رئیس پلیس پیشگیری فراجا به زائران حج تمتع توصیه کرد از حمل برخی داروهای گیاهی که از نظر ظاهری شباهت زیادی با مواد مخدر دارند مانند شیرین بیان باتوجه به اینکه برای پلیس عربستان ناشناخته است، خودداری کنند.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا: برخی داروهای گیاهی مانند «شیرین بیان» را به سفر حج نبرید

سردار رضا بنی‌اسدی‌فر با بیان اینکه اعزام زائران حج تمتع در سال جاری از سوم خرداد همزمان با حماسه آزادسازی خرمشهر آغاز شد و در سوم مرداد پایان خواهد یافت، گفت:همکارانم در پلیس فرودگاه های پلیس پیشگیری انتظامی کشور در آمادگی کامل برای تامین امنیت زائران در دو مرحله اعزام و بازگشت از سرزمین وحی هستند.

وی با بیان اینکه در راستای تکریم زائران، کارکنان مجرب و با مهارت‌ در گیت‌های بازرسی فرودگاه به کارگیری خواهند شد، گفت: جلسات متعدد همکاری و هماهنگی با سازمان حج و زیارت، شرکت های هواپیمایی و سایر نیروهای مسلح مرتبط با این عملیات بزرگ به منظور تسهیل در ارائه خدمات به زائران برگزار شده است.

سردار بنی اسدی فر با اشاره به بررسی دقیق و هوشمندانه اقلام و وسایل همراه زائران توسط کارکنان پلیس فرودگاه در محیط‌های فرودگاهی ادامه داد: چنانچه از زائری مواد مخدر و روانگردان به هر میزان کشف شود، ضمن جلوگیری از ادامه سفر وی به استناد ماده ۱۷ قانون مبارزه با مواد مخدر در مرحله اول یک تا پنج سال و در مرحله دوم پنج الی ۱۵ سال ممنوع الخروج از کشور خواهد شد.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا با تاکید بر لزوم حفظ شان و منزلت زائران ایرانی با عمل به قانون و توجه به توصیه‌های پلیس تصریح کرد: پلیس کشور میزبان در صورت کشف مواد مخدر و روانگردان از زائران بدون اغماض رفتاری بسیار سختگیرانه داشته و مجازات های سنگین برای فرد خاطی در نظر می گیرد.

وی حمل و استفاده از انواع داروهای آرام‌بخش و خواب‌آور و حاوی کدئین در کشور عربستان را ممنوع عنوان کرد و گفت: در صورت کشف این قبیل داروها در عربستان نسبت به آن مجازات اعمال خواهد شد لذا شایسته است افرادی که دارای بیماری خاص و مجبور به استفاده از دارو هستند مراتب را با کارشناسان سازمان حج و زیارت مطرح کنند.

سردار بنی اسدی فر در ادامه به توصیه های پلیس فرودگاه های کشور در خصوص الزامات جلوگیری از حمل اشیاء ممنوعه تأکید و اضافه کرد: زائران از پذیرش امانات افراد ناشناس جدا خودداری کنید چراکه این موضوع مسئولیت‌آور است همچنین از سپردن بار، وسایل همراه و مدارک شناسایی خود به افراد ناشناس خودداری و در تمامی مراحل سفر از گذرنامه و مدارک شناسایی خود با دقت مراقبت کنید.

رئیس پلیس پیشگیری فراجا گفت: بهتر است مسافران و زائران عزیز اشیای‌قیمتی و با ارزش را همراه خود حمل کنند و از قراردادن آن ها داخل چمدان خودداری کنند، لکن در محل های پرازدحام مثل درهای ورود و خروج، احتمال سرقت از وسایل همراه بسیار متصور است لذا شایسته است در این مناطق هوشمندانه رفتار شود.

براساس گزارش سایت پلیس، این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه پلیس فرودگاه های کشور با شماره تلفن های ۰۲۱۶۳۹۵۶۶۴۳ یا ۱۱۰ آماده دریافت گزارش های مردمی است از خانواده‌های زائران درخواست کرد به دلیل کمبود فضای مناسب در محیط های فرودگاهی و جلوگیری از مشکلات ترافیکی مراسم بدرقه و استقبال در منزل یا اماکن عمومی انجام شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.