یکی از ماموریت‌های پهپادهای انتحاری شاهد انهدام و یا اشباع سایت‌های پدافندی دشمن است تا موشک‌های بالستیک و سایر پهپادها بتوانند با گذر از سد سامانه‌های پدافند هوایی و دفاع موشکی اهداف مد نظر خود را منهدم کنند.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید

ساعتی پیش اولین موج حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سمت اهدافی در سرزمین‌های اشغالی آغاز شد.

در این مرحله سپاه ده‌ها پهپاد انتحاری از نوع شاهد ۱۳۶ را علیه اهداف مهمی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد. برخی منابع خبری مدعی شدند در اولین موج حملات نیروی هوافضای سپاه صدها پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب کرده است.

این اولین ماموریت، پهپادهای انتحاری شاهد نیست و قبلاً نیز سپاه برای انهدام مقر تروریست‌های تجزیه طلب در اقلیم شمال عراق از این پهپاد استفاده کرده‌ بود.

اما برای اولین مرتبه است که ایران از پهپادهای انتحاری خود در تعداد بالا و برد بالای ۱۰۰۰ کیلومتری استفاده کرده است.

نخستین بار در رزمایش پیامبر اعظم۱۵ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تصاویری از انهدام اهداف مختلف توسط پهپادهای شاهد۱۳۱ و شاهد۱۳۶ به نمایش در آمد.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید
انهدام سایت پدافند توسط پهپاد شاهد ۱۳۱

این پهپادها در جریان رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ نیز نقش پررنگی در تمرین حمله به شبیه‌ساز نیروگاه اتمی دیمونا داشتند و در این تمرین، دقت بالای خود را به نمایش گذاشتند.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید
بکارگیری پهپاد شاهد ۱۳۱ در رزمایش پیامبر اعظم ۱۷

قبل از نمایش این دو پهپاد در رزمایش سپاه، نیروهای مبارز یمنی عملیاتی را علیه تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان انجام داده بودند که در جریان این حملات از پهپادهای «وعید» که بسیار شبیه به پهپادهای ایرانی بود استفاده کردند؛ موضوعی که موجب شد پهپاد وعید به «قاتل آرامکو» مشهور شود.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید
پهپادهای شاهد ۱۳۶ در آسمان کربلا

شاهد۱۳۱ و شاهد۱۳۶ پهپادهای انتحاری ایرانی با بدنه دلتا (مثلثی‌شکل) هستند و از موتورهای پیستونی به‌عنوان پیشران بهره می‌برند. هرچند این دو پهپاد بسیار شبیه هم هستند اما شاهد۱۳۱ ابعادی کوچکتر از شاهد۱۳۶ دارد و به همین دلیل برخی مشخصات عملکردی و ظاهری آن با شاهد۱۳۶ متفاوت است.

یکی از تفاوت‌های ظاهری شاهد۱۳۱ با شاهد۱۳۶ که شاید به تمایز این دو پهپاد هم کمک می‌کند،‌ تفاوتی است که در بالک‌های انتهایی آنها وجود دارد، در شاهد۱۳۶ این بالک‌های در بالا و پایین بدنه وجود دارند و در شاهد۱۳۱ این بالک‌ها فقط در بالای بدنه قرار گرفتند.

شاهد۱۳۶؛ پهپاد انتحاری سپاه علیه اسرائیل را بشناسید

هرچند هنوز اطلاعات دقیق و رسمی از مشخصات این دو پهپاد منتشر نشده است اما برخی منابع جزئیاتی در باره این دو پهپاد منتتشر کرده‌اند، بر این اساس می‌توان گفت که عرض بدنه شاهد۱۳۶، ۲ونیم متر و در شاهد۱۳۱ قدری کوچکتر و چیزی در حدود ۲.۲ متر است. در شاهد۱۳۶ طول بدنه ۳.۵ متر و در شاهد۱۳۱ این عدد ۲.۶ متر است.

به‌نظر می‌رسد پهپاد شاهد۱۳۶ دارای برد ۲۰۰۰کیلومتری است و شاهد۱۳۱ بردی در حدود ۹۰۰ کیلومتر دارد، همچنین این پهپادها دارای سرجنگی‌هایی به‌وزن ۵۰ و ۱۵ کیلوگرم هستند.

.

فیلم منصوب به پرواز پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ از خوزستان

یکی از ماموریت‌های پهپادهای انتحاری شاهد انهدام و یا اشباع سایت‌های پدافندی دشمن است تا موشک‌های بالستیک و سایر پهپادها بتوانند با گذر از سد سامانه‌های پدافند هوایی و دفاع موشکی اهداف مد نظر خود را منهدم کنند. موضوعی که در رزمایش پیامبر اعظم ۱۵ نیروی هوافضای سپاه گوشه‌ای از آن را با انهدام سایت‌های پدافندی شبیه سازی شده توسط پهپادهای شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ به نمایش گذاشت و حالا در جریان یک عملیات واقعی نیز توانمندی خود را اثبات کردند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.