رئیس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران از تشکیل قریب به ۵۰۰ پرونده قضایی علیه تخلفات محیط زیستی در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

تشکیل ۵۰۰ پرونده قضایی علیه تخلفات محیط زیستی استان تهران در سال ۱۴۰۱

علی امرالهی در تشریح اهم اقدامات حقوقی محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ در حوزه محیط زیست طبیعی استان تهران ۱۰۸ پرونده قضایی تشکیل و پیگیری شد که بیشتر این پرونده‌ها در حوزه شکار غیر مجاز حیات وحش و همچنین تخریب و تصرف و قطع اشجار بود که مجموعاً در این حوزه تعداد  احکام صادره ۱۲۴  پرونده بوده که ۹۲  مورد  مربوط به پروند های ۱۴۰۱ و مابقی مربوط به سنوات قبل است.

وی افزود: در خصوص پرونده‌های اداری و مالی نیز تعداد ۵۴ فقره پرونده منتج به صدور رأی از مراجع قضایی شده که بیشتر آنها مربوط به آراء صادره از دیوان عدالت اداری است.

رئیس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در حوزه محیط زیست انسانی نیز تعداد ۳۵۵ پرونده در سال ۱۴۰۱ در محاکم قضایی تشکیل شده است، افزود: از این تعداد ۱۳۵ مورد مربوط به آلودگی آب، ۸۹ پرونده مربوط به آلودگی هوا،۷۰ مورد مربوط به آلودگی خاک و مابقی مربوط به آلودگی های صوتی و پسماند بوده است که از این بین ۱۶۶ پرونده رسیدگی و احکام آن صادر شده است.

امرالهی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم در سال ۱۴۰۱ اخذ یک مصوبه از شورای حفظ حقوق بیت‌المال درخصوص پیگیری دعاوی حقوقی و کیفری در داخل اراضی ملی مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران بود که این اقدام به استان‌های دیگر نیز تسری پیدا کرده است.

وی درباره میزان اراضی اعاده شده به مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست استان تهران در سال ۱۴۰۱ گفت: در شهرستان شمیرانات در این خصوص تعداد ۱۹ پرونده تشکیل و در مجموع ۲۷۶۰۳ متر مربع اراضی از چنگال متخلفان آزاد و به بیت‌المال بازگردانده شده است.

رئیس اداره حقوقی محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: میزان ضرر و زیان های وصولی و متعلقه در خصوص شکار و صید غیر مجاز در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ مبلغ۴.۸۹۹.۰۰۰.۰۰۰ ریال بوده است که این مبلغ از سوی متخلفان به حساب دولت واریز شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.