سخنگوی دولت از معطلی و بلاتکلیفی برخی از لوایح مهم از جمله لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت و تشکیل وزارت بازرگانی پس از سالها رفت و برگست و رایزنی بین قوا، به شدت انتقاد کرد و گفت: نیازمند یک جهاد اقدام و اراده واقعی برای حل مسائل مهم کشور از سوی نمایندگان هستیم.

نیازمند یک جهاد اقدام واقعی و تصمیم جدی نمایندگان برای حل مسائل مهم کشور هستیم

قدس آنلاین: سخنگوی دولت از توافق دولت با نظام بانکی با پیگیری شخ رئیس جمهور برای کاهش سقف اقساط وام تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن به ۵ میلیون تومان برای دو سال اول خبر داد.

علی بهادری جهرمی در نشست خبری امروز خود گفت: این سقف برای کلان شهرها و حدالکثر تسهیلات است و در شهرستانها و وام های با رقم کمتر این سقف کمتر نیز خواهد بود.

وی همچنین از مصوبه هیئت دولت برای فراهم شدن امکان دریافت گواهینامه انواعی از موتروسکلت برای افراد ۱۶ سال به بالا خبر داد.

سخنگوی دولت در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار قدس آنلاین در خصوص نقدهای مطرح شده پس از حادثه تروریستی اخیر در خوص چالش‌های امنیتی مرزهای شرقی و حضور میلیونها ماهجر غیر قانونی و فاقد شناسه در کشور و اقدامات دولت  در این خصوص با بیان اینکه وزارت کشور بیش از دو سال است که لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت را به منظور ایجاد همکاریها و هماهنگی‌های فرا بخشی به مجلس ارائه داده ولی متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته و معطل مانده است، گفت: البته وزارت کشور و دولت معطل نمانده‌اند و دفتری در وزارت کشور  برای ساماندهی اتباع خارجی فعال شده و سامانه‌ای نیز ایجاد شده که اطلاعات اتباع خارجی را ثبت کند. همزمان مصوبه‌های مخلتفی را هم بخشهای مخلتف دولتی داشته‌اندو لذا هم اتباعی که  قانونی وارد شدند  سماماندهی می‌شوند و اطلاعات آنها همانند اطلاعات محل سکونت، شغل و غیره ثبت می‌شود و هم اتباعی که به صورت غیر قانونی وارد شدند با فعالیت بین بخشی شناسایی و با همکاری استاندهای مرزی برای استرداد ساماندهی می‌شوند و این مسئله در حال مدیریت است.

وی تصریح کرد: واقعیتی را هم باید مد نظر داشت زیرا وقتی در برخی کشورهای همسابه فصای امنیتی و مطلوب زندگی به دلیل سالها حضوری که آمریکا درمنطقه داشته از بین می‌رود ناامنی و برخی حوادث غیر قابل اجتناب است.

دبیر هیئت دولت با تسلیت مجدد به خانواده شهدای حادثه تروریستی کرمان که مسئولیت آنرا گروهک تروریستی مورد حمایت اسرائیل و آمریکا بر عهده گرفته است، اضافه کرد: شورایعالی امنیت ملی بررسی و تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و مقرر شد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی ابعاد آنرا بررسی و ارزیابی کنند و باید منتظر ارائه گزارش آنها باشیم.

سه بار برای وزارت بازرگانی اقدام کردیم اما به نتیجه نرسیدیم

بهادری جهرمی همچنین در واکنش به سوالی در خصوص تکلیف لایحع تشکیل وزارت بازرگانی و برنامه دولت برای تنظیم و مدیریت بازار و نوسانات متعدد آن هم با تأکید بر اینکه ساختار بازار داخلی مطلوب نیست و واگذاری بخشی از نظارت وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی تمیم خوبی نبود و نتیجه مثبتی نداشت، خاطرنشان کرد: در اولین جلسه دولت سیزدهم با نمایندگان مجلس رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس طرحی برای تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس وجود دارد و نظر دولت را جویا شد که هم در آ"ن جلسه رئیس جمهور به صورت شفاهی و هم پس از آن دولت به صورت رسمی موافقت خود را با آن العام کرد اما بعد خبری نشد.

وی افزود: نهایتا قرار شد لایحه تشکیل سازمان بازرگانی داخلی و تنظیم بازار به مجلس برود که این لایحه تقدیم شد اما مجلس باز هم با آن موافقت نکرد برای مرتبه سوم رییس مجلس از دولت خواست تا لایحه وزارت بازرگانی به مجلس بیاید که دولت در دور جلسه فوق العاده این لایحه را تصویب و به مجلس فرستاد اما در کمال تعجب نمایندگان این لایحه را 6 ماه به تعویق انداختند که با توجه به در پیش بودن انتخاباتعملا تکلیف این لایحه در این مجلس روشن نیست.

سخنگوی دولت تصریح کرد: سه بار با روش های مختلف برای ایجاد یک سازوکار در مجلس تلاش کردیم ولی به نتیجه نرسیدیم لذا به نظر می‌رسد نیازمند یک جهاد اقدام و تصمیم‌گیری واقعی در مجلس برای حل مسائل مهم کشور هستیم.

آیین نامه واردات خودروهای کارکرده در شرف ابلاغ

وی درباره آخرین وضعیت آیین نامه واردات خودروهای نو و دست دوم هم با بیان اینکه آیین نامه واردات خودروهای دست دوم در دولت تدوین و نهایی شده و به زودی ابلاغ می شود، گفت: اصلاحاتی در این آیین نامه عامال شد از جمله اینکه در مرحله اول از واردات خوردورهای کارکرده، امکان واردات خودروهای مناطق ازاد به سرزمین اصلی را فراهم کرده ایم و آیین نامه آن تصویب شده است خوردروهایی که واردات آن ممنوع نبوده نیز امکان واردات آنها فراهم می شود.

تصویب آیین نامه اجرایی صدور ثبت پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد

وی اضافه کرد: واردات خودروهای نو هم اصلاحاتی داشت و تسهیل هایی برای بخش ارزی آن صورت گرفت که عموما به سمت تسهیل واردات خودروهای برقی و هیبریدی و خودروهای عمومی متمایل شده است. همچنین  استانداردها و مقررات فنی به روز رسانی شده فرآیندها هم امکان سرعت بخشی به واردات را دریافت کرده اند. امیدواریم نیاز خودرو را جوابگو باشد با اولویت دهی ارزی با تدابیر بانک مرکزی امیدواریم شاهد تسریع در اجرای آنها باشیم.

بهادری جهرمی درباره پیش بینی دولت درباره نرخ رشد اقتصادی، تورم و سرمایه گذاری در بودجه سال آینده هم خاطر نشان کرد: نرخ رشد اقتصادی در ۶ ماه اخیر بالغ بر ۶ درصد بود، نرخ رشد در پاییز امسال هم نرخ قابل قبولی بود، نرخ تشکیل سرمایه ثابت در سال های گذشته منفی بود ولی قبل از نیمه اول سال ۱۴۰۱ مثبت شد. نرخ تورم هم رو به کاهش بوده است‌ لذا با همین منوال پیش بینی ها حفظ و ثبات نرخ رشد اقتصادی موجود است و تلاش می‌کنیم به سمت نرخ رشد ۸ درصد برویم البته در برخی فصول سال از ۷ درصد عبور کرده ایم نرخ تشکیل سرمایه هم به ۷ و ۶ دهم درصد رسیده است پیش بینی های ما هم ناشی از کاهش نرخ تورم برای سال آینده است.

وی تأکید کرد: همکاری دولت و مجلس برای تصویب قانون برنامه و بودجه قابل توجه است هر چه امکان تأمین منابع بیشتر شود، امکان جلوگیری از تورم بیشتر است هر چه هزینه ها بیشتر شود، تورم هم افزایش می یابد که امیدواریم هزینه ها کاهش یابد.

دولت برای افتتاح پروژه معطل مناسبت‌ها نمی‌ماند

سخنگوی دولت درباره افتتاح پروژه ها در دهه فجر و طرح های نیمه تمام عمرانی بیان کرد: ستاد بزرگداشت دهه فجر در دولت بیش از یک ماه است که فعال شده و برای تکمیل طرح های نیمه تمامی که در دست تکمیل است، برنامه ریزی کرده است اما هر طرحی که تکمیل شود، متتظر ایام دهه فجر نمی‌مانیم و بلافاصله آن را افتتاح می کنیم. این طرح ها در حوزه های راهسازی و سدسازی و مسکن و صنعتی و ... است، به محض نهایی شدن جزییات این طرح ها اعلام می شود. 

وی ادامه داد: ۷ هزار همت برای تکمیل طرح های نیمه تمام اعتبار نیاز است دولت اولویت بندی آنها را در دستور کار داده و طرح های بالای ۷۰ درصد و سپس بالای ۵۰ درصد پیشرفت، در اولویت قرار دارند، این اولویت بندی ها از زوایای مختلف بوده است، قبل از سفرهای استانی هم جلسات متعددی در این زمینه برای تکمیل طرح های نیمه تمام مورد بررسی قرار می‌گیرند، روش های مختلف تامین مالی اعم از بازار سرمایه یا مشارکت عمومی- خصوصی نیز در نظر گرفته می شود. در همین سفر استان زنجان ورزشگاه ۱۵ هزار نفری این شهر علی رغم بالای ۹۰ درصد پیشرفت، سالهاست که متوقف مانده بود که پس از بازدید رییس جمهور از آن، در دستور کار تکمیل قرار گرفت.

خرید ۲ هزار اتوبوس برقی درون شهری 

سخنگوی دولت در زمینه تامین خودروهای عمومی درون شهری گفت: بر اساس برنامه زمان بندی ۲ هزار اتوبوس برقی درون شهری برای شهرداری تهران از چین خریداری می شود که دولت در تامین ارز آن همکاری با شهرداری را دارد علاوه بر آن امکان تولید داخل ۴ هزار اتوبوس برقی هم وجود داد، در حوزه درون شهری تاکسی های برقی هم از طریق واردات و تولید داخل در دستور کار است ایستگاه های شارژ برق نصب شده است، منابع ارزی خودرورهای برقی با همکاری شهرداری و صمت و بانک‌مرکزی تامین می‌شود.در حوزه برون شهری نیز اعم از هواپیما، قطار و اتوبوس پیش بینی لازم برای تامین ناوگان اندیشیده شده است.

نقش احزاب مختلف در اعتلای ایران اسلامی، انگیزه حضور در انتخابات را افزایش می دهد

وی در مورد ارزیابی دولت از دیدار اخیر رییس‌جمهور با نمایندگان و دبیران احزاب و چهره های سیاسی کشور هم  با یادآوری اینکه شخص آقای رییس جمهور جلسات متعددی با فعالان سیاسی داشته است در نشست اخیر هم استقبال خوبی شد و نشست گرمی بود، با توجه به نقش احزاب و گروه های سیاسی در گرم تر کردن انتخابات امیدواریم این نشست ها در پرشورترکردن انتخابات پیش رو موثر باشد نگاه همدلانه و نقش احزاب مختلف در اعتلای ایران اسلامی، انگیزه حضور در انتخابات را برای مردم افزایش می‌دهد.

بهادری جهرمی تبا اشاره به موضوع مشارکت، صریح کرد: همه ارکان نظام مکلف هستند امکانات خود را برای مشارکت بالا و تشکیل یک مجلس قوی بکار گیرند. مجلس قوی در کنار دولت قوی می تواند حلال مشکلات مردم باشد . هرکجا همکاری قوی تر باشد مسائل بهتر پیش می‌رود. دولت حامی همه فعالان و جناح های سیاسی خواهد بود و از حضور همه جریانها و احزاب در انتخابات استقبال می‌کنیم ضمن اینکه دولت با خدمت رسانی به مردم تلاش دارد ظرفیت مشارکت پرشورتر را فراهم کند.

پیش بینی کاهش 15 درصدی رشد تورم

وی در خصوص پیش‌بینی نوسانات بازار ارز و طلاه هم با اشاره به ثبات نسبی این دو بازار  گفت: مدیریت خوب بانک‌مرکزی و آزاد شدن برخی منابع ارزی و هماری دستگاه های امنیتی در کمک به مدیریت بازار ارز، پیش بینی می شود کاهش تورم به ۱۵ درصد برسد، تورم بالا ظلم به جامعه کارگر است و اگر تورم کنترل نشود، متناسب سازی حقوق کارگران کمک چندانی به آنها نخواهد بود، مجلس هم در متناسب سازی حقوق ها با جهت گیری کاهش تورم و جلوگیری از پیش بینی غیر واقعی منابع در لایحه بودحه به ماهش تورم کمک خواهد کرد. بخشی از تورم در جامعه، تورم انتظاری است و رسانه ها در این زمینه رسالت تاریخی در پیشگاه مردم را دارند تا این نوع تورم هم کنترل شود، زیان افزایش تورم از جیب همه مردم ایران کسر می شود.

باید به بانوان توانمند برای مدیریت در سطح ملی و محلی اعتماد کرد

سخنگوی دولت در باره نگاه رئیس جمهور به حضور زنان در مدیریت های کلان و سطح بالا هم با تأکید بر اینکه نگاه دولت در انتصابات توجه به شایستگی های مدیریتی و پرهیز از نادیده گرفتن توانایی‌های بانوان در انتصابات مدیریتی است، گفت:  زنان نیمی از جامعه هستند و حتما در عرصه های اجتماعی و علمی و اجرایی متناسب با شأن و توانایی های خود می‌توانند موثر باشند و  هرجا که زنان توانمند و شایسته برای تصدی مناصب مدیریتی در سطوح ملی و استانی باشند باید به آنها اعتماد شود.

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد:  هم‌اکنون بانوان بسیاری در جایگاه‌های مختلف مدیریتی از جمله معاون و دستیار رییس‌جمهور تا سفیر و دبیر ستادهای ملی مشغول به فعالیت هستند و دولت از پیشرفت و ارتقاء جایگاه ایشان استقبال می‌کند.
رویکرد این دولت و شخص آقای رئیس جمهور این است که هیچ زن توانمندی نباید به خاطر زن بودن از مسؤلیت کنار زده شود.این رویکرد در قانون اساسی و قوانین عادی هم ملاحظه می‌شود. دولت از ابتدا توجه ویژه‌ای به حضور بانوان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی داشته است که برگزاری کنگره بانوان تأثیرگذار یکی از نمودهای آن است. امیدواریم که بتوانیم بیش از گذشته حداکثر بهره‌برداری را از ظرفیت عظیم بانوان ایرانی در دولت داشته باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.