۸ تیر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دستگاه های دولتی باید قوانین لازم در این بخش را اجرایی کنند و اجازه ندهند که شرکت های دانش بنیان در مضیقه قرار بگیرند و یا به نحوی از انحا با واردات صورت گرفته زحمات و اختراعات انها نادیده گرفته شود.

دستگاه‌های دولتی اجازه ندهند که اختراعات شرکت‌های دانش‌بنیان با واردات نادیده گرفته شود

بهروز محبی نجم آبادی در گفت و گو با خبرنگار قدس با اشاره به رفع مشکلات خرید محصولات شرکت های دانش بنیان و اقدامات معاون علمی و فناروی رئیس جمهور با ایجاد کار گروه تولید بار اول در راستای ترک تشریفات مزاحم در این بخش، گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند در برخی از محصولات خاص قرارداد لازم را با شرکت های دولتی منعقد کنند و مقداری از پول را به حساب شرکت های دانش بنیان واریز کنند لذا این موارد در قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان تصریح شده است.

وی بیان کرد: از این رو دستگاه های دولتی باید قوانین لازم در این بخش را اجرایی کنند و اجازه ندهند که شرکت های دانش بنیان در مضیقه قرار بگیرند و یا به نحوی از انحا با واردات صورت گرفته زحمات و اختراعات انها نادیده گرفته شود.

محبی نجم آبادی در ادامه با اشاره به اقدامات معاون علمی و فناروی رئیس جمهور پیرو ایجاد کار گروه «تولید بار اول» در راستای ترک تشریفات مزاحم، بیان کرد: این موارد هم مکمل اقدامات بوده و می تواند در حمایت از شرکت های دانش بنیان موثر و مفید باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرفیت های فوق العاده در حوزه دانش بنیان یک فرصت قلمداد می شود، تاکید کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره جدی به حمایت از شرکت های دانش بنیان شده است.

وی تاکید کرد: تمرکز بر موضوع راهکار «تولید بار اول» می تواند منجر به ترک تشریفات مزاحم و مناقصات طولانی مدت در فروش محصولات دانش بنیان شود.البته ما باید در این بخش مراقبت کنیم تا انحرافاتی صورت نگیرد چراکه مخالفت با ترک تشریفات به این دلیل است که خدایی ناکرده رانتی رخ ندهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: رویکرد تولید بار اول می تواند مزیت‌های اقتصادی خوبی برای شرکت های دانش بنیان نوپا داشته باشد. تولید بار اول توانسته است علاوه بر بازارسازی 7 هزار میلیارد تومانی برای شرکت های دانش بنیان نوپا کشور، در زمینه کاهش کسری تجاری کشور و کاهش ارزبری صنایع نیز کمک کند که در نهایت با حمایت بقیه بخش ها از تجهیز تولید بار اول شده، شاهد کاهش وابستگی صنایع کشور به خارج و همچنین صادرات خدمات و تجهیزات فنی و مهندسی تولید بار اول شده نیز خواهیم بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.