۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۱:۴۱
کد خبر: 979126

بارش شدید باران روز گذشته (سه شنبه) در دبی امارات منجر به جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی در بزرگراه‌ها و فرودگاه بین‌المللی آن شد.

دلیل سیل در شهر کویری دبی چه بود؟

بارندگی روز گذشته در دبی به قدری شدید بود که فعالیت‌های معمول در فرودگاه این شهر را به مدت ۲۵ دقیقه متوقف کرد.

تصاویری که در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، هواپیماهایی را نشان می‌دهد که در میان آبگرفتگی فرودگاه قادر به حرکت نیستند.

به گزارش آسوشیتدپرس که به داده های هواشناسی جمع آوری شده در فرودگاه بین المللی دبی استناد می کند، این شهر ظرف ۲۴ ساعت به اندازه یک سال و نیم بارندگی داشته است.

بارش ها از اواخر روز دوشنبه آغاز شد و طی روز گذشته شدت یافت.

دولت امارات قبل از بارندگی شدید هشدارهایی صادر کرده و از مردم خواسته بود در خانه بمانند و فقط در موارد ضروری منازل خود را ترک کنند. همچنین مقامات این کشور دورکاری کارمندان را نیز اعلام کرده‌اند.

با این حال این پرسش مطرح می‌شود که علت این بارندگی شدید در شهر کویری دبی که معمولا چنین بارش‌هایی را تجربه نمی‌کند، چه بوده است؟

به گزارش سی ان ان، بارانی که دبی را زیر آب فرو برد، با یک سامانه طوفانی بزرگتر همراه است که شبه جزیره عربستان را طی می کند و در خلیج عمان حرکت می کند.

همین سیستم شدید آب و هوایی منجر به وقوع طوفان و سیل در عمان شد و تاکنون دستکم ۱۸ کشته برجای گذاشته است.

یکی از کارشناسان آب و هوایی نیز گرمایش جهانی را به عنوان پشتوانه بارندگی های غیرعادی نسبت می دهد.

وی گفت: به احتمال زیاد باران مرگبار و مخرب در عمان و دبی به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسان شدیدتر شده است.

در همین حال، بلومبرگ گزارش داد که باران های شدید تا حدودی از بارور شدن ابرها ناشی شده است.

به گزارش روزنامه «هندوستان تایمز»، امارات متحده عربی عملیات بارور سازی ابرها را در سال ۲۰۰۲ برای رسیدگی به مسائل آب در این کشور آغاز کرد. این تکنیک شامل کاشت مواد شیمیایی و ذرات ریز - اغلب نمک‌های طبیعی مانند کلرید پتاسیم - در جو برای جذب باران بیشتر از ابرها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.