رئیس ستاد انتخابات استان خراسان رضوی گفت: میانگین مشارکت در ۱۱ دوره انتخابات مجلس در کشور ۵۹ درصد اما در خراسان رضوی ۶۲ درصد بوده است.

مشارکت ۶۲ درصدی مردم خراسان رضوی در ۱۱ انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی

به گزارش قدس خراسان، در نخستین نشست خبری ستاد انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان خراسان رضوی که صبح امروز در محل استانداری برگزار شد، سید هادی طباطبایی صحت، سلامت، امنیت و مشارکت را چهار محور مد نظر رهبر انقلاب در فعالیت این ستادهای انتخابات استان‌ها دانست و عنوان کرد: در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و همزمان ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد و ما تمام تلاشمان را در وزارت کشور به کارمی‌گیریم تا انتخابات سالم برگزار شود و نمایندگان مردم بدون ذره‌ای انحراف به مجلس راه پیدا کنند.

تعلیم ۱۰۰هزار نیروی اجرایی برای انتخابات

وی افزود: با توجه به کارشناسی‌ها و تحلیل‌های صورت گرفته از انتخابات گذشته، به دنبال رفع نواقص برگزاری انتخابات با شاخص‌های مد نظر رهبر معظم انقلاب هستیم، خراسان رضوی با توجه به شرایط وسعت و جمعیت سختی‌های خاص خودش را در روند برگزاری انتخابات دارد و به همین منظور باید ۱۰۰ هزار نفر عامل اجرایی تامین و آموزش دهیم. این سختی‌ها را به جان خواهیم خرید تا امنیت و سلامت انتخابات را تامین کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به اولین اطلاعیه ستاد انتخابات کشور اشاره کرد و گفت: طبق اولین اطلاعیه ستاد انتخابات کشور، زمان انصراف کاندیداهای نمایندگی در مجلس شورای اسلامی از ۱۹ خردادماه تا ۲۵ خردادماه اعلام شد، استعفای برخی از مدیران مثل مدیران کل، ستادی، استانی، معاونان و فرمانداران در قانون ذکر شده است اما در اطلاعیه دوم که وزارت کشور منتشر کرده سمت‌های هم تراز نیز اعلام شد و درخصوص لزوم استعفای اعضای علی‌البدل از شورای نگهبان استعلام گرفتیم اما هنوز پاسخ آن به دست ما نرسیده است.

الکترونیکی شدن انتخابات قطعی نیست

رئیس ستاد انتخابات استان تشریح کرد: به طور کل هر کسی در هر پستی که می‌خواهد کاندیدای انتخابات مجلس شود، باید تا ۲۵‌ خرداد ماه انصراف بدهد و بعد از آن تاریخ، استعفا قابل قبول نیست. به احتمال زیاد بخشی از انتخابات در این دوره مانند دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی الکترونیکی برگزار خواهد شد.

طباطبایی افزود: درمورد بحث الکترونیکی قانونی مجلس به دنبال آن است که یک هشتم انتخابات به این صورت انجام بشود اما به صورت قطعی توافق جدیدی هنوز اعلام نشده است ولی گمان می رود که بخشی الکترونیکی انجام شود.

وی ادامه داد: در انتخابات قبلی شعب معطلی زیادی داشت آسیب‌شناسی‌صورت گرفته تا این مشکل رفع شود. اگر انتخابات الکترونیکی قطعی شد باید معایب آن رفع شود و در استان این آمادگی را ایجاد خواهیم کرد و فقط انتخابات مجلس به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد.

رصد فعالیت معاندین در کمیته امنیتی ستاد انتخابات

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به تاکیدات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: رهبری هم مطرح کردند توپخانه دشمن به سمت انتخابات است. دشمن از برگزاری پرشور انتخابات معذب است. مردم چشم دشمن را کور خواهند کرد. در کمیته امنیتی ذیل ستاد، کلیه فعالیت‌های معاندین رصد می‌شود و برنامه‌ریزی برای مقابله خواهیم داشت. در کمیته اطلاع رسانی و فضای مجازی هم برای مقابله حملات آن‌ها کمیته عملیات روانی داریم.

طباطبایی ادامه داد: در استان در حوزه امنیتی و در جوار حرم رضوی و همچنین با توجه به اینکه ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک داریم مسایل امنیتی به بهترین شکل مدیریت شده است. یکی از راهبردهای اصلی دشمنان و معاندان ناامن کردن مشهد و خراسان رضوی است اما تاکنون با مدیریت این جریانات و کنترل‌های مرزی در این استان پهناور با ناامنی خاصی مواجه نبوده‌ایم.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی به سازوکار فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این سازوکار در دست بررسی است، تخلفات تبلیغات ممکن است تبلیغات زودهنگام یا بعد از اتمام مهلت و یا تخلف و تخریب تبلیغاتی باشد. این موارد در کمیته حقوقی بررسی و به هیئت نظارت اعلام می‌شود و قطعا تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان در مراحل مختلف انتخابات می‌تواند تاثیرگذار باشد و تایید صلاحیت انجام دهد یا ندهد. برای رصد فضای مجازی اقداماتی پیش‌بینی شده و امیدواریم تاثیرگذاری خوبی داشته باشد. میانگین مشارکت در ۱۱ دوره انتخابات مجلس درکشور ۵۹ درصد اما در خراسان رضوی ۶۲ درصد بوده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی به تسهیل فعالیت خانه احزاب و تشکل‌های سیاسی در استان اشاره کرد و ادامه داد: در این زمینه و برای مشارکت احزاب، ارتباطمان را با آن‌ها حفظ و جلساتی برگزار کرده‌ایم. ارتباطی که با احزاب داریم را حفظ خواهیم کرد. امیدواریم احزاب نقش خودشان را خوب بازی کنند.

سلامت آرای مردم خط قرمز ستاد انتخابات است

طباطبایی سلامت آرای مردم را خط قرمز ستاد انتخابات خراسان رضوی دانست و گفت: از عمده‌ترین تخلف‌های انتخاباتی که با آن برخورد خواهیم کرد، دخالت مدیران و کارمندان دولت در موضوع انتخابات، در وقت اداری است. کسی حق ندارد از امکانات دولتی استفاده کند. در اولین جلسات که با فرمانداران گذاشته‌ایم این مسئله را مطرح کردیم.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: ممکن است تعدادی از فرمانداران برای شرکت در انتخابات پیش رو استعفا دهند که این را منفی نمی‌دانیم. فرماندارانی که در استان تجربه برگزاری انتخابات نداشته‌اند حدود ۱۰ درصد هستند و معاونان سیاسی آن‌ها باید کمک کنند. برنامه ویژه آموزش قانون انتخابات برای افرادی که تجربه برگزاری انتخابات را نداشته‌اند طراحی شده است. از طرفی تلاش کردیم فرمانداران را از مجموعه وزارت کشور انتخاب کنیم و اگر هم از خارج وزارت کشور بوده اند در ادوار قبلی تجربه کار در وزارت کشور را داشته‌اند.

طباطبایی به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کرد و یادآور شد: مشکلات اقتصادی فراوانی داریم که مردم را اذیت می‌کند. انقلاب برای مردم است و در صحنه‌های مختلف مردم نشان دادند که پای کار انقلاب هستند. همین مردمی که مشکل دارند پای صحنه حاضر خواهند بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی دو محور عمده کاری در ستاد انتخابات را رقابتی کردن انتخابات و دومین محور مشارکت مردم دانست و عنوان کرد: در ستاد انتخابات، کمیته اطلاع‌رسانی و رسانه مهمترین کمیته است و برای اولین بار سخن‌گو پیش‌بینی شده است. تبلیغات زودهنگام ممکن است از جانب نمایندگی فعلی باشد؛ لذا دستوری در این زمینه از وزارت کشور صادر شده تا شائبه انتخاباتی و تبلیغاتی رخ ندهد. مواردی که تخلف باشد با آن به صورت جدی برخورد خواهیم کرد.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.