معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: حال عمومی تمامی «گربه‌سانان» باغ وحش مشهد که طی روزهای اخیر فیلم‌هایی از وضعیت آنان در فضای مجازی پخش شده است، اکنون مساعد بوده و در سلامت هستند.

«گربه‌سانان» باغ وحش مشهد در سلامت هستند

به گزارش قدس خراسان، محمد عرفانی اظهار کرد: در یکی از این فیلم‌ها «ارس» تنها پلنگ باغ وحش مشهد، در حال تشنج دیده می‌شود که فیلم مربوط به گذشته است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: این در حالی است که «ارس»، این گونه ارزشمند مبتلا به یک بیماری عصبی پیش رونده غیرقابل درمان است که تا پایان عمر همراهش خواهد بود و بررسی متخصصان فراوان نشان از تایید این موضوع دارد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر این پلنگ تحت درمان و مصرف داروهای تجویز شده است، هیچ مشکل خاصی ندارد و شرایط کاملا پایداری دارد.

عرفانی در خصوص فیلم منتشره از «شیر نر» باغ وحش مشهد نیز گفت: این شیر هم در بررسی‌های انجام شده هیچ مشکلی ندارد و نشانه‌ای از بیماری به رغم نگرانی‌های ابراز شده در فیلم وجود ندارد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص فیلم دیگری که در فضای مجازی منتشر شده و استفراغ یک قلاده ببر را نشان می‌دهد، بیان کرد: این حالت در ببر کاملا طبیعی و نوعی مکانیسم در گربه سانان است.

وی توضیح داد: گربه سانان پس از خوردن غذای گوشتی اجزای غیر قابل هضم غذای خود شامل پوست، مو و ناخن را با هدف باز شدن راه عبور غذا به عنوان نوعی مکانیسم دفاعی بدن پس می‌آوردند.

عرفانی افزود: بنابراین این اتفاق در زیست این جانوران طبیعی است و به هیچ‌وجه ناشی از بیماری ببر نیست.

معاون محیط زیست خراسان رضوی همچنین در خصوص تصویری از یک لاک پشت با لاک کوهانی شکل در باغ وحش مشهد گفت: اگرچه آکواریوم این گونه دچار محل خشکی برای استراحت این لاک پشت بود، اما با هدف آسودگی خاطر مردم اقدام لازم برای جابجایی آکواریوم انجام شد.

وی تاکید کرد: نظارت بر روند نگهداری از حیوانات و وحوش در باغ وحش مشهد به صورت دقیق و با حضور دامپزشک مقیم از سوی سازمان دامپزشکی در حال انجام است، بنابراین جای هیچ نگرانی در خصوص نگهداری از حیوانات وجود ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.