اعمال امتیازبندی در صدور پروانه طبابت، موجب گسترش فعالیت‌های غیررسمی پزشکان جوان در درمانگاه‌ها و مطب‌های خصوصی کلانشهرها و یا تشدید انگیزه مهاجرت شده است.

فعالیت‌های غیررسمی پزشکان جوان در درمانگاه‌های خصوصی/ ظرفیت بخش دولتی محدود است

 این در حالی است که ظرفیت پایین بخش دولتی که اصلی‌ترین بستر اخذ امتیاز است برای فعالیت بیش از ۵ هزار پزشک جوان که سالانه دانش‌آموخته می‌شوند، نمی‌تواند پاسخگو باشد.

امتیاز پروانه طبابت؛ مانع اشتغال ۵ هزار پزشک جوان در سال

این روزها با یک جست و جوی ساده در گروه‌های تلگرامی کاریابی پزشکان، می‌توان به‌راحتی درخواست درمانگاه‌های خصوصی برای به‌کارگیری پزشکان جوان بدون پروانه طبابت را مشاهده کرد. این موقعیت‌های شغلی برای پزشکان تازه دانش آموخته که به هر دلیلی نمی‌توانند برای کسب امتیاز از خانواده خود دور شده و به شهرهای محروم عزیمت کنند، تنها انتخاب ممکن است.

اگرچه فعالیت غیررسمی پزشکان جوان در درمانگاه‌های خصوصی درآمد بهتری نسبت به بخش دولتی برای آن‌ها به همراه دارد، اما برنده این وضعیت صرفاً درمانگاه‌های خصوصی هستند؛ چرا که بعد از مدتی به سوءاستفاده از پزشکان بدون پروانه روی می‌آورند.

مانعی به نام قانون تأسیس مطب

اعمال امتیازبندی در صدور پروانه طبابت که برگرفته از «قانون تأسیس مطب» و آیین‌نامه اجرایی آن بوده، موجب گسترش فعالیت‌های غیررسمی این قشر در درمانگاه‌ها و مطب‌های خصوصی کلان‌شهرها و یا تشدید انگیزه مهاجرت شده است. طبق ماده ۱ این آیین‌نامه که در سال ۱۳۶۳ به تصویب هیأت وزیران رسید، مطب به محلی اطلاق می‌ شودکه پزشک در آن محل اعم از بخش خصوصی یا خیریه یا آزاد به طبابت می‌پردازد.

بنابراین "طبابت" در مراکز درمانی موجود منوط به دریافت مجوز "تأسیس" نیست. بااین‌وجود در طول سال‌های پس از تصویب این آیین‌نامه، وزارت بهداشت، مفاد آن را به هرگونه طبابت پزشک در بخش خصوصی تعمیم داده است. در سازوکار طراحی شده، در عمل فعالیت در مراکز درمانی دولتی، اصلی‌ترین بستر اخذ امتیاز است. این در حالی است که ظرفیت پایین بخش دولتی برای فعالیت بیش از ۵ هزار پزشک جوان که سالانه دانش‌آموخته می‌شوند، نمی‌تواند پاسخگو باشد.

حذف امتیاز پروانه طبابت و تسهیل اشتغال پزشکان جوان

مسأله انحصار در صدور پروانه طبابت به شکل مستقیم پزشکان جوان را تحت تأثیر قرار داده و مانع اشتغال مستقل آن‌ها بلافاصله پس از گذراندن تعهدات آموزشی خود شده است. باتوجه‌به روند افزایشی تعداد دانش آموختگان رشته پزشکی نسبت به چند دهه پیش و تأمین تدریجی بخش عمده نیاز مراکز دولتی مناطق محروم از طریق به‌کارگیری پزشکان تعهد بومی، محدودسازی امکان فعالیت آزاد پزشکان جوان آسیب گسترده‌تری در وضعیت فعلی ایجاد می‌کند.

به دنبال نامه رئیس مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب‌وکار به رئیس سازمان نظام‌پزشکی در شهریور سال گذشته، موضوع شرایط انحصاری صدور مجوز طبابت پس از ۴ دهه مورد بازبینی قرار گرفت. در نهایت پس از چند ماه، وزارت بهداشت و سازمان نظام‌پزشکی به کاهش نسبی امتیازبندی این مجوز اکتفا کردند. اگرچه کاهش امتیاز صدور مجوز طبابت موجب تسریع نسبی فرایند دریافت مجوز برای پزشکان جوان خواهد شد، اما همچنان بستر کسب امتیاز در بخش دولتی پاسخگوی تعداد افزایشی دانش آموختگان این رشته نمی‌تواند باشد.

باتوجه‌به اینکه وابستگی "فعالیت طبابت پزشکان" (و نه تأسیس مطب) به دریافت امتیاز فاقد پشتوانه قانونی است، باید آن دسته از پزشکان که تعهدات قانونی خود از قبیل خدمت نظام‌وظیفه و طرح نیروی انسانی را گذرانده‌اند، برای فعالیت طبابت در هر نقطه از کشور اعم از درمانگاه‌ها و بیمارستان-‌های خصوصی، نیازی به جمع‌آوری امتیاز نداشته باشند.

حال باید منتظر ماند که آیا وزارت بهداشت و هیئت مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد مسیر اشتغال پزشکان جوان را برای افزایش دسترسی بهتر و بیشتر مردم در اقصی‌نقاط کشور، تسهیل و هموارتر از گذشته می‌کنند یا خیر؟

منبع: خبرگزاری فارس

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.