کارشناس مهدویت گفت: شخصیتی که خداوند متعال برای آینده جهان ذخیره کرده است تا عدالت و توحید را در تمام زمین گسترده کند و ظلم را از تمام زمین برطرف کند تولدشان پنهانی است تا دشمنان ایشان را از بین نبرند.

چرا تولد و ایام زندگی حضرت ولی عصر(عج) در کودکی مخفی بود؟

به گزارش قدس آنلاین حجت الاسلام مجتبی کلباسی ۱۷ اسفند در سخنرانی حرم حضرت معصومه (س) با طرح این سوال که چرا تولد و ایام زندگی حضرت ولی عصر(عج) در کودکی مخفی بود، عنوان کرد: موضوع مهدویت یک موضوع قرآنی و دینی است و برای کسی که ایمان به قرآن و اسلام دارد قابل طرح است ولی اگر کسی به قرآن، انبیا، اولیا و اوصیای الهی ایمان ندارد نوبت به مهدویت نمی رسد.

وی با اشاره به شخصیت هایی که در قرآن ذکر شده‌اند و تولد و زندگی شان در نوعی از غیبت و همراه با حوادث شگفت بوده است، اظهار کرد: بسیاری از شخصیت های الهی مسأله مخفی بودن برایشان مطرح بوده است و مخفی بودن حضرت مهدی (عج) یک امر استثنایی نیست.

وی ادامه داد: حضرت موسی (ع) که بارها در قرآن راجع به ایشان سخن گفته شده است دوران حملشان در رحم مادر و دوران کودکی و جوانی شان در نوعی غیبت بوده است؛ زیرا فرعونیان خبر داشتند که فردی از بنی اسرائیل متولد خواهد شد که بساط حکومتشان را بر خواهد چید و برای اینکه حضرت موسی(ع) متولد نشوند فرزندان پسر بنی اسرائیل را می‌کشتند.

وی با بیان اینکه خداوند محبت حضرت موسی (ع) را در دل فرعون که هزاران طفل را سر بریده بود انداخت، گفت: برخی می‌گویند چگونه حضرت مهدی (عج) که بیایند در مقابل این قدرت‌ها و اسلحه‌ها پیروز می‌شوند که پاسخ آن‌ها همین است که خداوند محبت ایشان را در دلهای قرار می‌دهد.

کلباسی با بیان اینکه امام در بین مردم هستند ولی شناسایی نمی‌شوند، افزود: زندگی حضرت موسی (ع) نیز سال‌ها در غیبت بود و کسی ایشان را نمی شناخت و نام و نسبشان را نمی دانست و این در مورد امام عصر عجل الله فرجه الشریف هم هست و یک امر استثنایی نیست بلکه شخصیت های بزرگ که خداوند آن‌ها را ذخیره بشریت قرار داده است زندگیشان با یک زندگی عادی متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه حضرت عیسی (ع) هم بدون پدر متولد شدند و مادرشان حضرت مریم برای وضع حمل از شهر فاصله گرفتند، افزود: حضرت ابراهیم خلیل (ع) هم همین‌طور بودند و حتی نبی مکرم اسلام (ص) نیز با این مسأله روبرو بودند و یهودیان به دنبال این بودند که حضرت را به قتل برسانند و حضرت عبدالمطلب ایشان را از شهر بیرون می فرستند و سال‌ها در میان قبایل به صورت ناشناس زندگی کردند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: شخصیتی که خداوند متعال برای آینده جهان ذخیره کرده است تا عدالت و توحید را در تمام زمین گسترده کند و ظلم را از تمام زمین برطرف کند تولدشان پنهانی است تا دشمنان ایشان را از بین نبرند؛ در سامرا بارها لشکریان بنی‌العباس به خانه امام عسکری (ع) ریختند و خانه را تفتیش کردند و دائم تحت نظر بودند و این تهدیدها باعث شده بود که حضرت به صورت مخفیانه متولد شوند.

وی افزود: قدرت‌های عالم فکر می‌کنند که می‌توانند با اسباب مادی که دارند راه خدا را سد کنند ولی خداوند کار خود را به نتیجه می‌رساند بنابراین اگر تولدامام زمان مخفیانه بوده و حضرت در غیبت هستند در گذشته چیز بی سابقه‌ای نبوده و انبیاء گذشته نیز این‌گونه بوده‌اند.

کلباسی با طرح این سؤال که ما که حضرت مهدی (عج) را ندیده‌ایم چگونه باید به ایشان ایمان بیاوریم، بیان کرد: موارد بسیاری وجود دارد که ما آن را ندیده‌ایم ولی به آن‌ها ایمان داریم و اولین آن‌ها وجود خود خداوند است که عقل می گوید خدا وجود دارد و اکثر مردم جهان به خدا ایمان دارند.

وی اضافه کرد: مسأله وجود مقدس امام عصر (عج) مسأله‌ای است که انبیاء به آن اشاره کرده‌اند و اخبار راجع به غیبت حضرت و آینده جهان و تاریخ در همه ادیان وجود دارد لذا ندیدن به معنای وجود نداشتن نیست و قرآن به دنبال این است که انسان را از مرحله حس گرایی به مرحله عقل گرایی سوق دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.