فرمانده نیروی دریایی ارتش در همایش ملی توسعه سواحل مکران گفت: هنگامی که می‌توانیم در دریا تسلط داشته باشیم پس می‌توانیم در توسعه دریایی هم نقش بسزایی را داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش: می‌توانیم در توسعه دریایی نقش بسزایی را داشته باشیم

به گزارش قدس آنلاین، امیر دریادار شهرام ایرانی در همایش ملی توسعه سواحل مکران که در دانشگاه امام صادق برگزار شد، گفت: در حوزه اقتصاد باید به دریا توجه ویژه داشته باشیم.

وی در ادامه به نقشه کشور اشاره کرد و گفت: نیروی دریایی از سال ۸۸ به بعد پیشروی دریایی خوبی داشته است، مقام معظم رهبری فرمودند پیش‌روی در دریاهای آزاد بسیار پر اهمیت است.

وی افزود: در دیدار با رهبر معظم انقلاب به ایشان عرض کردم که می خواهیم یک‌مرتبه بدور کره زمین گردش کنیم که ما این کار را با ناو گروه ۸۶ به سرانجام رساندیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: جمهوری اسلامی اینکه بتوانید عرض اقیانوس آرام را طی کند سابقه ای نداشته است، اما امروز به برکت انقلاب کجا هستیم. ناوشکن تمام ایرانی ساخته می‌شود و  تمام کره زمین را دور می‌زند.

دریادار ایرانی ادامه داد: ما دو نگاه می توانیم داشته باشیم یکی اینکه از خشکی به سمت دریا برویم و نگاه دیگر اینکه از دریا به سمت خشکی برویم که می‌بینیم کشورهای موفق از دریا به سمت خشکی رفته اند.

وی افزود: سواحل مکران ما امروز هیچ توسعه ای نیافته است که اگر به این موضوع توجه جدی انجام نشود ما زمان را از دست خواهیم داد.

فرمانده نیروی دریایی عنوان کرد: ما امروز در کشور های همسایه، در شمال اقیانوس هند بندری در حال ساخت است که ساخت آن در سال ۲۰۳۵ تمام به پایان می‌رسد، این یک ابر بندر با یک توانمندی بسیار بالاست، هنوز که فعالیت جدی شروع نشده، ۱۵ هزار نفر روزانه در آنجا کار می‌کنند.

دریادار ایرانی اظهارکرد: چرا ما نباید همچون بندری داشته باشیم، در دریا اصل همه کریدورها ما هستیم. روسیه با اینکه ابر قدرت است اما همه اطرافش یخ است و راه ارتباطی دریایی چندانی ندارد و آن‌ها بیشتر دعا می‌کنند این یخ ها آب بشود تا بتوانند تردد داشته باشند و در دریانوردی محدود هستند.

وی ادامه داد: ما هیچ مانعی در هیچ کجای دنیا سر راهمان نیست، ما از طریق دریا با همه کشورهای چه دوست و چه دشمن همسایه هستیم. البته دشمن ها دور هستند اما آن‌ها را رها کردیم و به نزدیک آمدند. 

فرمانده نیروی دریایی خاطرنشان کرد: بندر چابهار امروز ارزشمند است، پنج سال دیگر ارزش خود را از دست خواهد داد چون کشتی ها به بندر دیگری خواهند رفت و برای آن‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود به سمت سواحل ما بیایند.

وی افزود: اگر سواحل مکران فعال می‌شد، امروز دیگر در خلیج فارس کسی نمی‌توانست در حوزه دریا فعالیت اقتصادی داشته باشد. چون کشتی به جای ورود به مسیر پر ریسک بار خود را در این بندر تخلیه می‌کرد. 

فرمانده نیروی دریایی بیان کرد: ظرفیت‌های ما در اینجا غافل مانده و اقتصاد دریامحور ما دچار چالش شده است. یعنی ما یک ساحل  قابل بهره برداری نداریم و یک بندری در چابهار ایجاد کردیم که ارتباطات آن به طور کامل برقرار نشده است.

دریادار ایرانی افزود: بهترین بندر ما، بندر شهید رجایی در بندر عباس است. برای کشتی ها یک منطقه محدود دریانوردی محسوب می‌شود، عملا ما می‌توانستیم در چابهار تحریم ها را از بین ببریم چون تنها نقطه ای که تحریم شامل آن نیست، چابهار است. چابهار می‌تواند مرجع ورود و خروج کالاهای ما شود.

وی تصریح کرد: ما امروز در حوزه شیلات، هیچگونه استفاده ای آب های انحصاری در اختیار خودمان نکرده ایم. چرا ما نباید بهره ببریم و کشورهای دیگر بیایند و صیادی کنند.

فرمانده نیروی دریایی ادامه داد: در دریا فرصت ها به قدری بسیار است که اصلا نگاه به خشکی واقعا اشتباه است. یعنی ما باید خشکی را نگه داریم برای نسل های آینده و خیلی نسل های بعد.
دریادار ایرانی عنوان کرد: دریا می‌تواند همه نیازمندی های ما را در هر حوزه ای تامین کند. ساده‌ترین آن آب شیرین است که ما از چابهار به فلات بزرگ منتقل می‌کنیم. 

دریادار ایرانی افزود: امروز اگر بخواهیم یک بندر راهبردی در مکران به وجود بیاوریم پنج سال زمان می برد، لذا اگر ما امروز شروع کنیم دچار عقب‌ماندگی بسیاری هستیم و آن مزیت دسترسی را از دست خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی در بحث تامین امنیت حضور خود را گسترش داده است. یعنی دیگر اکتفایی به شمال اقیانوس هند نداریم و برای ماندگاری فرماندهی و تجهیزات را مشخص کرده ایم.

فرمانده نیروی دریایی گفت: ما حضورمان را در سواحل مکران گسترش دادیم و تجهیزات آنجا را شروع به ساخت کرده ایم که ساخت کشتی های پشتیبان بخشی از این کار است. اولین کشتی دور دنیا را زد و دومی را تا دهه مبارک فجر امسال رونمایی خواهیم کرد و سومی نیز برای ابتدای سال آینده رونمایی خواهد شد.

دریادار ایرانی گفت: الان به صورت دائمی ناوشکن های ما حضور ندارند اما اسکورت خود را در تمام مسیرهایی دریایی انجام می‌دهیم.

وی به بخشی از اقدام صورت گرفته در مأموریت ناوگروه ۸۶ پرداخت و تصریح کرد: حدودا دو ماه پیش تانکر ما در بخشی از اقیانوس اطلس، آمریکایی ها می‌خواستند آن را بازرسی کنند، اما بازرسی نیازمند مجوز سازمان ملل است. از بازرسی آمریکا برای بازدید آمدند ولی ما اجازه ندادیم به ما نزدیک شوند.

فرمانده نیروی دریایی عنوان کرد: امنیت برقرار است ولی حضور دائمی برای ما اهمیت بسیاری دارد. ما در ناوگروه ۸۶ تلاش کردیم اگر جزیره ای در مسیر دیدیم حضور دائمی در آنجا ایجاد کنیم.

دریادار ایرانی تأکید کرد: مزیت برتری در دریا به زودی اتفاق می‌افتد و بحث دیپلماسی در دریا بسیار سریع دیده می‌شود و همه مطلع خواهند شد.

وی با بیان اینکه بسیاری گفتند ناو هواپیما بر برای تغییر معادله به منطقه آمده است، عنوان کرد: اما باید گفت آن‌ها برای فتنه انگیزی و تامین نیازمندی هایش آمده بود و می‌گویم ما آن‌ها را به زودی از منطقه بیرون خواهیم کرد.

فرمانده نیروی دریایی تأکید کرد: امروز اگر جبهه ما اینجاست پس می‌تواند این جبهه در اینجا تشکیل بشود. پس ما دیگر تحت فشار قرار نمی‌گیریم و می‌توانیم اعمال نفوذ کنیم.

دریادار ایرانی خاطر نشان کرد: دولت انقلابی ما حتما لازم است توجه جدی به دریا داشته باشیم تا کارآفرینی بی‌نهایتی داشته باشیم تا ببینید اقتصاد چگونه شکوفا خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه وقتی ۴۵ سال طول کشیده تا به این قله رسیده ایم پس می‌توانیم گام های بلندتری را هم برداریم، تأکید کرد: وقتی ما اینقدر می‌توانیم در دریا تسلط داشته باشیم پس می‌توانیم در توسعه دریایی هم نقش بسزایی را داشته باشیم.

مکران واقعا ناشناخته برای کشور و عموم مردم است

عباس مقتدای خوراسگانی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در ادامه همایش توسعه سواحل مکران که در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، گفت: من تمایل دارم از زاویه نگاه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به این همایش نگاه کنم،

وی افزود: کار مهمی که در عرصه علمی و تحقیقاتی در دانشگاه امام صادق در مبحث توسعه اقتصاد دریا محور در حال انجام است، ما هم در مجلس داریم تلاش می‌کنیم که از طریق قانون گذاری اقدامات مهمی را انجام دهیم تا این تلاش ها به ثمر بنشیند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: در دانشگاه امام صادق در ابتدای شکل گیری مجلس یازدهم، موضوع پراهمیت دیپلماسی اقتصادی را مطرح کردند. ما با چندین جلسه که برگزار کردیم، کمیته ای را تشکیل دادیم تا بتوانیم خلأهای موجود در دیپلماسی اقتصادی را پر کنیم. امروز ما ۱۰ روز است که طرح دیپلماسی اقتصادی را در کمیسیون امنیت نهایی کردیم و آخرین مراحل آن ظرف چند روزه آینده تکمیل خواهد شد.

وی اظهار کرد: الان سواحل مکران واقعا شرایطی را ایجاد کرده است که ما به اقیانوس متصل هستیم و این در سالیان گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود اما در دهه های گذشته بود که ما در این راه شتاب زده شده ایم و هنوز هم در ابتدای راه قرار داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: وقتی از نزدیک منطقه مکران را می‌بینیم که چطور در سکویی ایستادیم که همه اقیانوس ها را مسلط هستیم و الان هم افتخار ناوگروه ۸۶ که توانست اقتدارش را در منطقه اقیانوسی و در مناطق دریایی دور تر نشان بدهد، واقعا ایران یک جایگاه برتری در سطح بین المللی پیدا کرده است.

مقتدایی ادامه داد: در منطقه مکران از سوی دیگر ما متوجه کاستی ها و کمبودهایی می شویم که به دنبال آن نیازمند بسیاری از پژوهش های علمی و فنی برای رفع آن می شویم.

وی خاطرنشان کرد: امروز به برکت فعالیت های عظیم هم در مجموعه های نظامی و هم در مجموعه های غیر نظامی، می‌بینید که چشم ایران بیناتر و دست ایران بلندتر شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: ما در مجلس شورای اسلامی آماده ریل گذاری های قانونی را انجام دهیم. ما از مرکز پژوهش های مجلس خواسته بودیم که اقتصاد دریامحور را که یک راهبرد اساسی و توسعه ای است را یک تشریحی از آن ارائه دهد دیدیم که در آنجا چند نکته به آن اشاره شده بود که اساسی است.

مقتدایی خاطرنشان کرد: در این جلسه مطرح شد که برویم در جاهای دیگر جزایری را ایجاد بکنیم که این می تواند فضایی را در مقابل دیدگان ملت ایران ایجاد بکند که اصلا تصور آنها را هم نداشتند.

وی افزود: حضور در دریا هم نگاه توسعه ای دارد و هم نگاه کنش گرایانه دارد زیرا بر اساس این دو نگاه بتوانیم در دریا صنعت را ایجاد کنیم. الان بر اساس دریا ما با همه کشور های دنیا همسایه شده ایم. توجه به اقتصاد دریامحور با توسعه سواحل مکران هم محقق می‌شود و هم شتاب می گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: ما در برنامه هفتم، بر توسعه سواحل مکران تأکید ویژه ای داشته ایم. ما در این برنامه گفته ایم متوسط رشد سالانه ارزش افزوده اقتصاد دریامحور به ۱۶ درصد و نسبت جمعیت این سواحل به کل کشور به ۸ درصد برسد، این حکم نشان میدهد ما به توسعه این سواحل در قانونگذاری تأکید داشته ایم.

مقتدایی در پایان تأکید کرد: مکران واقعا ناشناخته برای کشور و عموم مردم است و آنچه که رهبری تاکید دارند وجود ظرفیت ها در منطقه مکران است که میتوانیم برای رشد کشور از آن استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.