وزیر راه و شهرسازی گفت: تسهیلات نهضت ملی مسکن که برای هر واحد ۵۵۰ میلیون تو مان در نظر گرفته شده بود، با صنعتی‌سازی ۳۵ درصد به این مبلغ اضافه می‌شود.

افزایش ۳۵ درصدی تسهیلات مسکن با صنعتی‌سازی

‌به گزارش قدس آنلاین، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز در حاشیه رویداد فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در بخش حمل و نقل در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: کل پروژه مسکن مهر در ۸ هزار هکتار اجرا شد، درحالی‌که ما برای نهضت ملی مسکن تاکنون ۵۲ هزار هکتار زمین آماده کرده‌ایم و این پروژه مسکن در ۱۰۰ سال اخیر بی‌سابقه است.

وی گفت: تا پایان سال جاری ۵۰۰ هزار هکتار زمین در قالب صنعتی‌سازی در پروژه نهضت مسکن ملی اجرا می‌شود و در واحدهایی که به صورت صنعتی‌سازی اجرا می‌شود، نسبت به روش سنتی با ۳۵ درصد افزایش تسهیلات همراه می‌شود. بنابراین وام ۵۵۰ میلیون تومانی برای نهضت ملی مسکن با صنعتی‌سازی ۳۵ درصد اضافه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: بر اساس مصوبه سال ۱۴۰۱ در شورای عالی شهرسازی هر زمینی که پروانه ساخت گرفته باشد و ۱۰ سال از آن بگذرد درحالی‌که ساخت وسازی در آن صورت نگیرد، تغییر کاربری از مسکونی به خدماتی داده می‌شود و این ابزاری برای جلوگیری از احتکار زمین و ملک به‌شمار می‌رود.

بذرپاش همچنین با بیان اینکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سال‌ها قبل معطل اجرا مانده بود، گفت: مهمترین مشکل اطلاعات قابل اتکا در بخش مسکن و پروانه‌های ساختمانی است که من به عنوان وزیر راه و شهرسازی اگر بخواهم  آمار پروانه‌های ساختمانی که شهرداری‌ها صادر می‌کنند را به دست بیاورم، با مصیبت روبرو می‌شوم.

وی همچنین گفت: کسانی که در بخش سوداگری مسکن و احتکار آن فعالیت می‌کنند، از رگلاتور و مقام ناظر جلوتر حرکت می‌کنند و طوری رفتار می‌کنند که قوانین و مقررات در این زمینه بی‌اثر شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش حمل و نقل کلان پروژه ایران‌گاه در بخش کریدورهای بین‌المللی و منطقه‌ای اجرا می‌شود که نقش ایران در ترانزیت و ایجاد ثروت از محل ثروت در آن مشخص می‌شود.

بذرپاش ادامه داد: در ۸ ماه سال جاری حجم ترانزیت کالا از طریق کشور ما با ۳۳ درصد افزایش نسبت به سال گذشته همراه شده است.

وی اضافه کرد: در بخش تهاتر هم در بخش ریل و هم در بخش شهر فرودگاهی در ترانزیت کالا به‌کار گرفته می‌شود و ایران به کریدور منطقه‌ای برای ترانزیت کالا تبدیل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ محصولات جدید در مصالح ساختمانی برای نهضت ملی مسکن ارائه می‌کنند، گفت: درست است که دانش بنیان‌ها جلوتر از استاندارد حرکت می‌کنند، اما چون صنعت ساختمان با جان مردم سروکار دارد، ما استانداردهای سخت‌گیرانه و دقیق در این زمینه مطالبه می‌کنیم و محصولات دانش بنیان هم باید از این استانداردها برخوردار شوند.

در این مراسم همچنین دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز گفت: موتور رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان تامین مالی برای این شرکت‌هاست و ما امیدواریم بر اساس تفاهم نامه‌ای که امروز امضا می‌شود قراردادهای خوبی برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان حمل و نقل امضا شود.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.