سودان ۱۵ دیپلمات اماراتی را عنصر نامطلوب دانسته و از آنها خواسته این کشور آفریقایی را ترک کنند.

سودان ۱۵ دیپلمات اماراتی را اخراج کرد

به گزارش قدس آنلاین خبرگزاری رسمی سودان اعلام کرد خارطوم ۱۵دیپلمات اماراتی را عنصر نامطلوب خوانده و به آنها دستور داد ظرف ۴۸ ساعت سودان را ترک کنند.

در هفته های اخیر، تظاهرات‌کنندگان طرفدار ارتش و مقامات عالی رتبه وفادار به عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، امارات متحده عربی را به حمایت از نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو، معاون سابق برهان متهم کرده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، ارتش سودان و گروه شبه نظامی نیروهای پشتیبانی سریع از ۱۵ آوریل درگیر جنگ داخلی بوده‌اند که به دنبال آن ۱۲ هزار نفر کشته و هفت میلیون نفر آواره شدند.

مذاکرات آتش بس بین دو طرف تا کنون با شکست مواجه شده است درحالیکه هیچ کدام از طرفین نتوانسته یک مزیت نسبی در میدان جنگ نسبت به دیگری به دست آورد.

کارشناسان و سران جهان از جمله آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته‌اند که بازیگران ناشناس که از هر دو طرف درگیر حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند، در این کشتار مستمر نقش داشته‌اند.

به گفته کارشناسان، در حالی که مصر و ترکیه قویا در طرف ارتش سودان ایستادند، امارات متحده عربی متهم به ارسال تسلیحات و حمایت از نیروهای پشتیبانی سریع است که بخش اعظم معدن طلای کشور را در کنترل خود دارد.

امارات در ماه اوت گزارش وال‌استریت‌ژورنال مبنی بر کشف سلاح در محموله‌های کمک‌های این کشور به سودان را تکذیب کرد و گفت ابوظبی در مناقشه فعلی طرف هیچکدام را نمی‌گیرد.

در اواخر نوامبر، ژنرال یاسر العطا نفر دوم پس از البرهان در ارتش سودان، امارات را متهم کرد که از طریق فرودگاه‌های اوگاندا، چاد و جمهوری آفریقای مرکزی از نیروهای پشتیبانی سریع در جنگ علیه ارتش حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.