رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام افتتاح ۱۰۱ طرح در هفته ملی محیط زیست، از برگزاری مجدد مراسم اعطای جایزه ملی محیط زیست پس از ۵ سال وقفه خبر داد.

 ۱۰۱ طرح در هفته ملی محیط‌زیست افتتاح می‌شود / برگزاری مراسم اعطای جایزه ملی محیط‌زیست پس از ۵ سال وقفه

به گزارش قدس آنلاین،علی سلاجقه با اشاره به افتتاح بیش از صد پروژه در هفته محیط زیست امسال اظهار کرد: این پروژه‌ها در ۱۸ استان کشور و در حوزه‌های مختلف از جمله احداث تصفیه خانه فاضلاب، ارتقای سیستم کنترل آلودگی هوا، اجرای سیستم مکانیزه کنترل گرد و غبار، ایستگاه سنجش آلودگی هوا، سیستم پایش برخط آلایندگی هوا در خروجی دودکش ها، پاسگاه محیط بانی، ساختمان اداری، ایستگاه پایش کیفی هوا برای سنجش ذرات معلق، استقرار چرخه گردش متان، ساختمان موزه  تنوع زیستی، تبدیل بی سیم آنالوگ به دیجیتال، نمایشگر اطلاع رسانی کیفیت هوا و افتتاح کلینیک رادیولوژی حیات وحش افتتاح می‌شوند.

وی درخصوص هزینه اجرای این پروژه‌ها گفت: ارزش ریالی این پروژه‌ها افزون بر ده هزار و سی و شش میلیارد و شصت و دو میلیون ریال است. ضمن اینکه بیش از یکصد و یک میلیون و ششصد و پنجاه و هفت هزار و پانصد یورو و یکصد و سه میلیون و نود و سه هزار و پانصد دلار نیز برای بهره برداری از این پروژه‌ها هزینه شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: یازده پروژه توسط صندوق ملی محیط زیست تامین اعتبار شده است و سیصد خانه محیط زیست نیز در این هفته افتتاح می‌شوند و آمار خانه‌های محیط زیست به دوزهزار خانه خواهد رسید.  

وی تصریح کرد: خانه‌های محیط زیست به عنوان یکی از شقوق اثبات مردمی – انقلابی بودن این دولت و در راستای مردمی سازی محیط زیست بر اساس اصل پنجاه قانون اساسی با نظارت مدیران کل و با رعایت ضوابط و دستور العمل ابلاغی در ادارات کل، مدارس، مساجد، کارخانه ها، دانشگاه ها و... ایجاد و بصورت دوره‌ای عملکرد این خانه‌ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست ارزیابی می‌شود. این خانه‌ها با رعایت الگوی پیشرفت ایرانی – اسلامی برای مردمی سازی محیط زیست فعالیت می‌نمایند.

سلاجقه افزود: بخشی از اهداف خانه‌های محیط زیست ایجاد بستر خلاقیت و نوآوری و شکوفایی ایده‌های جدید در حوزه محیط زیستی می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰۰ رویداد فرهنگی، آموزشی و علمی در هفته محیط زیست توسط ادارات کل با مشارکت دستگاه‌های مختلف و مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی اجرا خواهد شد.

سلاجقه اعطای جایزه ملی محیط زیست پس از ۵ سال وقفه را یکی دیگر از رویدادهای ملی این هفته عنوان و ابراز امیدواری کرد که حتما این مراسم با حضور رییس جمهوری برگزار گردد.

وی افزود: در سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست تعداد ۳۸۷ اثر در ۷ محور تخصصی به دبیرخانه جایزه ارسال شده که توسط کمیته علمی و سپس کمیته داوری مورد بررسی قرار گرفته است.

سلاجقه خاطرنشان کرد: فراخوان بیست و چهارمین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز همزمان با هفته محیط زیست منتشر می‌شود و  بعد از راستی آزمایی و داوری از برگزیدگان در مهرماه تجلیل خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: بخش دیگری از پروژه‌های محیط زیستی در دست اقدام نیز در هفته دولت امسال به بهره برداری می‌رسند.  

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.