مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق گفت: بخش اداری کشور با ۳ هزار مگاوات، نقشی تاثیرگذار در پیک مصرف برق کشور دارد اما انتظار می رود در ساعات پیک امسال، شاهد کاهش هزار مگاواتی مصرف برق این بخش باشیم.

کاهش ۱۰۰۰مگاواتی مصرف برق بخش اداری در دستور کار است

به گزارش قدس آنلاین عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق  اظهار داشت: مصرف بخش ادارات در کشور سالانه نزدیک به ۱۴ هزار میلیون کیلووات ساعت است و سهم بخش اداری از مصرف برق کشور درساعات پیک بیش از ۳ هزار مگاوات است.

یاقوتی با بیان اینکه "فرصت های زیادی در بخش ادارات برای صرفه جویی وجود دارد"، گفت: سرمایش، روشنایی و سایر تجهیزات و ملزومات اداری، فرصت های خوبی برای صرفه جویی در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه براساس مصوبه دولت، ادارات موظف به کاهش مصرف برق خود شده اند، افزود: براساس مصوبه دولت تاکید شده است که ادارات موظف به کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق در ساعات اداری و ۶۰ درصدی در خارج از ساعات اداری شده اند، ژ

یاقوتی ادامه داد: انتظار می رود در سال جاری شاهد کاهش هزار مگاواتی مصرف ادارات در ساعات کاری و دو هزار مگاواتی در خارج از ساعات کاری باشیم .

مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق تصریح کرد: در سال گذشته صنایع با همکاری خوب خود، سهمی ۸۰۰ مگاواتی در کاهش پیک داشتند.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق در خصوص سهم هر بخش تجهیزات در مصرف برق ادارات نیز گفت: حدود ۶۰ درصد از مصرف برق بخش اداری در فصول گرم سال، مربوط به سیستم های سرمایشی است و به همین دلیل بخش قابل توجهی از صرفه جویی در مصرف برق با استفاده صحیح از وسایل سرمایشی به دست می آید.

یاقوتی از روشن کردن سیستم های سرمایشی در ساعات مناسب و خاموش کردن آنها قبل از اتمام ساعات اداری به عنوان راهکارهای کاهش مصرف انرژی خبر داد و گفت: ادارات موظفند سیستم های سرمایشی خود را روی دمای ۲۴ درجه تنظیم کنند.

وی از دستگاه ها و ملزومات اداری از قبیل کامپیوتر، پرینتر ،اسکنر و... به عنوان دومین گروه مصرف کنندگان یاد کرد و افزود: ضروری است تنها زمانی که به این تجهیزات نیاز داریم آنها را روشن کنیم و در غیر این صورت این تجهیزات در حال آماده به کار( استندبای) قرار گیرند و یا در صورت عدم استفاده از این تجهیزات آن‌ها را خاموش و از مدار خارج کنیم.

یاقوتی با بیان اینکه "روشنایی به عنوان دیگر مولفه تاثیرگذار در مصرف برق بخش اداری است"، گفت: خوشبختانه در این فصل از سال حداکثر روشنایی را به صورت طبیعی برخورداریم، بنابراین با کاهش استفاده از روشنایی لامپ ها می‌توانیم مصرف خود را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: ساختمانهای اداری براساس الزامات ابلاغی باید مولد خود تامین داشته باشند؛ استفاده از مولدهای خودتامین می تواند به صرفه جویی در مصرف برق کمک کند.

مدیر کل امور انرژی و مشتریان صنعت برق تصریح کرد: ادارات با مصرف صحیح در این سه بخش می توانند حتی بیش از میزان ابلاغی، مصرف خود را کاهش دهند.

وی افزود: راهکارهای دراز مدت و کم هزینه مانند استفاده از تجهیزات سرمایشی کم مصرف با کارایی بالا، استفاده از عایق کاری، بهره گیری از پنجره های دوجداره، استفاده از پرده، تعویض لامپ های پرمصرف و یا تعویض تجهیزات پرمصرف، تبدیل تجهیزات گرمایشی برقی به گازی وجود دارد که در طولانی مدت موجب صرفه جویی و بازگشت هزینه برق در ادارات خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.