مقام‌های آمریکایی و صهیونیستی گفته‌اند که تاخیر در آزادی دومین مجموعه از اُسرا در غزه، به اختلافات جزئی درباره حجم کمک‌های ورودی به غزه بر می‌گردد و حماس گفته پیش از آغاز انتقال دومین مجموعه از اسرا، منتظر ورود محموله‌های بیشتر به غزه می‌ماند.

دلیل تاخیر در آزادی اُسرا در غزه از زبان مقام‌های آمریکایی و صهیونیستی

به گزارش قدس آنلاین، مقامات آمریکایی و صهیونیستی به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته‌اند که تاخیر در آزادی اُسرا در غزه به اختلافات جزئی درباره حجم کمک‌های ورودی به غزه بر می‌گردد.

این مقام‌ها گفته‌اند حماس اعلام کرده پیش از آغاز انتقال اُسرا، منتظر ورود محموله‌های بیشتری به غزه می‌ماند.

پایگاه خبری آکسیوس نیز به نقل از منابع مطلع خبر داد که توافق رژیم صهیونیستی و حماس در خصوص اُسرا همچنان پابرجا بوده و قطر در تلاش برای حل کردن بحران است.

از سوی دیگر گردانهای القسام –شاخه نظامی جنبش حماس فلسطین- خبر داد که روند آزادسازی دومین گروه از اسرا را به تعویق انداخته است تا رژیم صهیونیستی به مفاد توافق پابیند شود.

القسام همچنین گفت که آزادی دومین گروه از اسرای صهیونیست، منوط به این است که رژیم صهیونیستی اجازه دهد کامیونهای امدادرسانی وارد شمال نوار غزه شوند.

به گفته این گروه، رژیم صهیونیستی به معیارهای آزادی اسرا که قبلا بر سر آن توافق شده بود، پایبند نیست.

مرحله دوم تبادل اسرا میان گروه مقاومت حماس و رژیم اسرائیل قرار بود امروز ودر دومین روز آتش‌بس موقت چهار روزه صورت بگیرد و مقرر شده بود که در مجموع ۵۶ نفر از اسرای دو طرف مبادله شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی مصر خبر داد که قاهره لیست ۱۴ اسیر اسرائیلی را از حماس دریافت کرده است. وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرده چهار نفر از اسرایی که قرار است آزاد شوند، تابعیت این کشور را دارند.

رادیو ارتش اسرائیل نیز پیش از این خبر داده بود که اداره زندان‌های اسرائیل لیست ۴۲ نفر از اسرای فلسطینی را برای آزادی آن‌ها دریافت کرده است.

شامگاه روز گذشته نیز ۳۹ زن و کودک اسیر فلسطینی و در مقابل ۱۳ اسیر اسرائیلی، آزاد شدند. هچنین به گفته ماجد الانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه قطر، ۱۰ شهروند تایلندی و یک شهروند فلیپینی که در میان اسرا بودند، شب گذشته آزاد شدند.

آتش‌بس چهار روزه بین رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح روز گذشته (به وقت محلی) اجرایی شده است.

 بعد از گذشت ۴۷ روز از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت اسلامی «حماس» علیه رژیم صهیونیستی و شکست میدانی ارتش اشغالگران در حمله زمینی به نوار غزه، کابینه رژیم اسرائیل، صبح روز چهارشنبه، توافق آتش‌بس با میانجیگری‌ دولت قطر و مصر را پذیرفت.

در همین حال صدها نفر از ساکنان شهر غزه که به خان یونس و رفح گریخته بودند در حال بازگشت به خانه‌هایشان هستند، هرچند شهر غزه بیشتر به یک ویرانه تبدیل شده است؛ همزمان کامیون‌های حامل سوخت و مواد غذایی از روز گذشته در حال ورود به غزه هستند.

پایان پیام/.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.