۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۷
کد خبر: 869350

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برنامه پزشکی خانواده از اهداف اصلی و اولویت های اسناد بالادستی کشور و برنامه های وزارت بهداشت است.

انتخاب پزشک خانواده اختیاری است

حسین فرشیدی، در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در ستاد وزارت بهداشت، با اشاره به تاکید اسناد بالادستی به اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع، اظهار داشت: توسعه مراقبت‌های سلامت مبتنی بر پزشکی خانواده و نظام ارجاع یکی از بخش‌های مهم سند تقویت شبکه بهداشتی کشور است. همچنین برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع یکی از پنج هدف اصلی طرح عدالت و تعالی نظام سلامت و نیز سند تحول دولت مردمی است.

وی با اشاره به ویرایش شیوه نامه ۰۲ برنامه پزشکی خانواده و نهایی سازی مدل اجرایی آن تحت عنوان «طرح سلامت خانواده در قالب توسعه برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع» در شیوه نامه ۰۳ افزود: در نظام ارائه خدمات سطح یک، سلامت تمام افراد جامعه در قالب بسته‌های خدمتی گروه‌های سنی و آسیب پذیر در قالب سلامت خانواده تعریف شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص اختیاری بودن انتخاب برنامه پزشکی خانواده توسط بیمار، اظهار داشت: برنامه با اختیاری بودن انتخاب توسط بیماران شروع می‌شود و در یک دوره گذر، ضمن ایجاد مشوق‌های کافی برای ارائه دهندگان و گیرندگان خدمت و فرهنگسازی وسیع در جامعه و ارتقای اعتماد جامعه به برنامه می‌توان به تدریج برنامه را به صورت اجباری اجرایی کرد.

فرشیدی با بیان اینکه شیوه نامه ۰۳ برنامه پزشکی خانواده بر اساس نتایج اجرای نسخه ۰۲ پزشکی خانواده در استان‌های فارس و مازندران با رویکرد اصلاح فرآیندهای اجرایی تنظیم شده، بنابراین نیاز به پایلوت مجدد ندارد، گفت: تبدیل اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع به یک مطالبه عمومی در کشور از رویکردهای وزارت بهداشت خواهد بود.

وی افزود: با توجه به ضرورت ایجاد زیرساخت‌های اجرای برنامه به ویژه زیرساخت‌های فیزیکی و تجهیزاتی، بررسی میزان آمادگی شهرستان‌ها، توانمندسازی فنی مدیران اجرایی برنامه و همچنین تأمین و تخصیص اعتبارات، در حال حاضر امکان اجرای برنامه در تمام شهرستان‌های کشور به صورت همزمان میسر نیست.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مراقبان سلامت در اجرای برنامه کشوری پزشکی خانواده از نقش مهمی برخوردار هستند. سوابق درخشان نظام شبکه در سلامت جامعه به ویژه در مناطق روستایی موید جایگاه تأثیرگذار مراقبان و بهورزان در اجرای برنامه‌های حوزه سلامت است.

فرشیدی تصریح کرد: مطابق شیوه نامه جدید ۰۳ به ازای هر ۳ هزار نفر یک تیم پزشکی خانواده متشکل از دو مراقب سلامت و یک پزشک در برنامه حضور خواهند داشت و در صورتی که در فراخوان منطقه‌ای، برنامه مورد استقبال پزشکان قرار نگیرد اجرای برنامه متوقف نخواهد شد. به این شکل که مراقبان سلامت خدمات مربوط به مراقبت را ارائه داده و در صورت نیاز به پزشک، تا زمان جذب پزشک در پایگاه سلامت، فرد مراجعه کننده به پزشک خانواده پایگاه‌های مجاور ارجاع خواهد شد.

وی در پایان با اعلام اینکه در شیوه نامه جدید برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع سه نوع پایگاه ارائه خدمات وجود خواهد داشت، گفت: این سه پایگاه شامل «پایگاه پزشکی خانواده تجمیعی» متشکل از ۴ تا ۶ مراقب سلامت و ۲ تا ۳ پزشک برای پوشش ۶ تا ۹ هزار نفر جمعیت، «پایگاه پزشکی خانواده منفرد» متشکل از دو مراقب سلامت و یک پزشک برای پوشش ۳ هزار نفر جمعیت و «پایگاه سلامت» متشکل از ۴ تا ۶ مراقب سلامت در مناطقی که موفق به جذب پزشک نشده اند برای پوشش ۶ تا ۹ هزار نفر جمعیت، خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.