۸ تیر

سخنگوی دولت با تقدیر از دستگاه قضا و اطلاعات سپاه برای شناسایی و انتقال اموال و دارایی‌های باین زنججانی از خارج به کشور، گفت: این دارایی‌ها که به صورت ارزی است تحت مدیریت بانک مرکزی قرار دارد و مصرف خواهد شد.

سخنگوی دولت: دارایی ارزی بابک زنجانی تحت مدیریت بانک مرکزی قرار گرفته است

قدس انلاین: سخنگوی دولت در نشست خبری خود که در محل نبیست و چهارمین مایشگاه مطبوعات و رسانه های ایران برگزار شد،  با تبریک روز جوان، گفت: شورای عالی جوانان که اخیرا با تدبیر رئیس‌جمهوری به شورای عالی جوانان و نوجوانان تغییر یافت، این هفته به ریاست رئیس‌جمهوری تشکیل می‌شود تا بسته‌های حمایتی از ازدواج و اشتغال جوانان و حضور آنان در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی مصوباتی خواهد داشت.

دارایی‌های زنجانی تحت مدیریت بانک مرکزی قرار دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت دارایی‌های ارزی بابک زنجانی به کشور، اظهار کرد: از تلاش‌های سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضائیه در این زمینه قدردانی می‌کنیم. دارایی‌های ارزی متعلق به بابک زنجانی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته تا مثل سایر دارایی‌ها وارد خزانه کشور و تحت مدیریت خزانه مصرف شود.

دهک‌های یک تا ۳ و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه معاف می‌شوند

بهادری جهرمی در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد: در جلسه اخیر هیأت دولت آیین نامه‌ای در راستای قانون بیمه کارگران ساختمانی تصویب شد تا دهک های یک تا ۳ و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه معاف شوند.

وی افزود: آیین‌نامه یکپارچه‌سازی خدمات زنان سرپرست خانوار در راستای حمایت از آن‌ها در دولت تصویب شد تا همه این خدمات ساماندهی شود و توزیع عادلانه‌تر این خدمات را داشته باشیم.

سخنگوی دولت درباره تغییر سود سپرده‌ها گفت: نرخ سود در شورای پول و اعتبار تغییر نکرده و تنها امکان انتشار اوراق پروژه‌های خاص برای دوره محدودی و به صورت موردی منتشر شده است.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره تراز تجارت خارجی گفت: تجارت خارجی ۱۰ ماهه امسال ۱۲۶ میلیارد دلار بوده که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال ۲.۴ درصد رشد کرده و تراز هم ۱۷ درصد مثبت است.

وی ادامه داد: ما یک تراز ارزشی داریم و یک تراز وزنی، در برخی گروه‌های خاص کالایی ممکن است قیمت‌ها به نرخ متداول جهانی برگردد که ارزش تجارت کاهش یابد، مهم این است که مجموع تجارت خارجی اعم از ارزشی و وزنی مثبت است.

جوانگرایی از کابینه تا بدنه دستگاه ها

سخنگوی دولت درباره برنامه‌های دولت برای حمایت از جوانان بیان کرد: در هیات وزیران با کاهش ۱۰ ساله متوسط سن وزیران نسبت به دولت قبل شاهد حضور تعداد زیادی از جوانان متولد پس از انقلاب در دولت سیزدهم هستیم که وزرای راه، ارشاد، ارتباطات، سخنگوی دولت و برخی معاونان رئیس‌جمهور از جمله آن‌ها هستند.

بهادری جهرمی با اشاره به این‌که «در زمینه ثبت شرکت‌های دانش بنیان شاهد رشد ۳ برابری نسبت به سال گذشته هستیم»، بیان داشت: تسهیلات مالیاتی نیز به آن‌ها تعلق گرفته است.

وی اظهار کرد: جوانان وقتی می‌بینند رئیس‌جمهور در سفرهای خارجی با خود محصولات دانش بنیان را می برد و منشا فروش و بازاریابی محصولات نخبگان می شود، امیدوار می شوند و این یعنی حمایت عینی از جوانان کشور.

سخنگوی دولت اضافه کرد: همچنین در زمینه های ازدواج و اشتغال جوانان هم سعی شده حمایت‌های اثرگذار در حد توان دولت صورت گیرد در سال گذشته ۳ بار آزمون فراگیر و ۸ آزمون اختصاصی دستگاه‌ها برای استخدام برگزار و ۴ هزار بورسیه برای دانشجویان جدیدالورود برای فعالیت در بخش خصوصی انجام شد.

طرح شفافیت نهایی شده

بهادری جهرمی درباره طرح شفافیت مجلس نیز توضیح داد: طرح شفافیت طرح مجلس بود که ابتدا رد شد و سپس طرح شفافیت همه قوا را مطرح کردند و تصویب شد، رفت و این طرح برگشت هایی بین مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته و معاونت حقوقی رئیس جمهور نیز به عنوان نماینده دولت در این جلسات شرکت کرده است و تا آنجایی که اطلاع دارم شورای عالی نظارت مجمع این طرح را تائید کرده است.

کاهش اجاره بها با کنترل تورم مسکن در ۱۴۰۳

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مسکن گفت: حوزه مسکن با تصمیماتی که در حوزه تامین مالی اتخاذ شده، شتاب بیشتری گرفته و سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۵۵۰ و شهرهای کوچک ۳۵۰ میلیون تومان است در روستاها با نرخ ۴ درصد و شهرهای کوچک با نرخ سود ۵ درصد اعطا می شود، تصمیم دوم هم این بود در ۲ سال ابتدایی بازپرداخت تسهیلات، اقساط به ۵.۹ میلیون تومان کاهش یافته است علاوه بر این طرحی که برای اختصاص زمین یک میلیون مسکن در شهرهای مختلف پیش رفته است به زودی در کلانشهر تهران هم با همکاری شهرداری آغاز می شود.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هفته گذشته طرح ساخت ۶۰ هزار واحد دانشگاهیان کلید خورد و امید است اجاره بها هم که تابعی از مسکن است، با کنترل تورم مسکن، در سال آینده کاهش یابد.

منع فعالیت انتخاباتی دولتمردان

بهادری جهرمی گفت: رئیس جمهور بارها در جلسات خصوصی، عمومی و هیأت دولت تاکید کرد که هر گونه ورود مقامات دولتی در انتخابات مغایر قانون است و باید زمان خود را مصروف خدمت رسانی به مردم کنند و توصیه این بوده که دولت هر آنچه در توان دارد برای تامین سلامت انتخابات و افزایش مشارکت مردم را به کار بگیرد.

سیاست خودرویی دولت

وی درباره بازار خودرو و همچنین واردات خودروهای خارجی هم گفت: دولت درباره واردات خودروی نو مصوباتی داشته و واردات در حال انجام است که آمار آن را گمرک و سازمان توسعه تجارت اعلام می‌کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت نرخ سود بازرگانی واردات خودرو را نیز کاهش داده و عوارض واردات خودرو برای خودروهای اقتصادی از ۱۰۰ به ۱۰ درصد کاهش یافته است و اقدام دیگر اینکه مجوز واردات خوردوی کارکرده از مناطق آزاد به مناطق اصلی آزاد و ابلاغ شده است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: در زمینه تولید خودرو اعم از خودروهای ckd (مونتاژی) و تولید داخل با حمایت حداکثری در حال پیشرفت هستیم و افزایش عرضه خودرو در هر دو سال فعالیت دولت را داشته ایم و طبق قانون تعیین قیمت به شورای رقابت واگذار شده نه دولت و من سخنگوی دولت هستم نه شورای رقابت.

وی درباره وضعیت بورس و بازار سرمایه بعد از انتشار اوراق گواهی خاص بیان کرد: به طور طبیعی بازار سرمایه برای تامین منابع تولیدکنندگان و بخش واقعی اقتصاد است، فروش اوراق گواهی ۳۰ درصدی نیز یکی از این‌روش ها برای بخش تولید بود و صرفا یک مرتبه و برای مورد خاص انجام شد، دولت سال گذشته یک قاعده برای نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به مدت ۵ سال تعیین کرد تا ثبات و پیش‌بینی پذیری بازار را تقویت کند. اینها همه در راستای حمایت از بازار سرمایه بوده است.

منابع ارزی قابل‌قبول است و نسبت به گذشته افزایش یافته است‌

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اظهارات وزیر صمت در زمینه تعلق ارزهای حاصل از صادرات بدون‌رانت به صادرکننده در رسانه‌ها و انتقاد از آن، گفت: منابع ارزی قابل‌قبول است و نسبت به گذشته افزایش یافته است‌. با مدیریت محوری بانک مرکزی و همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت اولویت نیازهای ارزی را مشخص می‌کنند که منابع ارزی در چه حوزه‌ای محل مصرف باشد تا رشد اقتصادی بیشتری را فراهم کند و شرایط برای تولیدکننده بیش از پیش محیا کند تا فعالیت اقتصادی در بخش‌های مختلف به‌صرفه باشد. با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صمت این منابع ارزی همچون گذشته مدیریت خواهد شد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.