۱۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵
کد خبر: 855761

تحقیقات جدید حاکی است که برخی از مواد شیمیایی در سموم کشاورزی موجب تغییرات شیمیایی و افت کیفیت عطر و طعم میوه‌هایی مانند توت فرنگی می‌شوند.

تغییر کیفیت میوه ها براثر سموم شیمیایی

به گزارش قدس آنلاین به نقل از «سای تک دیلی»، آیا تاکنون از طعم یک توت فرنگی با وجود ظاهر خوشرنگ آن سرخورده شده‌اید؟ علت این مساله ممکن است استفاده از برخی حشره‌کش‌های خاص باشد. یک مطالعه منتشر شده در نشریه «شیمی غذا و کشاورزی» توسط جامعه شیمی آمریکا (ACS) کشف کرده است که دو قارچ‌کُش (fungicides) مورد استفاده گسترده برای پرورش توت فرنگی می‌توانند بر سازوکارهای سلولی تاثیر بگذارند و در نتیجه موجب کاهش طعم و مزه و ارزش غذایی توت فرنگی بشوند.
مزه و عطر یک میوه از جمله توت فرنگی مشخص کننده مزه آن است. شیرینی یک میوه معمولا ناشی از تمرکز گلوکز یا فروکتوز محلول است در حالی که عطر منحصر به فرد آن نتیجه ترکیبات ناپایداری مانند استر (esters) و ترپن (terpenes) است. به علاوه، میوه‌ها اغلب غنی از مواد مغذی مانند ویتامین ث، اسید فولیک و آنتی اکسیدان هستند.
اما به این علت که قارچ‌کش‌ها طراحی شده‌اند تا فرایندهای سلولی قارچ‌های زیان‌آور را مختل سازند، ممکن است که بطور تصادفی در این فرایندها در محصولات (کشاورزی و باغداری) نیز مداخله و از تولید این طعم و عطرهای مهم و ترکیبات تغذیه‌ای جلوگیری کنند.
از این رو «جینلینگ دیائو» و همکارانش درصدد تحقیق در این خصوص برآمدند که دو حشره کش متداول مورد استفاده در مورد توت فرنگی چگونه بر مسیرهای خاص مولکولی در توت‌ها تاثیر می‌گذارند.
این محققان سه گروه از توت فرنگی را در شرایط مشابه پرورش دادند و دو حشره کش BOS یا DIF را در مورد دو گروه در زمانی که توت‌ها هنوز سبز بودند استفاده کردند. حتی پس از استفاده از این مواد توت‌ها پس از رشد کامل از لحاظ اندازه و رنگ مشابه همان توت‌هایی بودند که حشره کش در مورد آن‌ها استفاده نشده بود. اما محققان دریافتند که در زیر سطح این توت‌ها برخی تغییرات شیمیایی حاصل شده است.
این گروه با نگاه دقیق‌تر دریافت که BOS تاثیر مستقیمی بر تنظیم ژن‌های دخیل در مسیرهای ژنتیکی مرتبط با تولید شکر، ترکیبات ناپایدار، مواد مغذی و آمینو اسیدها دارد. در نهایت، در یک آزمایش طعم کور (بدون آگاهی)، مردم بطور ثابت توت فرنگی‌هایی را ترجیح دادند که مواد شیمیایی در مورد آن‌ها استفاده نشده بود. محققان می‌گویند که این کار تحقیقی می‌تواند رهنمودی در اختیار کشاورزان درباره استفاده از حشره‌کش‌ها بگذارد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.