رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا گفت که احتمال دستیابی به یک توافق بشردوستانه در خصوص پرونده اسرا در مذاکرات جاری در ژنو وجود دارد.

مذاکرات یمنی‌ها در سوئیس؛ توافق بر سر تبادل اولیه ۷۱۵ اسیر

 «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله و رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن امروز دوشنبه با انتشار توییتی در حساب کاربری خود اعلام کرد دور جدید مذاکرات یمن به میزبانی ژنو، پایتخت سوئیس، با نظارت سازمان ملل در جریان است و  ابراز امیدواری کرد در دور جدید مذاکرات به سوی یک توافق بشردوستانه پیش برود.

رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا به جزئیات این توافق نیز اشاره کرد و گفت: «در دور  جدید گفت‌وگوها در ژنو توافق شد ۷۰۰ زندانی یمنی متشکل از زنان و غیرنظامیان، در مقابل آزادی ۱۵ اسیر جنگی عربستان سعودی و ۳ اسیر سودانی و غیره آزاد شوند.»

محمد عبدالسلام ابراز امیدواری کرد در دور جدید مذاکرات یمنی‌ها در ژنو به یک توافق بشردوستانه در خصوص پرونده اسرا دست یابند. دیروز خبرگزاری «المیادین» گزارش داد که احتمال مبادله گسترده اسرا در مذاکرات ژنو وجود دارد.

منابع حقوق بشری وابسته به دولت مستعفی یمن درباره جزئیات مذاکره یمنی‌ها در ژنو اعلام کرد که توافق تبادل اسرا شامل آزادی «الصبیحی»، وزیر دفاع سابق یمن، برادر «عبد رَبُّه منصور الهادی» رئیس جمهور مستعفی، پسر و برادر سرتیپ «طارق صالح» از سرکرده‌های شبه نظامیان مورد حمایت امارات و تعدادی از نظامیان و غیرنظامیان است.

سازمان ملل متحد در تاریخ (۲۰ اسفند ماه) آغاز هفتمین دور مذاکرات تبادل اسرا را بین طرف های یمنی به طور رسمی اعلام کرد. این دور از گفت‌وگوها مکمل دوره‌های قبلی است، و ابراز امیدواری کرد، طرف های گفت‌وگو به آنچه در مورد آزادی اسرا توافق کرده‌اند، عمل کنند.

آغاز دور جدید مذاکرات یمنی-یمنی به میزانی سوئیس بعد از آن آغاز می شود که عربستان سعودی و ایران (۱۹ اسفندماه) سال جاری بر سر احیای روابط بین خود به توافق رسیدند. پرونده یمن یکی از مسائلی است که احیای روابط بین تهران و ریاض می‌تواند به جنگ ویرانگر عربستان سعودی علیه یمن پایان داده و ثبات و آرامش به این منطقه را به ارمغان بیاورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.