مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: میزان صادرات از گمرکات استان به کشورهای اوراسیایی در هشت ماه نخست سال جاری از لحاظ ارزشی ۱۸۳ میلیون دلار و از نظر وزنی ۷۳۷ هزار تن بوده است.

افزایش ۴۶ درصدی صادرات آذربایجان‌ شرقی به کشورهای اوراسیایی

به گزارش قدس آنلاین، محمدجعفر عظمائی در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: انعقاد تفاهم نامه همکاری تجاری کشورمان با کشورهای عضو اوراسیا افزایش قابل توجه رقم صادرات غیرنفتی به این منطقه را در پی خواهد داشت.

وی با بیان این که آذربایجان شرقی دروازه ورود به کشورهای اوراسیایی است، گفت: بازارهای تجاری در کشورهای اوراسیایی مزیت بزرگی برای تجارت خارجی استان است که باید از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده شود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تاکید کرد: به منظور افزایش مراودات تجاری اقدامات لازم در حال انجام است تا بیش از گذشته تجارت را با کشورهای اوراسیایی را افزایش دهیم.

عظمائی ادامه داد: سال جاری ۸۱۲ قلم کالا از آذربایجان شرقی به کشورهای اوراسیایی صادر شده که سال گذشته این آمار ۷۳۸ قلم کالا بوده است.

وی افزود: صادرات از استان به اوراسیا به ترتیب به کشورهای روسیه با رشد ۲۰۴ درصدی، ارمنستان با رشد ۳۱ درصدی و قزاقستان با رشد شش درصدی انجام شد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که ارمنستان به دلیل وجود مرز زمینی با استان یکی از مقاصد اصلی صادرات محسوب می‌شود، اظهار کرد: علاوه بر مزیت وجود مرز زمینی با ارمنستان، ورود جدی به بازارهای روسیه از این طریق موجب رشد چشمگیر صادرات در سال آینده خواهد شد.

وی گفت: محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، صنعت، فرش و صنایع دستی، کشاورزی و معدن و صنایع معدنی از جمله گروه‌های کالایی مبادله شده در تجارت با کشورهای اوراسیایی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.