رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: ۲۰۰ میلیارد ریال از اموال مقصر متوفی که برای اجرای احکام حقوقی این پرونده توقیف شده بود، به فروش رسید.

فروش اموال عبدالباقی برای پرداخت خسارت به قربانیان متروپل

 به گزارش قدس آنلاین، علی دهقانی با اشاره به فرارسیدن سالگرد ریزش ساختمان متروپل آبادان، بیان‌کرد: پس از وقوع حادثه متروپل آبادان و تاکید رئیس قوه قضاییه مبنی بر رسیدگی به حادثه از جهات مختلف، پرونده در جریان رسیدگی قرار گرفت و با انجام تحقیقات گسترده و کارشناسی‎های تخصصی لازم در کوتاه‌ترین زمان ممکن منجربه صدور قرار جلب دادرسی و کیفرخواست شد.

وی افزود: این پرونده در مرحله دادگاه، با تشکیل جلسات دادرسی علنی منتهی به صدور حکم و در ادامه با اعتراض به دادگاه تجدید نظر ارسال شد که در نهایت حکم قطعی با دقت نظر در خصوص متهمان این پرونده صادر و جهت اجرا به شعبه اجرای احکام ارسال شد.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان اظهارکرد: با توجه به اینکه مقصر اصلی حادثه فوت کرده بود و خانواده‎‌های جانباختگان و مصدومان این حادثه باید دادخواست حقوقی تقدیم و هزینه دادرسی پرداخت می‎کردند، برای عدم تحمیل هزینه دادرسی به این افراد و بررسی پرونده در کوتاه‌ترین زمان ممکن، این پرونده بدون پرداخت هزینه دادرسی و بدون تقدیم دادخواست حقوقی و با استفاده از ظرفیت قانونی، حکم به پرداخت دیه به مصدومان، خانواده‎های جانباختگان این حادثه از محل اموال توقیفی مقصر متوفی صادر و در اجرای احکام، این حکم صادره اجرایی شد.

وی با اشاره به جنبه حقوقی این پرونده، گفت: از آنجایی که این پرونده دارای ابعاد حقوقی است و با توجه به اینکه مقصر متوفی قراردادهایی با افراد مختلف در خصوص ساختمان متروپل و یا موضوعات مرتبط دیگر منعقد کرده بود، از جنبه حقوقی 2 دسته پرونده در دادگستری شهرستان آبادان مطرح شد که با تاکید رئیس قوه قضاییه، با سرعت و دقت بالا به این پرونده‎ها رسیدگی شد.

دهقانی ادامه داد: یک دسته از این 2 جنبه حقوقی مربوط به الزامات قراردادی بود که مقصر متوفی با افراد مختلف قرارداد منعقد کرده بود که پرونده‎هایی در این رابطه در دادگستری شهرستان آبادان به طرفیت ورثه مقصر متوفی تقدیم شد و دسته دیگر نیز الزامات خارج از قرارداد به واسطه خسارتی که به مردم وارد شده بود، دادخواست‎هایی در دادگستری شهرستان آبادان مطرح شد.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان گفت: از 376 فقره پرونده حقوقی مربوط به الزامات خارج از قرارداد، ضمانت قهری پرداخت خسارت، 290 فقره رای صادر شده و از 120 فقره الزامات قراردادی، 95 فقره رای صادره شده و 127 فقره پرونده با طی مراحل قانونی به اجرای احکام ارسال و در فرایند اجرا قرار دارد.

وی افزود: در این ‌ارتباط‌ دادخواست‎های حقوقی در شعب ویژه‎ای که به همین منظور اختصاص داده شده بود، در جریان رسیدگی قرار گرفت و بالغ بر 80 درصد این پرونده‎ها رسیدگی و منتهی به صدور حکم شد که برخی در مرحله اجرای احکام و برخی دیگر نیز در مرحله تجدید نظرخواهی و یا مراحل کارشناسی است.

رئیس کل دادگستری استان خوزستان بیان‌کرد: با توجه به پیگیری رئیس دستگاه قضا، روز دوشنبه یکم خرداد 1402، بالغ بر 200 میلیارد ریال از اموال مقصر متوفی که برای اجرای احکام حقوقی این پرونده توقیف شده بود، به فروش رسید و با توجه به اولویت بر تقدیم دادخواست‌های حقوقی که در این رابطه صورت گرفت، به کسانی که حکم به نفعشان صادر شده، پرداخت می‌شود.

دهقانی بیان‌کرد: پرداخت دیه‌ها در گذشته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدون تقدیم دادخواست حقوقی به طرفین ورثه مقصر متوفی و بدون تحمیل هزینه سنگین دادرسی 22 میلیارد ریال در مراحل بدوی و تجدیدنظر و زمان‌بر بودن پرونده‌های حقوقی و با استفاده صحیح از ظرفیت قانونی پرداخت شد.

حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان سوم خرداد ماه پارسال رخ داد که در این حادثه 43 نفر فوت کردند و 37 نیز مصدوم شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.