۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹
کد خبر: 864122

گزارش جدید مرکز آمار از اشتغال و بیکاری زمستان، آمار متفاوتی با وعده یک میلیون شغل نشان می دهد، دلیل این تفاوت چیست و آمار اشتغال را چگونه باید تحلیل کرد؟

اشتغال زایی یک‌ساله: ۲۶۲ هزار نفر!

به گزارش قدس آنلاین، تازه ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت بازار کار، از افزایش ۰.۳ واحد نرخ بیکاری در زمستان گذشته و رسیدن آن به ۹.۷ درصد حکایت دارد. این آمارها همچنین از ایجاد اشتغال خالص ۲۶۲ هزار نفری در زمستان گذشته خبر می دهد. 

تازه ترین داده های مرکز آمار از وضعیت شاخص های بازار کار نشان می دهد که در زمستان سال گذشته، بیش از ۷۳۵ هزار نفر به جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر کشور اضافه شده اند. از این تعداد بیش از ۳۷۹ هزار نفر وارد بازار کار(به صورت شاغل یا غیر شاغل) شده و بیش از ۳۵۶ هزار نفر غیرفعال بوده اند.

چگونگی رشد نرخ بیکاری همزمان با افزایش ۲۶۲ هزار نفری خالص اشتغال

با این اوصاف، این یافته ها نشان می دهد که نرخ مشارکت اقتصادی یعنی نسبت جمعیت فعال(مجموع شاغل و بیکار) به جمعیت در سن کار، در زمستان ۱۴۰۱، ۰.۱ واحد درصد بیشتر از رقم مذکور در زمستان ۱۴۰۰ شده است. با این حال، بررسی نسبت اشتغال نشان می دهد که این نسبت به عنوان نسبت جمعیت شاغل به جمعیت در سن کار در مقایسه دو زمستان گذشته تغییری نکرده و در رقم ۳۶.۶ درصد باقی مانده است. به طوری که همزمان با افزایش جمعیت در سن کار، میزان اشتغال نیز بیش از ۲۶۲ هزار نفر افزایش یافته و تعداد شاغلان از حدود ۲۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر به حدود ۲۳ میلیون و ۴۳۶ هزار نفر رسیده است.

از مقایسه دو بند قبل می توان نتیجه گرفت که حاصل افزایش ۰.۱ درصدی در نرخ مشارکت و نیز ثابت ماندن نسبت اشتغال، افزایش تعداد بیکاران و نرخ بیکاری بوده است. این مدعا را بخش دیگر داده های مرکز آمار ایران تایید می کند. بر این اساس، مشاهده می شود که تعداد بیکاران در زمستان امسال در حالی به حدود دو میلیون و ۵۲۶ هزار نفر رسیده که این رقم در زمستان سال گذشته در حدود دو میلیون و ۴۰۹ هزار نفر بوده است. به عبارت دیگر در مقایسه بین دو بازه زمانی یادشده، تعداد بیکاران حدود ۱۱۷ هزار نفر افزایش یافته است. به موازات، نرخ بیکاری نیز که حاصل نسبت جمعیت بیکار به جمعیت فعال(شاغل و بیکار) است از ۹.۴ به ۹.۷ افزایش یافت.

رشد سهم اشتغال خدمات در مقابل عقبگرد سهم اشتغال صنعت و کشاورزی

بررسی تغییرات اشغال بخش های اقتصادی در زمستان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نشان دهنده این است که از تعداد شاغلان بخش کشاورزی کاسته شده و در مقابل به تعداد شاغلان بخش های صنعت و خدمات افزوده شده است. با وجود این، سهم این بخش ها از کل اشتغال کشور به گونه ای متفاوت تغییر کرده است. به طوری که از سهم هر دو بخش کشاورزی و صنعت به ترتیب به میزان ۱.۵ و ۰.۴ واحد درصد کاهش یافته و به سهم بخش خدمات ۱.۸ واحد درصد افزوده شده است.

کاهش سهم اشتغال ناقص

اشتغال ناقص یکی از عارضه های منفی بازار کار را شکل می دهد و به این معناست که بخشی از جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی نظیر(فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و غیره کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. در این زمینه، بررسی شاغلانی که وضعیت این چنینی در بازار کار داشته اند در زمستان ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ نشان می دهد که سهم و همین طور تعداد این افراد شاغل در بازار کار به ترتیب به میزان ۱.۲ واحد درصد و نیز ۲۵۷ هزار نفر کاهش یافته است. طبق این داده ها سهم اشتغال ناقص در زمستان گذشته ۹.۵ درصد و تعداد شاغلان در این بخش ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار نفر بوده است.

یک میلیون شغل جدید یا ۲۶۲ هزار اشتغال خالص جدید؟

وعده ایجاد یک میلیون شغل فقط به دولت سیزدهم برنمی گردد و دست کم دولت های دو رئیس جمهور قبلی نیز چنین وعده هایی را داده اند؛ اما در عمل خالص ایجاد اشتغال همیشه کمتر از رقم هدف گذاری شده، بوده است.

چنان که جدول نشان می دهد از زمستان سال ۹۶ تا انتهای سال گذشته هر سال تعداد شاغلان حداکثر ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. حتی در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ به دلیل وقوع کرونا، سطح اشتغال کمتر از سال های قبل و بعد بوده است. نکته‌ای که در این جا باید توجه داشت این است که اساسا سامانه وزارت کار برای ثبت اشتغال اگرچه کارکردهایی دارد ولی نباید ملاک اصلی تحولات بازار اشتغال قرار گیرد، چنان که اکنون برخی مقامات دولت با استناد به آن سامانه و ثبت کد ملی شاغلان جدید از تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل طی یک سال اخیر خبر می دهند.

این در حالی است که سامانه مذکور صرفا می تواند تعداد شغل های جدید را نشان دهد و مشاغل از دست رفته در دیگر فعالیت ها را نشان نمی دهد. این در حالی است که مرکز آمار به عنوان مرجع تخصصی حوزه آمار، خالص اشتغال، تعداد شاغلان و تعداد بیکاران را نشان می دهد و آن چه گزارش نیروی کار زمستان ۱۴۰۱ این مرکز نشان می دهد در فاصله یک ساله زمستان ۱۴۰۰ تا زمستان ۱۴۰۱ در مجموع ۲۶۲هزارو۷۱۶ نفر به تعداد شاغلان کشور اضافه شده است.

لذا این آمار به این معنی است که با فرض ایجاد یک میلیون شغل جدید، حدود ۷۴۰ هزار شغل نیز از دست رفته است. در نهایت به نظر می رسد مسئولان دولت باید از تجربه غلط دولت های قبل در وعده اشتغال و استناد به آمار وزارت کار اجتناب کنند و تحولات بازار کار را با آمار مرکز آمار بسنجند.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.