۸ تیر

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آن‌ها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار است و به سرعت دنبال می‌شود، گفت: زمان مسوولیتم در دانشگاه فرهنگیان، برای استعدادهای برتر ملی در حوزه‌های مختلف طرحی داشتیم که بدون کنکور به دانشگاه‌های تربیت معلم بیایند.

طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آن‌ها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار است

به گزارش قدس خراسان، رضا مراد صحرایی پنجشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان المپیادهای علمی در مشهد اظهار کرد: امروز دغدغه همه مسوولان نخبگانی هستند که شکوفایی ایران را رقم خواهند زد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: افرادی که ایران را قوی، اقتصاد، فرهنگ قوی و آینده ایران را بر قله می‌خواهند بدانند که این مسیر از مدرسه‌ها و معلمانی می‌گذرد که جوانان علمی را تربیت کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از ۱۰ سال تاریکی، مرکز دانش‌پژوهان را بار دیگر برگرداندیم و به زودی به طور رسمی افتتاح می‌شود.

مراد صحرایی افزود: تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای المپیادهای نوظهور و ملی باید به راحتی در دسترس قرار گیرد و آیین‌نامه آن در حال آماده شدن است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: مقرر شده همه المپیادهایی که تضمین کننده حرکت ما در دانش است در شورای عالی انقلاب فرهنگی به المپیادهای قبلی اضافه شود؛ همه موانع نخبگان را برمی‌داریم و این راه را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به تدریس زبان فارسی در ۶۵ کشور جهان گفت: ایران در ۸۵ کشور جهان نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم نمایندگی دارد و باید المپیاد بین‌المللی زبان و ادبیات فارسی را راه‌اندازی کنیم.

مراد صحرایی با بیان اینکه طرح تحول المپیادها و پذیرفتن آنها به عنوان مسیر ورود به دانشگاه‌ها در دستور کار است و به سرعت دنبال می‌شود، افزود: زمان مسوولیتم در دانشگاه فرهنگیان، برای استعدادهای برتر ملی در حوزه‌های مختلف طرحی داشتیم که بدون کنکور به دانشگاه‌های تربیت معلم بیایند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این طرح مراحل پایانی خود را دنبال می‌کند و در نقطه اعلام رسمی است؛ با این اعتقاد دنبال حذف کنکور برای المپیادی‌ها خواهیم رفت.

به گفته وی، ایران در المپیادها جزو ۱۰ کشور برتر جهان است و المپیادهای جدید و به روز نیز باید توسط مرکز دانش پژوهان و سمپاد طراحی شود.

مراد صحرایی با بیان اینکه ارزش نخبگان از چاه نفت بیشتر و غیر قابل مقایسه با نفت و معادن است، ادامه داد: کشوری زنده است که امید در آن زنده باشد این مهم باید در دانش‌آموزان تقویت شود.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری اظهار کرد: آمریکا و اروپا معتاد به تحریم هستند و ما باید برای انسانیت، صلح و امنیت آنها را تحریم کنیم و بگوییم تا از رفتارهای وحشیانه دست بر ندارند به آنجا سفر نمی‌کنیم و مقاله نمی‌دهیم.

وی در خصوص وقایع اخیر در غزه هم گفت: امروز اسرائیل نابود شده است و آمریکا به رژیم صهیونیستی کمک می‌کند و آدم می‌کشد تا اسرائیل را زنده کند آنها توانایی مبارزه با جنگاوران را ندارند و کودک‌کشی می‌کنند.

نیازمند حرکت ابتکاری نخبگان در راه های میان بر هستیم

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: انتظار و نیاز ما از نخبگان این است که با خیز جدید علمی و حرکت ابتکاری در راه‌های میان‌بر قدم بردارند.

سیدسلمان سید افقهی افزود: مادامی که مثل ماهی در دریای عزت کشورمان هستیم شاید قدر و عزتی که برای ما وجود دارد را به درستی درک نکنیم.

وی جایگاه نخبگان کنونی در کشور را برجسته خواند و اضافه کرد: اگر به واسطه تحصیل به کشور دیگر بروید به عنوان یک شهروند درجه ۲، به عنوان بخشی از نظام سلطه و مانند چرخ دنده ای به عنوان جزئی از ماشین کشتار نظام سلطه تبدیل می‌شوید.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به کشتار روزانه تا ۶۰۰ کودک در غزه اشاره و بیان کرد: داغی که اکنون بر دل امت اسلامی نشسته با قدرت شما و برتری بلامنازع علمی و فناوری که شما خلق می‌کنید مانند عصای موسی (ص) مکر سامری‌ها را دفع خواهد کرد.

وی اضافه کرد: با توجه به پیچ تاریخی که کشور در آن قرار دارد و با استفاده از تجربه تاریخ معاصر، ساختن ایران اسلامی را محقق کنید، امیدوارم مدالهایی که می‌گیرید منشا اثرات و خیرات برای خودتان و کشورتان باشد.

سید رضا حسینی رئیس باشگاه دانش پژوهان جوان نیز در این نشست با اشاره به احیا دوباره باشگاه دانش پژوهان جوان با کمک مسوولان گفت: ۵۰۰ نفر که در این جمع منتخب حضور دارید از بین حدود ۱۱۲ هزار نفر از سراسر کشور انتخاب شده اید و لازم است قدردان تلاش خود، خانواده‌ و سایر افراد موثر در این موفقیت باشید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.