۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۵
کد خبر: 412464

روسیه که به علت همجواری با قطب شمال، برنامه های توسعه قطبی و تملک اراضی فلات قاره خود را پیگیری می کند، درخواست در اختیار گرفتن بخش های گسترده ای از این منطقه یخی به کارگروه مسئول در سازمان ملل ارسال کرده است.

"روسیه" سهم قطب شمالش را می خواهد

به گزارش قدس آنلاین به نقل از میزان، روسیه از مدت ها پیش خواسته گسترش مرزهای فلات قاره خود را در قطب شمال مطرح می کند و پایه آن نیز به سال های پس از 1930 در دوران اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد که پژوهش های میدانی و عملیاتی در حوزه علمی و اکتشاف های زمین شناسی آغاز شد. 
اسپوتنیک در این باره نوشته است: فلات قاره قطب شمال ذخایری غنی از منابع قابل توجه نفت، گاز و مواد معدنی دارد که براساس برخی یافته ها ارزش این منابع به 30 هزار میلیارد دلار می رسد. 
در زمان حاضر نروژ، دانمارک، کانادا و آمریکا که خواسته روسیه را برای گسترش مرزهای فلات قاره قطب شمال این کشور بررسی می کنند، در خواست های خود را نیز در این زمینه به کارگروه سازمان ملل ارسال کرده اند. 
سرگئی دانسکی وزیر منابع طبیعی و زیست محیطی روسیه در مصاحبه با شبکه راشا تودی در این باره گفته است: کارگروه سازمان ملل اعلام کرده که قصد دارد جوانب فنی درخواست مسکو را بررسی کند و برپایه آن مباحث بعدی با محور آینده منطقه شمالگان مطرح خواهد شد. بدون درنظر گرفتن نتایج، بدیهی است که مناقشه ها بر سر یکی از سردترین نقاط کره زمین شدت می گیرد. 
وی اظهار کرد: از سال 2001 تا 2014 روسیه 9 ماموریت (علمی تحقیقاتی) در قطب شمال انجام داده و اطلاعات علمی زیادی جمع آوری شده است که همه را ارائه کرده ایم. باید موفق شویم این اطلاعات از سوی اعضای کارگروه سازمان ملل مثبت ارزیابی شود. 
روسیه آخرین ماموریت علمی و پژوهشی قطبی را اکتبر سال 2014 انجام داد و اوت سال 2015 هم اسناد علمی مرتبط با درخواست خود را به کمیسیون مرزهای فلات قاره سازمان ملل متحد ارائه کرد. 
سازمان بین المللی مربوط به بستر دریا که دفتر اصلی آن در جامائیکا قرار دارد از طرف 155 کشور عضو مسئول امور مربوط به مرزهای فلات قاره، عمق دریا و بستر آن است که میراث مشترک بشریت بشمار می رود. 
از سوی دیگر، موسسه تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده (USGS) اعلام کرده است که بیش از 60 درصد تمام ذخایر نفت قطب در مناطقی قرار دارد که روسیه صاحب آن است یا ادعای مالکیت دارد. 
 موسسه آمریکایی ذخایر نفت این منطقه یخی را حدود90 میلیارد بشکه یا 13درصد ذخایر شناسایی شده جهانی، گاز طبیعی قابل استخراج را بیش از 1600 تریلیون فوت مکعب معادل 30 درصد و مایعات گازی را هم بیش از 40 میلیارد بشکه برابر 20 درصد منابع مایعات گازی شناخته شده جهانی برآورد کرده است. 
اسپوتنیک در این باره نوشته است: نواحی قطبی همجوار خاک روسیه در قرن 21 می تواند به منابع اصلی تولید نفت برای این کشور و بازار جهانی تبدیل شود.
بنا به این گزارش، از شش میلیون و 200 هزار کیلومتر مربع فلات قاره روسیه، شش میلیون کیلومتر مربع برای انجام کارهای اکتشافی نفت و گاز جذاب است و براساس برآوردها چهار میلیون کیلومتر مربع آن آینده نفتی روشنی دارد. 
از سوی دیگر، بنا به ارزیابی متخصصان، تا سال 2050 سهم منطقه فلات قاره از استخراج کل نفت روسیه بین 20 تا 30 درصد خواهد بود. 
کارشناسان انستیتوی مسائل منطقه ای روسیه نیز در این باره معتقدند: پروژه های فلات قاره روسیه طرح های بزرگی بشمار می رود که زمان زیادی برای اجرا نیاز دارد، ولی طول زمان دوره قیمت های پایین نفتی با بدترین پیش بینی ها نیز زیاد طول نمی کشد وسپس شرکت هایی که بتوانند حداکثر مناطق را کنترل کنند، سود بیشتری می برند. 
از نگاه این کارشناسان، حتی در صورت پیشرفت رویدادها بر اساس بدترین پیش بینی ها، کار در فلات قاره باید از هم اکنون آغاز شود تا بتوان در دوره قیمت های بالا امتیازهای بیشتری کسب کرد و اگر بخواهیم پیش بینی های خوش بینانه را باور کنیم باید کارها را سرعت بخشیم، زیرا فقط در این صورت تا آغاز عصر جدید نفت گران، می توانیم بگونه موثر از امتیازهایی استفاده کنیم که ارمغانی برای ما خواهد شد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.