رفتن به حالت پرواز نزدیک به ۲۰ سال است که ضروری نیست،‌ هرچند این افسانه بنا به دلایلی همچنان زنده است!

دیگر نیازی به استفاده از «حالت پرواز» در هواپیما ندارید

به گزارش قدس آنلاین اگر شما هم مانند بقیه مردم هنگامی که سوار هواپیما می‌شوید، تلفن همراه خود را در حالت "Airplane mode" قرار می‌دهید؛ اکنون زمان آن رسیده است که دیگر از این افسانه دست بردارید!

امروزه همگان در زمان سوار شدن به پرواز، مانند تبعیت از یک قانون عمومی(که مطابق عقل سلیم هم تلقی می‌شود!) فکر می‌کنند باید فورا تلفن همراه خود را در حالت "پرواز"  قرار دهند،‌ چرا که بنظرشان سیگنال تلفن می‌تواند با سیستم‌های ناوبری هواپیما تداخل پیدا کرده و موجب اختلال شود، اما باید این عقیده عمومی را کنار گذاشت.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که تماس‌های تلفنی و نیز استفاده از داده در حین پروازها مجاز است. آنها از خطوط هوایی خواستند "پیکوسل"  نصب کنند که به عنوان یک "کنترل کننده ترافیک" تضمین می‌کند سیگنال‌های تلفن همراه با سیستم‌های ارتباطی هواپیما هیچگونه تداخلی نداشته باشند.
گفتنی است که پیکوسل‌ها جدید نیستند و بیش از دو دهه عمر دارند.
البته شواهد حاکی از آن است که حتی بدون به‌کارگیری پیکوسل نیز بسیار موارد معدودی از تداخل بین تلفن همراه با سیستم‌های الکتریکی هواپیما مشاهده شده است. مطابق مطالعات اداره هوانوردی فدرال(FAA) در سال ۲۰۱۲ تقریباً هیچ نمونه قطعی از اختلالات هواپیما در اثراستفاده از تلفن همراه دیده نشده است.

دلیل اصرار خطوط هوایی بر استفاده از حالت پرواز

با توجه به مطالعات انجام شده، به نظر می‌رسد که تنها یک دلیل برای شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد که مسافران را مجبور به استفاده از حالت پرواز در گوشی خود کنند: سر و صدای مداوم مسافران و واکنش‌ها آنها در حین تماس‌ها و سرانجام ایجاد تنش!

در حقیقت از نظر مسئولین پروازها، استفاده از تلفن همراه، آزاردهنده است!

باید توجه داشت که سر و صدا و تنش و خشم که میان مسافران و مهمانداران و مسافران ناشی از اثر عوامل استرس‌زا(از جمله تماس‌های تلفنی) ایجاد می‌شود، یک معضل بزرگ و رو به تزاید است. در آمریکا FAA در فاصله سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ وجود بیش از ۱۰۰۰۰ مسافر سرکش و تنش‌زا را گزارش کرده است که تقریباً ۳۰۰ درصد از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ افزایش داشته است؛ و این همان دلیلی است که افسانه‌ها در مورد استفاده از گوشی در هواپیما را زنده نگه داشته است.
از سوی دیگر، قانون فدرال آمریکا مسافران را ملزم می‌کند که از دستورالعمل‌های خدمه هواپیما پیروی کنند، و از این رو فارغ از مباحث فنی، مسافر ممکن است به دلیل تخطی از دستورالعمل خدمه، با جریمه نقدی یا زندان مواجه شودروبرو شود!
 

تاریخچه افسانه

کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا(FCC) در سال ۱۹۹۱ استفاده از تلفن همراه در پروازها را به دلیل "تداخل شبکه زمینی" ممنوع اعلام کرد،‌ هر چند در سال ۲۰۰۵ یکی از اعضای FCC در مقابل کنگره رسما اعلام کرد که به دلیل استفاده از پیکوسل‌ها، دیگر این مشکل از بین رفته است.
با این حال، قانون ممنوعیت استفاده از تلفن همراه در هواپیما همچنان پابرجا بود. در سال ۲۰۱۳، تام ویلر رییس جدید FCC تلاش کرد با فعال کردن تماس‌های تلفنی و استفاده از داده در پروازها، اوضاع را تغییر دهد. با این حال مشخص بود که جدال بین دو طرف، صرفا فنی نبود، بلکه به ویژه از سوی خطوط هوایی، اصرار بر ایجاد آرامش در پرواز و پیشگیری از عوامل احتمال ایجاد تنش بوده است.

با همه اینها،‌ هر چند ممکن است بسیاری مسافران واقعیت مسائل تکنولوژیک را بدانند،‌ اما ظاهرا همچنان یک «ترس جمعی» در زمینه پرواز وجود دارد که ناخودآگاه مسافران را به اعمال حال پرواز بر روی گوشی‌شان وامی‌دارد، گویا در غیر اینصورت، نوعی حالت گناه خواهند داشت!

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.