مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان با اشاره به خدمات جوانان و داوطلبان این جمعیت گفت: ۴۱ پایگاه ثابت و موقت حوزه امداد و نجات با ۶۴۰ امدادگر و نجاتگر با استقرار در جاده های این استان طی ایام نوروز، حوادث جاده ای را پوشش می‌دهند.

۶۴۰ امدادگر هلال احمر در جاده‌های کرمان مستقر شدند

به گزارش قدس آنلاین،  رضا فلاح روز دوشنبه در نشست خبری افزود: امدادگران و نجاتگران هلال احمر با وجود پیش بینی های هواشناسی طی این ایام به صورت ۲۴ ساعت در حالت آماده باش قرار دارند، ضمن آنکه امسال حضور امدادگران هلال احمر را در پیچ های خطرناک و نقاط حادثه خیز این استان شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه این ۶۴۰ نفر در ۲ حوزه امداد و نجات آموزش های بازآموزی را فراگرفته اند اظهار داشت: سامانه ندای امداد با شماره ۱۱۲ به صورت شبانه روزی آماده است که در صورت وقوع حوادث به کمک مسافران بشتابد.

جزییات طرح نوروزی هلال احمر

مدیرعامل جمعیت هلال استان کرمان عنوان کرد: بیست و چهارمین طرح ملی خدمات بشردوستانه سازمان جوانان و امداد و نجات از روز ۲۴ اسفند تا ۱۷ فروردین همزمان با سفرهای مردم در حال اجراست و شعار حوزه جوانان، «سفیران ایمنی، سلامت و نشاط اجتماعی» و شعار حوزه امداد و نجات نیز «همراهتان هستیم» است.

وی گفت: خدمات بشردوستانه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر برای مسافران نوروزی در ۱۳ شهرستان مسافرخیز استان کرمان از جمله انار، بم، بافت، بردسیر، جیرفت، راور، راین، رابُر، سیرجان، شهربابک، کرمان و شهرهای شهداد، ماهان (شهرستان کرمان) ارائه می شود.

فلاح بیان کرد: ۱۴ پست نیز در شهرهای انار، بم، بافت، بردسیر، جیرفت، راور، راین، رابُر، سیرجان، شهربابک، شهداد، ماهان و کرمان با حضور ۳۵۰ عضو داوطلبان طی ایام نوروز خدمات ارائه می کنند و برنامه های فرهنگی و امدادی در این پایگاه ها دنبال خواهد شد.

وی افزود: طرح نوروزی جمعیت هلال احمر از روز ۲۴ اسفندماه آغاز شده اما فردا(سه شنبه) با حضور استاندار کرمان افتتاح خواهد شد؛ امدادگران، داوطلبان و جوانان در این طرح نقش دارند و اقداماتی از جمله کاهش تلفات، بهبود رفتارهای ترافیکی و پوشش حوادث را طی ایام نوروز انجام می دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال استان کرمان یادآور شد: جوانان نیز در ورودی شهرها پویش بهرفت را برای بهبود رفتار ترافیکی، راهنمای مسافران، خیمه های نماز و ارایه خدمات زیست محیطی و کسب و کار تا روز ۱۷ فروردین ماه اجرا می کنند.

وی تصریح کرد: تیم های سحاب هم به صورت سیار خدمات امداد و نجات خود را با دوچرخه در گلزار شهدا و سایر مناطق ارائه می کنند.

فلاح ادامه داد: شاید به علت ماه مبارک رمضان مسافران استان کرمان کم باشد اما وظیفه داریم خدمات امدادی خود را طی این ایام ارایه کنیم و همزمان با طرح امداد و نجات هشدارهای هواشناسی را دریافت کردیم لذا طی این ایام به صورت کامل در آماده باش هستیم.

اقدامات ۲ ساله هلال احمر و نجات ۸۸۵ نفر از مرگ حتمی

مدیرعامل جمعیت هلال استان کرمان همچنین با اشاره به اقدامات ۲ ساله دولت و رشد اقدامات هلال احمر طی این مدت گفت: ۲ هزار و ۴۳ ماموریت امداد و نجات طی این مدت در استان انجام و ۱۲۱ هزار نفر در حوادث مختلف امدادرسانی، ۱۱ هزار و ۹۲۱ نفر اسکان داده شدند؛ ۸۸۵ نفر از مرگ حتمی نجات یافتند و همچنان رتبه نخست رهاسازی(بیرون کشیدن افراد در خلال حادثه) در کشور مربوط به استان کرمان است.

وی با بیان اینکه بیشترین امدادرسانی مربوط به حوادث سیل، جاده ای و کوهستان طی ۲ سال گذشته بود تصریح کرد: حضور فعال و امدادرسانی امدادگران کرمانی در حوادث استانی، ملی و بین المللی ازجمله زلزله فین هرمزگان، ساختمان متروپل آبادان، زلزله ترکیه، افغانستان و چابهار سیستان و بلوچستان را داشتیم.

زمان پاسخگویی حوادث به ۹ دقیقه کاهش یافت

فلاح در ادامه با بیان اینکه طی ۲ سال گذشته با توسعه کمی و کیفی شبکه انبارهای امدادی مواجه بودیم افزود: توسعه ۵۰ درصدی لجستیک استان را داشتیم و زمان پاسخگویی در حوادث نیز به ۹ دقیقه کاهش یافت.

وی ابراز داشت: همچنین ارتقای سه برابری آموزش های تخصصی نیروهای عملیات امدادی و پوشش زائران پیاده روی اربعین را با حضور ۵۰۰ امدادگر و نجاتگر در حوزه امداد و نجات شاهد بودیم.

مدیرعامل جمعیت هلال استان کرمان خاطرنشان کرد: پایگاه های امداد و نجات جاده ای در مسیر جیرفت - فاریاب، اسماعیلیه، جاده های نوق - یزد، سرچشمه - رفسنجان، کوه هزار و ریگان - ایرانشهر امسال راه اندازی شده است اما این پایگاه ها در هفته هلال احمر توسط مسئولان افتتاح خواهد شد.

ارائه خدمات درمانی هلال احمر کرمان به ۷۶۴ هزار نفر

وی با بیان اینکه حوزه بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در ۲ سال گذشته به بیش از ۷۶۴ هزار نفر خدمات ارایه کرده است تصریح کرد: مرکز جامع توانبخشی در شهرستان های سیرجان، رفسنجان و مرکز درمانی شهربابک طی ۲ سال گذشته راه اندازی شد و سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال فروش دارو و تجهیزات داشتیم، ۷۰ میلیارد ریال کمک هزینه دارویی و درمانی نیز پرداخت کردیم.

فلاح با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی ساختمان جدید دارویی و درمانی شهر کرمان بیان کرد: در مجموع طی ۲ سال گذشته ۹ مرکز درمانی و توانبخشی در استان کرمان راه اندازی شده و تامین خدمات دندانپزشکی و تحت بیهوشی را در مرکز استان برای بیماران خاص و معلولان داشتیم.

وی ادامه داد: تولید ۱۶ هزار اندام کمک حرکتی برای توانخواهان‌ و راه اندازی کلینیک تخصصی توانبخشی طی مدت زمان یاد شده در استان کرمان انجام شده است.

این مسئول در ادامه با اشاره به خدمات حوزه توانبخشی و امداد در روز اربعین افزود: ۵۸ نفر پزشک و پرستار طی سال گذشته در خاک عراق خدمات ارایه کردند و واکسیناسیون حجاج تمتع نیز در سال گذشته به سه هزار نفر رسید.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: میزان چهار هزار و ۷۵۱ دوره عمومی و تخصصی هلال احمر در این استان برگزار و در این زمینه آموزش ها در خانه های مردم و پایگاه های نظامی پیگیری شده است.

وی با بیان اینکه همچنین شبیه‌ساز زلزله با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال افتتاح شد عنوان کرد: در ایام نوروز امسال نیز مرکز آموزش متاورس هلال احمر استان کرمان با حضور رییس سازمان جوانان کشور افتتاح خواهد شد.

فلاح با بیان اینکه ۷۹۴ هزار نفر در ۲ سال گذشته در حوزه جوانان جمعیت هلال احمر استان کرمان جذب و ساماندهی شدند تصریح کرد: این جمعیت رتبه نخست پویش چلچراغ و رفیق خوشبخت ما را کسب کرد و رتبه برتر آموزش کشور به معاونت آموزش هلال احمر کرمان رسید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.