طبیعت

کل اخبار:99

 • تالاب سیرخون؛ شور زندگی در دل بیابان‌های خشک ۱۳۹۶-۰۹-۰۱ ۱۷:۵۵

  تالاب سیرخون؛ شور زندگی در دل بیابان‌های خشک/ گزارش تصویری

  حسن احمدی فرد- تالاب سیرخون، یک مسیل دائمی است که آب‌های سطح بیابان‌های خشک بیابان‌های خراسان جنوبی را به پایین دست می‌رساند. این مسیل از بردسکن در خراسان جنوبی آغاز می‌شود و شهرستان خواف در خراسان رضوی امتداد دارد. منطقه حفاظت شده سیرخون در 60 کیلومتری شهر خواف و نزدیک روستاهای نیازآباد و مژن‌آباد است. این تالاب در منتهی‌الیه جنوب خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار گرفته است.

 • پاییز در روستای زیبای کردینه ۱۳۹۶-۰۸-۱۴ ۱۶:۳۸

  پاییز در روستای کردینه / گزارش تصویری

  سید ایمان سجادی - روستای کردینه در 25 کیلومتری جنوب‌غربی شهر مشهد واقع شده است.این روستا در حد فاصل مسیر طرقبه به دهبار قرار دارد.

 • خسرو معتضد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۰:۵۶

  یادداشت‌های ساعت ۲۵

  سفر نمی‌رویم، وقتی می‌رویم طبیعت را آلوده می‌کنیم!

  خسرو معتضد

  در نهانخانه حافظه‌ام تا به یاد دارم سفرهای متعدد چه در بهار، چه در تابستان، چه در پاییز و چه در زمستان، دوران کودکیم و نوجوانیم را شیرین و پرخاطره کرده است.

 • مسابقه عکاسی آب و هوا ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۲۳:۲۳

  عکس های مسابقه عکاسی آب و هوا

  در این گزارش نگاهی داریم به تعدادی از عکس های شرکت کننده در مسابقه عکاسی آب و هوا که توسط انجمن عکاسی سلطنتی انگلیس برگزار می شود.

 • حیات وحش ۱۳۹۶-۰۴-۲۳ ۱۵:۱۵

  شال و کلاهی برای محیط زیست

  چه خون و رمقی می دود به رگ هایت وقتی می فهمی برای اولین بار محیط بان قمی دست به ایده می شود و پویش «نذر طبیعت» به راه می اندازد. دقیقاً یکسال پیش.

 • عکاسی ، تصاویر، میمون ۱۳۹۶-۰۴-۱۱ ۰۱:۰۹

  برترین‌های مسابقه عکاسی از جهان طبیعی

  چهارمین دوره مسابقات عکاسی از جهان طبیعی (BigPicture Natural World Photography Competition) با معرفی برترین های خود در سال گذشته پایان یافت.

 • گرگ ها ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۸:۲۶

  گفت‌وگو با یک کارشناس به بهانه چند اتفاق در رابطه با گرگ‌ها

  گرگ‌ها پالایشگران طبیعتند

  گروه جامعه: پخش فیلمی از حمله گرگ‌ها به یک سگ در روستای «آغشت» ساوجبلاغ و انتشار خبر حمله گرگ‌ها به دو کودک در روستاهای «زواجر» و «زرند» شهرستان «خدا بنده» باعث ایجاد پرسش‌هایی در این باره شد و ما را هم بر آن داشت تا سراغ محمدعلی ‌الله قلی، کارشناس محیط زیست برویم.

 • زیست کره ۱۳۹۶-۰۳-۰۲ ۱۸:۱۸

  زیست کره

  پیامدی دیگر از پدیده «گرمایش»

  گروه جامعه:گرم شدن پدیده‌ای است که در دهه‌های اخیر تأثیرات زیادی بر طبیعت گذاشته است

 • خیران طبیعت ۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۱۸:۵۰

  وقتی خیران برای کمک به طبیعت می‌آیند

  همه خبرهای محیط زیستی هم خبرهایی نیست که دل آدم را به درد بیاورد و بین این خبرهای ریز و درشت خوب و بد، چیزهایی هم پیدا می‌شود که با خواندن آن‌ها حس و حالت عوض می‌شود و متوجه می‌شوی که هنوز هم آدم‌های مهربانی هستند که بیش از آنچه ما فکر می‌کنیم، دلشان برای طبیعت و داشته‌های آن می‌سوزد.

 • ۱۳۹۶-۰۲-۰۵ ۱۸:۴۶

  جاده هایی که به طبیعت رحم نمی کنند

  اگر شما در شهری زندگی می کنید که با کوه و ارتفاع همسایه است، نمی دانم کوه هایش چه وضعیتی دارد؟ اما شهر مشهد که اتفاقاً دسترسی به کوه ها و ارتفاعاتش بسیار ساده است چندی است که بکر بودن ارتفاعاتش از بین رفته است. ایجاد جاده ای کمربندی که از یکی از پرتردد ترین مسیرهای کوهنوردی می گذرد بخش کوچکی از این ماجراست. ایجاد پارک جنگلی در ارتفاعات مشهد بهانه ای دیگر شده است برای کشیدن جاده هایی که به شما و ماشینتان کمک می کند تا بدون زحمت، خودتان را به ارتفاعات برسانید.

 • عکس/گلزا ۱۳۹۶-۰۲-۰۴ ۰۰:۰۰

  عکس/کلزا

  سیدحمیدهاشمی _ کلزا دارای پتانسیل عملکرد بالا بوده و در بین دانه های روغنی از درصد روغن دانه بالایی(40%- 45%) برخوردار است و می تواند درکاهش میزان وابستگی به خارج در زمینه روغن گیاهی موثر باشد.

 • طبیعت زیبای بهاری ۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۰:۰۷

  طبیعت زیبای بهاری

 • ابتکار ۱۳۹۶-۰۱-۱۲ ۱۳:۲۸

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد

  حل مشکل پسماند مناطق گردشگرپذیر/ دریافت عوارض از گردشگران

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: نباید اعتبارات در جایی دیگر توزیع شود و وقتی به پسماند می رسند، بگویند اعتبار نداریم.

 • خداحافظ پاییز ۱۳۹۵-۰۹-۲۹ ۲۱:۳۶

  خداحافظ پاییز

 • طبیعت ۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۲۲:۰۹

  پدر هیدرولوژی آب های زیر زمینی در ایران:

  راهی جز همزیستی و آشتی با طبیعت برای جامعه وجود ندارد

  پدر هیدرولوژی آب های زیر زمینی در ایران گفت: هیچ راهی جز همزیستی و آشتی با طبیعت و بهره برداری به اندازه توان اکولوژیکی طبیعت برای ما وجود ندارد.

 • کوچ ۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۲۰:۲۰

  هشدار کارشناسان و مسئولان؛

  کوچ ناگزیر ساکنان فلات مرکزی ایران/ پایان طبیعت، پایان تمدن است

  سقف‌های فروریخته، چشمه‌ها و نهرهای خشکیده و کوچه‌هایی که سال‌هاست صدای پای کسی در آنها طنین نینداخته تصویر دست کم ۳۴ هزار روستای ایران است و کارشناسان «خشکسالی مدیریتی» را مقصر می‌دانند.

 • 4 (2).jpg ۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۱۳:۲۱

  زباله ها سفر نمی کنند

  بیچاره پاییز شمال...!

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: وقت آن است که صریح تر از همیشه حرف بزنیم... از انتظارات... از دلخوری هایی که داریم... از پرسش هایی که سال هاست بی جواب مانده اند...

 • میبد - توریست ها خجالت مان دادند.jpg ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۱۲:۳۰

  توریست ها خجالت مان دادند

  قدس آنلاین / رقیه توسلی: بیایید ماهی را از آب بگیریم...بگذاریم عکاس ها از امروز، فریم فریم از فرهنگ و مهربانی و طبیعت فهمی ما عکس بیندازند...همت مان را بگذاریم وسط و به معضل آلوده سازی محیط زیست پایان بدهیم...

 • ل ۱۳۹۵-۰۵-۲۶ ۱۶:۵۵

  طلبه‌هایی که در طبیعت زباله جمع می‌کنند +عکس

  پاکسازی طبیعت یکی از حرکت‌های دسته‌جمعی برای نجات جان طبیعت از زباله های انسانی است. جمعی از طلبه های مشهدی هم در اقدامی شروع به این کار کرده اند که بازتاب رسانه‌ای مثبتی هم داشته است.

 • ثقل ۱۳۹۵-۰۵-۲۴ ۱۷:۱۸

  طبیعت را همراه همیشگی خود درخانه کنید

  یکی از راه‌های ایجاد فضاهای ایدئال در محیط زندگی، کاربرد عناصر طبیعی جذاب برای تقویت ذهن است.

 • معصومه ابتکار ۱۳۹۵-۰۳-۲۰ ۰۷:۳۹

  دکتر معصومه ابتکار در گفت و گو با قدس:

  دولت صدای تشکل های زیست محیطی را می شنود

  قدس آنلاین/ مریم احمدی شیروان: در این روزها و همزمان با آغاز هفته جهانی محیط زیست، شعار «به سوی طبیعت، برای زندگی» شنیده می‌شود، شعاری که ما را بر آن داشت تا با دکتر معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به گفت‌وگو بنشینیم و از وضعیت محیط زیست کشورمان بیشتر آگاه شویم.با ما همراه باشید.

 •  طبیعت ۱۳۹۵-۰۳-۱۹ ۱۰:۲۵

  محققان می گویند؛

  دوری از طبیعت عامل افزایش بیماری های روانی

  به گفته محققان، علت شیوع بیشتر بیماری های روانی و اختلالات رفتاری در شهرها تاحدودی ناشی از کاهش دسترسی به طبیعت است.

 • زباله ۱۳۹۵-۰۳-۱۸ ۰۸:۵۱

  چرا دلمان به حال زیست مان نمی سوزد!؟

  قدس آنلاین / رقیه توسلی : می شود بالایِ سَرِ آدم ها چماق به دست ایستاد تا خودشان و محیط زیست شان را دوست داشته باشند و خیر و صحت و عافیت بخواهند برای دنیا!؟

 • طبیعت ۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۰۷:۳۷

  ۴۰ ثانیه چشم دوختن به طبیعت ذهن را باز آرایی می‌کند

  قدس آنلاین/ یاسمین مشرف : وقتی چشمان خسته و مشتاق به منظره‌ای از گل‌هایی ایستاده در وزش باد دقیق می‌شوند، رنگ‌ها جان می‌گیرند و چشم‌هایی که از زیبایی این منظره طبیعی اشباع شده اند، زیبایی طبیعت را به ذهن منتقل می‌کنند؛ چشم‌های خسته نیروی دوباره می‌گیرند و افکار پریشان متمرکز می‌شوند.

 • غار ۱۳۹۵-۰۲-۲۴ ۱۶:۰۰

  عکس/ صدای طبیعت را از غار یخی بشنوید

  قدس آنلاین: این غار خیره کننده در آلبرتا واقع شده است و به علت صداهایی که از آن منتشر می‌ شود، به مکانی جالب و خاص تبدیل شده است.

 • بهار درمانی ۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۰۷:۲۴

  با لذت بردن از طبیعت، عمرتان را طولانی کنید

  قدس آنلاین/ محمدباقر دهقان‌زاده : هوای نامساعد اغلب سبب بروز بیماری های مزمن می‌شود. بر این اساس طب سنتی راه‌های منحصر به فردی را برای تنظیم ارگان‌های داخلی بدن در چهار فصل سال به عنوان اصول مهم و اساسی و حفظ سلامتی معرفی می‌کند.

 • محیط زیست ۱۳۹۵-۰۲-۰۴ ۰۷:۴۵

  روز زمین پاک و دغدغه‌های کارشناسان محیط زیست

  به جای درخت، پلاستیک می‌کاریم!

  قدس آنلاین/ محمد رضایی: بیش از ۵/۴ میلیارد سال از پیدایش زمین می‌گذرد، زندگی بر روی زمین در طول یک میلیارد سال پدیدار شده و هم اکنون زمین منزل و سکونتگاه میلیون‌ها گونه از جانداران است که انسان -به عنوان بزرگ‌ترین نابودکننده این سیاره- یکی از اهالی آن‌ است. به گفته کیهان‌شناسان، کره زمین سومین سیاره منظومه خورشیدی است که در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستاره خورشید قرار دارد که به دلیل حجم زیاد آب بر روی آن، برخی مواقع از آن با نام‌های جهان یا سیاره آبی نیز یاد شده است.

 • «ارس سیستان ۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۰۷:۳۰

  یک مقام مسؤول: «ارس سیستان» می‌تواند به پارک ملی تبدیل شود

 • غارنوردی ۱۳۹۵-۰۱-۲۶ ۰۷:۱۵

  گفت و گوی قدس با عضو پیشین هيأت مديره‌ انجمن غارنوردان و غارشناسان ايران

  غارنوردی ، ورزش پولدارها نیست

  قدس آنلاین/ مریم احمدی شیروان : سعید هاشمی نژاد سال‌هاست غارنوردی می‌کند و تجربه سفر به بسیاری از غارها را در کارنامه دارد. گفت و گوی ما با وی در یکی از روزهای سرد زمستان انجام شد که اکنون در این روزهای بهاری، پیش روی شماست.

 • لذت دیدن این تصاویر خارق‌العاده را از دست ندهید ۱۳۹۵-۰۱-۲۴ ۱۰:۵۰

  لذت دیدن این تصاویر خارق‌العاده را از دست ندهید

  در این گزارش تصاویر بی‌بدیلی را مشاهده می‌کنید که هرگز ندیده‌اید.

type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);