عضو دومای دولتی روسیه با اشاره به کمبود اساتید آموزشی در این کشور از اقدام مسکو برای اعزام معلم به تاجیکستان انتقاد کرد.

انتقاد نماینده دومای دولتی روسیه به اعزام اساتید به مدارس تاجیکستان

به گزارش قدس آنلاین، «والری سیلیزنیوف»، نماینده دومای دولتی روسیه  از آماده‌شدن وزارت آموزش کشورش برای اعزام اساتید زبان روسی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی به مدارس تاجیکستان انتقاد کرد.

وی در این مورد گفت: در ابتدا تقاضا داخلی به متخصصان در مدارس روسیه را برطرف کنید و تنها بعد از آن در مورد اعزام آنها (معلمان) به خارج فکر کنید زیرا ما نمی‌خواهیم نظام آموزش در مدارس با بحرانی مانند بحران سوخت در پمپ بنزین مواجه شود.

این نماینده دومای دولتی روسیه خاطرنشان کرد: به طور طبیعی گسترش زبان و فرهنگ روسی در جماهیر شوری سابق ضروری و مهم است اما این امر نباید به قیمت کاهش کیفیت آموزش فرزندانمان انجام شود.

اخیراً در برنامه «مسکو، کرملین، پوتین» که از طریق شبکه تلویزیونی «روسیه-۱» بخش شد «سرگئیی کراوتسف» وزیر آموزش و پرورش روسیه گفته بود: این کشور در حال ایجاد مراکز روش‌شناختی بر پایه مدارس روسی در تاجیکستان است. در این مراکز معلمان برای مدارس تاجیکستان تربیت خواهند شد.

بنابر سخنان کراوتسف، روسیه بر پایه این مراکز نه تنها معلمان زبان روسی، فیزیک، زیست شناسی، شیمی را اعزام خواهد کرد بلکه در آنجا و همچنین دانشگاهای خود، معلمانی را برای تاجیکستان تربیت می‌کند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش روسیه، در قلمرو تاجیکستان ۵ مدرسه روسی افتتاح و راه‌اندازی شده تعداد متقاضیان برای هر کرسی ۹ نفر است.

پیش از این، «آلیگ سمالین»، نماینده دیگر دومای دولتی روسیه ابراز کرده بود که بنابر محاسبات آکادمی ریاست جمهوری روسیه اقتصاد ملی و مدیریت دولتی این کشور با کمبود حداقل ۲۵۰ هزار معلم مواجه است.

منبع: خبرگزاری فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.