رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست با دانشجویان گفت: معادن اورانیومی که امروز داریم بهره برداری می کنیم از ۱۴ معدن عبور کرده و حجم فعالیت ما برای استخراج اورانیوم و سنگ‌هایی که همراه آن است چندین برابر شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی: معادن اورانیوم در حال بهره‌برداری ما از ۱۴ معدن عبور کرده است

به گزارش قدس آنلاین، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست با دانشجویان دانشگاه شاهد با اشاره به تلاش دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت هسته‌ای کشور گفت: آنها از هر روشی استفاده کردند از تحریم و خرابکاری گرفته تا ترور، تا جلوی پیشرفت صنعت هسته‌ای کشور را بگیرند.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۲ سال است که پرونده هسته‌ای ما باز شده و مذاکرات فراوانی هم صورت گرفته که حاصل آن سند برجام شد، افزود: بعد از خروج ترامپ از برجام و حسن نیت ایران در عمل به تعهدات خود، دولتمردان جدید آمریکا تلاش کردند به برجام بازگردند و  مذاکراتی را شروع کردند و هم در این دولت و هم در دولت قبل مذاکراتی صورت گرفت که البته از سال گذشته تاکنون با شیوه متفاوتی پیگیری شده است.

اسلامی ادامه داد:  آنها از راه‌های مختلفی رفتند تا جلوی کار ما را بگیرند، چند تا مکان را از آژانس گفتند بازدید داشته باشیم، که البته این مکان‌ها اصلا اتمی و سایت هسته‌ای و برای سازمان انرژی اتمی نیست و ساخته و پرداخته سازمان های جاسوسی صهیونیست‌ها و منافقین است که گفتند در اینها فعالیت هسته‌ای می‌شود. با این حال این مسئله در سطح شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و گفته شد بیایند بازدید کنند و آمدند و بازدید کردند.

وی خاطرشنان کرد: با همه زحمت‌هایی که برای ایران مطرح کردند بعد از بازدید گفتند درباره دو مکان دیگر سوالی ندارند. الان فقط دو مکان دیگر مانده که یکی از آنها هم محل فروش آهن قراضه و دیگری هم معدن متروکه است.

اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: هدف از اهداف سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای تحقق ۲۰ هزار مگاوات برق  است. از ابتدای سال ۱۴۰۱ هم عملکرد سازمان انرژی اتمی در چارچوب این سند است.

اسلامی با بیان اینکه هیچ کس نمی تواند به ما بگوید این کار را بکن یا نکن، اظهار داشت: فعالیت های هسته ا ی ما بر اساس NPT و در چارچوب قوانین آژانس انجام می شود.

وی افزود: همه کشورهای دارای سایت هسته ای تحت نظارت آژانس هستند ما هم از این قائده مستثنی نیستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تا پایان دولت در قطب‌های تولیدی حداقل یک دستگاه پرتودهی راه اندازی می‌شود.

وی تاکید کرد: در پرتودهی تقریبا کاری در کشور انجام ندادیم. باید خیلی جنگنده با پرتودهی برخورد می کردیم. با ایجاد شبکه دانش بنیانی تولید دستگاه های پرتودهی را شروع کردیم.

اسلامی تصریح کرد: باید هر چه سریع تر پرتودهی در زندگی مردم و در فرآیند کسب و کار و تولید محصول کشاورزی قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.