عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید نظام اداره کشور را متکی به مالیات کنیم،گفت: مالیات ستانی از تولید باید به سمت مالیات ستانی از از سرمایه ها و درآمدهای راکد، خدمات و کارهای واسطه برود اینها است که می تواند جهت گیری اقتصاد ما را اصلاح کند.

عنابستانی در گفت‌وگو با قدس: اصلاح اقتصاد با تغییر شیب مالیات از تولید به درآمدهای راکد و مشاغل واسطه‌ای میسر می‌شود

علی اصغر عنابستانی در گفت وگو با خبرنگار قدس گفت: قطعا اگر قرار باشد کشور از شرایط تورم ساختاری خارج شود باید تراز عملیاتی اش مثبت باشد یعنی باید دخل و خرج کشور با هم برابر باشد دخل کشور بر مبنای عملیات مالیاتی و نه بر مبنای درآمدهای بیرون کشور مثل نفت که بیشتر فشار تورمی را به کشور وارد می کند تامین می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اگر قرار است این بیماری چندین ساله اقتصاد را که از حدود سال ۵۳ با ورود پرفشار نفت به ساختار اداره کشور شروع شد درمان کنیم باید نفت را از بودجه های جاری کشور خارج کنیم و تراز عملیاتی کشور را با خودش مثبت کنیم با اینگونه عمل کردن تعادل ایجاد می شود وتورم از بین می رود.

وی ادامه داد: باید نظام اداره کشور را متکی به مالیات کنیم اما اگر این مالیات سنگین شود به شکلی که مالیات دهنده فعلی فشاری زیادی را تحمل کند قطعا اثر عکس دارد. دولت باید در بودجه‌های سالیانه علاوه افزایش درآمدهای مالیاتی بخشی از هزینه های خودش را نیز کاهش دهد.

نماینده مردم سبزوار درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ساختار مالیاتی باید پایه های جدید مالیاتی و مودیان جدید شناسایی و جهت گیری مالیاتی اصلاح شود. مالیات ستانی از تولید باید به سمت مالیات ستانی از سرمایه ها و درآمدهای راکد، خدمات و کارهای واسطه برود اینها است که می تواند جهت گیری اقتصاد ما را اصلاح کند یعنی باید پایه های مالیاتی و مودیان جدید را شناسایی کنیم و شیب مالیاتی را به جای مالیات از تولید که خودش تورم ایجاد می کند به سمت مالیات از درآمدهای راکد و مشاغل واسطه ای ببریم.

وی خاطر نشان کرد: این کارها را در قانون سامانه مودیان دیدیدم در لایحه بودجه نیز بخشی به همین موضوعات اختصاص دارد. نگاه دولت در افزایش پنجاه درصدی درآمدهای مالیاتی به شناسایی موقعیت های مالیاتی و پایه ها ومودیان مالیاتی جدید است که از فرار مالیاتی جلوگیری کند. در جلسه ای که با رئیس سازمان امور مالیاتی داشتم گفت اگر از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم عدد ۴۹درصد درآمدهای مالیاتی محقق می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.