بخشی از شعرهای کتاب «ما ننساک» به حضور شهید سلیمانی در سیل خوزستان و تشکر شاعران از شهید به خاطر حضور در سختی‌ها و در کنار مردم خوزستان مربوط می‌شود.

انتشار مجموعه شعرهای شاعران عرب زبان در رثای شهید قاسم سلیمانی

به گزارش قدس آنلاین، مرتضی حیدری آل کثیر از انتشار مجموعه شعر «ما ننساک» خبر داد و گفت: این کتاب مجموعه شعری به زبان عربی است و مربوط می‌شود به زمان شهادت شهید سلیمانی که در همان روزهای اول شعرا به صورت خود جوش در گروه‌های اجتماعی در رثای شهید شعر گفتند.

وی افزود: بخشی از شعرهای کتاب مربوط می‌شود به حضور ایشان در سیل خوزستان و تشکر شاعران از شهید به خاطر حضور در سختی‌ها و در کنار مردم خوزستان.

این شاعر درباره نامگذاری کتاب گفت: «ما ننساک» یعنی فراموشت نمی‌کنیم ریشه در این حضور دارد. سعی شده است که این مجموعه شعر مردمی باشد و فقط شعر از شاعران و معروف و درجه یک شعر نباشد بلکه از شاعرانی که در بین مردم شعرهای انگیزشی و مردم پسند می‌گویند هم شعر در این کتاب گنجانده شود. اکثر شعرهای محلی، شفاهی هستند و سعی کردیم این شعرها را موثق کنیم تا به صورت کتاب شود و تقدیر و تشکر مردم از شهید در کتاب ثبت شود.

حیدری آل کثیر اظهار داشت: در مجموع از 46 شاعر در این کتاب شعر آمده که شامل قالب‌های قصیده، ابوزیه و یزله می‌شود و اکثراً شاعران خوزستانی هستند. شعرها همه محلی هستند و یکی دو شعر فصیح هم در بین اشعار آمده است.

وی درباره تأثیر حاج قاسم سلیمانی برشعرای عرب زبان گفت: روح حاج قاسم روح بلندی بود و تاثیرگذاری او روی همه اقشار بود. شعر خوزستان بیشتر به سمت توصیف از خودگذشتگی‌ها و برادری‌ها مایل است یعنی شاعر محلی استان خوزستان اکثراً از این مفاهیم در شعرش می‌گوید و همه اینها در وجود حاج قاسم متجلی بود. حضور حاج قاسم در استان خوزستان با این شکل ساده و مردمی، شاعران را بسیار متأثر کرد و آنها این تابلو را در قالب کلمات به تصویر کشیدند. این تاثیری واقعی است و کسی سفارش این شعرها را نداده بود بلکه از ضمیر ناخودآگاه بیدار این شاعران جوشیده است.

کتاب «ما ننساک» مجموعه‌ای از اشعار خواندنی شاعران عرب‌زبان استان خوزستان در مدح و مرثیه‌ی شهید حاج‌قاسم سلیمانی است. این کتاب توسط انتشارات مکتب حاج قاسم به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.