معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله با تاکید بر اینکه حزب‌الله به حمایت از سلیمان فرنجیه پایبند است گفت، منطق تحمیل و لجاجت و معرفی نامزد چالشی هیچ سودی ندارد و لبنان را به هرج و مرج می‌کشاند.

مقام حزب‌الله: «سلیمان فرنجیه» قدرت حل پرونده‌های حساس لبنان را دارد

به گزارش قدس آنلاین، شیخ «علی دعموش» معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله به بحران‌های پیچیده لبنان اشاره و اعلام کرد: اگر لبنانی‌ها به خودشان متکی نباشند و از دایر دسیسه‌ها و منافع شخصی خود بیرون نیایند، خروج از بحران ممکن نیست.

سلیمان فرنجیه قدرت حل پرونده‌های مهم را دارد

وی افزود: برخی با مکر و دسیسه و نه از روی منافع ملی، با پرونده ریاست‌جمهوری برخورد می‌کنند. ما هرگز نامزد چالشی معرفی نکرده‌ایم و قصد تقابل با کسی را نداریم؛ اما حق داریم از نامزد مورد نظر خود که ویژگی‌ها و شایستگی‌های لازم را در او دیده‌ایم، حمایت کنیم. ما به حمایت از «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان المرده پایبندیم و در جلسه آینده پارلمان، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان به فرنجیه رای خواهد داد.

شیخ دعموش اظهار داشت: سلیمان فرنجیه نامزد طبیعی ریاست‌جمهوری بوده و به ملی‌گرایی و بردباری و اعتقاد به گفتگو و زندگی مسالمت‌آمیز و و متحد کردن لبنانی‌ها معروف است و فتنه‌افروزی را رد می‌کند. فرنجیه همچنین با همه طرف‌ها در داخل و خارج ارتباط دارد و قادر به حل و پیگیری پرونده‌های مهم و حساس همچون پرونده آوارگان سوری و نفت و گاز لبنان است.

این مقام حزب‌الله تاکید کرد: ما سلیمان فرنجیه را معرفی کردیم تا از طریق گفتگو درباره او به توافق برسیم و قصد تقابل با هیچکسی را نداریم. این درحالی است که تیم مقابل به یک نامزد چالشی متوسل شده است.

شیخ دعموش در پایان گفت: ما همواره گفته‌ایم و می‌گوییم که تنها راه برای انتخاب رئیس جمهور، گفتگو و تفاهم بوده و هیچ چاره‌ای جز گفتگو و توافق وجود ندارد. اما منطق تحمیل و لجاجت هیچ فایده‌ای ندارد و به هیچ راه حلی منجر نمی‌شود؛ بلکه بحران را عمیق‌تر می‌کند و کشور را به سوی هرج و مرج می‌برد.

هیچکس نمی‌تواند رئیس جمهور چالشی به لبنان تحمیل کند

از طرف دیگر «حسن فضل‌الله» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان طی یک نشست سیاسی-ملی اعلام کرد که درخواست «نبیه بری» رئیس پارلمان برای برگزاری جلسه جهت انتخاب رئیس جمهور به همه تبلیغات گمراه‌کننده تیم مقابل پایان می‌دهد. ما با متحدان و هم‌پیمانان خود طبق راهی که قانون اساسی پیش رویمان قرار داده، برای اتخاذ یک موضع مناسب در جلسه پارلمان درحال گفتگو و هماهنگی هستیم.

وی با اشاره به اینکه هیچ طرفی نمی‌تواند رئیس جمهور چالشی به لبنان تحمیل کند اظهار داشت، زمانی که گفته شد احتمال دارد سلیمان فرنجیه ۵۶ رای کسب کند، یکی از اعضای تیم مقابل تهدید کرد که باید در ساختار سیاسی لبنان تجدید نظر شود. این درحالی است که ما به ساختار لبنان و قانون اساسی و نیز توافق طائف پایبندیم و نمی‌خواهیم در چیزی تجدید نظر کنیم، بلکه به طور کامل از حق قانونی خود دفاع خواهیم کرد و در تاریخ تعیین شده به پارلمان می‌رویم.

حسن فضل‌الله تصریح کرد، ما اکنون در مرحله بحث و گفتگو هستیم و هنوز چند روز تا موعد جلسه پارلمان وقت داریم و بنابراین موضع مشترکی با هم‌پیمانانمان اتخاذ خواهیم کرد. تیم مقابل قصد دارد نامزد خود را تغییر دهد، اما این هیچ فرقی برای ما ندارد و هرکس می‌تواند هر نامزدی را که می‌خواهد معرفی کند و کسی مانع آنها نمی‌شود. تنها گزینه‌ای که امروز برای برون رفت از وضعیت موجود وجود دارد، گفتگو میان فراکسیون‌های پارلمانی و نیروهای سیاسی است و ما نه نظر خود را به کسی تحمیل می‌کنیم و نه نامزد چالشی معرفی کرده‌ایم.

این نماینده حزب‌الله تاکید کرد، ما در برابر مسئله انتخاب رئیس جمهور با بالاترین سطح مسئولیت‌پذیری مواجهیم و این به دلیل جایگاه و نقش و احترام بالای رئیس جمهور در کشور است. ما هرگز رئیس جمهور چالشی را در کشور نمی‌پذیریم و نه ارعاب و نه تهدید و نه اتهامات گمراه‌کننده تیم مقابل نمی‌تواند بر عقاید و انتخاب‌ها و جهت‌گیری‌های ما تاثیر بگذارد و ما را وادار به استفاده از زبانی جز زبان عقل و منطق و گفتگو کند.

موضع‌گیری جدید جبران باسیل در پرونده ریاست‌جمهوری لبنان

در میان تحولات پیچیده پرونده ریاست‌جمهوری لبنان و درحالی که جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل و حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع با وجود جهت‌گیری‌های متضاد و اختلاف نظر شدیدی که در پرونده‌های مختلف دارند، با هدف جلوگیری از پیروزی سلیمان فرنجیه، «جهاد ازعور» وزیر دارایی اسبق لبنان را به عنوان نامزد مورد نظر خود معرفی کرده بودند، شبکه الجدید به نقل از منابع آگاه گزارش داد که باسیل به نمایندگان فراکسیون خود اطلاع داده که اگر بتوانند حزب‌الله را برای عدم حمایت از فرنجیه متقاعد کنند، او نیز جهاد ازعور را کنار می‌گذارد.

بر اساس این اطلاعات، باسیل اعلام کرده که نامزد مورد نظر او برای ریاست‌جمهوری لبنان در مرحله دوم، «زیاد بارود» وزیر کشور پیشین لبنان است.

در شرایطی که «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان ۱۴ ژوئن جاری را به عنوان موعد جلسه پارلمان جهت انتخاب رئیس جمهور تعیین کرده، احزاب و نیروهای سیاسی مربوطه در تلاش جهت کسب بیشترین رای برای نامزد مورد نظر خود بوده و در این میان برخی نیز بلاتکلیف هستند و انتظار می‌رود برگه سفید به صندوق رای‌گیری بیاندازند.

در این چارچوب منابع آگاه اعلام کردند که در آستانه برگزاری جلسه پارلمان، همه گزینه‌ها روی میز بوده و حتی امکان تحریم جلسه یا به هم خوردن حد نصاب نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.