"، متقاضیان می‌توانند در عرضه‌های آتی خودروی وارداتی، نسبت به انتخاب نوع خودرو در سامانه اقدام کنند.

وجه دریافتی که در زمان افتتاح حساب وکالتی جهت ثبت‌نام اولیه واریز می‌شود تا زمان تحویل خودرو بایستی در حساب مسدود باشد و در صورت برداشت، ثبت‌نام فرد ابطال خواهد شد.

امکان انصراف از معامله تا زمان انعقاد قرارداد نهایی با واردکننده خودرو از سوی خریدار در سامانه، بدون جریمه، وجود دارد. انصراف از معامله در صورت انعقاد قرارداد نهایی، مشمول پرداخت جریمه‌ای معادل پنج درصد قیمت پایه به واردکننده می‌شود.

متقاضیان دارای "نوبت خرید خودرو"، امکان ثبت‌نام و خرید خودروهای داخلی را ندارند.

افتتاح حساب وکالتی و ثبت‌نام‌اولیه در سامانه یکپارچه هیچ تعهدی مبنی بر تخصیص خودرو ایجاد نخواهد کرد.

پس از انعقاد قرارداد با خریدار، قیمت پایه خودرو هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد و برآوردی از هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل، مالیات، عوارض و حقوق گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد به خریدار اعلام خواهد شد.

در مرحله تحویل خودروها نیز، پس از ورود خودرو به گمرک، واردکننده نسبت به ارسال دعوت‌نامه اقدام خواهد کرد و موظف است در صورت تکمیل وجه خریداران ظرف مدت حداکثر یک ماه خودرو را تحویل دهد. در این مرحله بخش دوم پرداخت وجه به حساب وکالتی تکمیل و به حساب گمرک یا دستگاه‌های ذی‌نفع واریز می‌شود.

لازم به ذکر مجدد است که وجه خودرو در سه مرحله پرداخت می‌شود:

مرحله نخست به صورت علی‌الحساب در زمان ثبت‌نام، مرحله دوم در زمان عقد قرارداد(در مرحله تخصیص خودرو) شامل قیمت خودرو و هزینه‌ها تا ورود خودرو به گمرک و مرحله سوم در زمان تحویل خودرو شامل هزینه‌های مربوط به مالیات، عوارض و حقوقی گمرکی، شماره‌گذاری و سایر موارد.

منبع: روزنامه تعادل

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.