«سیمبا» ماده شیر آفریقایی که در پارک وحش آموزشی صُفه اصفهان زندگی می‌کند، برای دومین بار در این پارک وحش زایمان کرد.‌

۲ توله شیر آفریقایی در پارک وحش صفه اصفهان بدنیا آمدند

به گزارش قدس آنلاین، سیمبا ماده شیر آفریقایی پارک وحش آموزشی صفه حدود دو هفته پیش در دومین زایمان خود تحت نظر و مراقبت متخصصان چهار قلو بدنیا آورد.

خبرنگار که روز جمعه ۱۴ مهر به پارک وحش صفه رفته بود، علت نبود سیمبا یکی از ماده شیرهای باغ وحش را جویا شد که کارگران مجموعه دلیل آن را زایمان این ماده شیر عنوان کردند.

علی جعفری مدیرپارک کوهستانی صفه و همچنین حسین کارگر مدیر منطقه پنج شهرداری اصفهان تولد توله شیرهای آفریقایی در پارک وحش صفه را تأیید کردند.

دو توله سیمبا چند روز پس از تولد مردند اما وضعیت دو توله دیگر اکنون مساعد است. جنسیت دو توله شیر تازه متولد شده هنوز مشخص نیست اما سیمبا یک سال پیش نیز در اولین زایمان خود ۲ توله شیر نر به دنیا آورده بود که در پارک وحش زیر نظر متخصصان رشد کردند و اکنون در سلامت به سر می‌برند .۲ پسر سیمبا، پیژو و ال‌پیژو نام دارند.

پارک وحش آموزشی صفه هم اینک با تولد این دو توله دارای ۹ قلاده شیر آفریقایی است که در بازه‌های زمانی مختلف طی دو سه سال اخیر یا از قاچاقچیان حیات وحش گرفته شدند و به این پارک وحش انتقال یافتند و یا در این پارک بدنیا آمدند.

پارک وحش صفه اصفهان هم اینک محل زندگی یک شیر نر و دو ماده شیر بالغ به نام‌های سیمبا و سارا است.

سارا سال گذشته در حالی که ۱۱ ماه سن داشت توسط نیروی انتظامی و مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست اصفهان از یک‌باغ وحش خصوصی در خمینی‌شهر کشف و به پارک وحش صفه منتقل شد.

۳۱۰ حیوان از ۳۰ گونه مختلف شامل ۹ قلاده شیر آفریقایی، چهار قلاده خرس قهوه‌ای، کروکودیل نیل (مصری)، گوزن زرد و قرمز اروپایی، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گراز، چهار قلاده سگ هاسکی، کفتار، گرگ خاکستری، گرگ سفید، گربه جنگلی، راکُن، شتر، اسب پونی، میمون آفریقایی و پرندگانی چون طاووس، عقاب، شاهین، سنجاب و خرگوش و … اکنون در پارک وحش صفه نگهداری می‌شوند.

باغ وحش اصفهان سال ۱۳۹۰ در پارک کوهستانی صفه در جنوب غرب این کلان‌شهر احداث شد و سال ۹۴ از سازمان محیط‌زیست کشور مجوز رسمی دریافت کرد.

این باغ وحش خرداد سال ۱۴۰۰ در پی اعتراضاتی به فعالیت آن، با تصمیم شهردار وقت تعطیل و زیر نظر سازمان محیط‌زیست به اقامتگاه حیوانات تبدیل شد. این مجموعه از آذرماه سال ۱۴۰۱ پس از ۱۸ ماه تعطیلی دوباره تحت عنوان پارک وحش آموزشی بازگشایی شد.

منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.