رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به دستگیری یکی از بزرگترین قاچاقچیان کشور گفت: از این متهم ۸۰۰ تن مواد کشف شده و پرونده همچنان در دست تحقیق است.

دستگیری بزرگترین قاچاقچی کشور همراه ۸۰۰ تن مواد مخدر

به گزارش قدس آنلاین، سردار مسعود زاهدیان گفت: در ۵ ماهه گذشته شاهد رشد ۱۵ درصدی کشف مواد مخدر در کشور بوده ایم که این رقم به دلیل کشف ۱۵۳ تن مواد مخدر بوده است.
وی افزود: بیشتر مواد کشف شده در کشور از مرزهای شرقی وارد ایران می‌شوند و متهم بزرگ مواد مخدری که بازداشت شده است مواد مخدری را وارد ایران می‌کرد که بیشتر در افغانستان تولید می‌شود.
زاهدیان از انتشار جزییات بیشتر در خصوص پرونده بزرگ کشف مواد خودداری کرد و افزود: تحقیقات درباره این متهم و شبکه پیچیده‌ای که با وی در ارتباط است همچنان ادامه دارد و از آنجایی که شناسایی افراد مرتبط با این شخص دنباله دارد، اطلاع رسانی دقیق درباره این متهم به زودی انجام خواهد شد.
همچنین علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در خصوص دستگیری بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر گفت: متهم دستگیر شده بیش از ۲۰ سال در امر قاچاق مواد مخدر دست داشته و وی پس از سه سال کار اطلاعاتی و عملیاتی دستگیر شده است.
همچنین رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر به اعلام جزئیات دستگیری یکی از سرباندهای قاچاق مواد مخدر در سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: تعدادی از عناصر اصلی مرتبط با این فرد نیز شناسایی شدند و پرونده آنها در حال بررسی است.
مسعود واحدیان ، درباره جزئیات دستگیری یکی از سرکردگان باندهای بین المللی قاچاق مواد مخدر اظهار کرد: این فرد یکی از عناصر اصلی وارد کننده مواد مخدر به کشور از مرتبطان اصلی با شبکه‌های بین المللی قاچاق بوده و پرونده وی در حال پیگیری است و به همین خاطر برخی اطلاعات پرونده هنوز قابل انتشار نیست.
وی افزود: اعترافات موثری از این فرد گرفته شده است و سیستم پولشویی و اقدامات انجام شده مشخص شده‌اند. همچنین تعدادی از عناصر اصلی مرتبط با این فرد شناسایی شده و پرونده آنها در حال بررسی است. موادی که در افغانستان تولید و از طریق مرزهای پاکستان وارد کشور می‌شده از سوی این فرد کشف شده که میزان آن 800 تن بوده است.
واحدیان درباره جزئیات دیگر دستگیری یکی از سرکردگان باندهایی بزرگ قاچاق مواد گفت: این فرد از عناصری بوده که بیش از 20 سال در این مسیر نقش و موضع فعال داشته و بالغ بر 10 باند بین‌المللی را حمایت کرده است. نیروهای اطلاعاتی ما در حوزه انتظامی بیش از دو سال با کار اطلاعاتی مداوم این فرد را زیر نظر داشتند و سرانجام موفق شدند وی را که 800 تن مواد همراه داشت، دستگیر کنند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بیشترین کشفیات در مرزهای شرقی رخ می‌دهد گفت: در 5 ماهه اول امسال 153 تن انواع مواد مخدر در مناطق شرق کشور کشف شده و طی 5 ماه اول در سطح کشور میزان این کشفیات 207 تن بوده که نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد را نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا، علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در حاشیه این نشست با بیان اینکه قاچاق بازار مصرف خود را در همه نقاط جهان دارد گفت: کشفیات مواد مخدر ما در سال 94 براساس ارزیابی‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر 2 برابر سال قبل از آن بوده است.
وی افزود: براساس آنچه در سال جاری گزارش شده است، طی 3 تا 4 ماه اول امسال نیز رشد 34 درصدی کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شامل هستیم.
هاشمی با بیان اینکه رشد این کشفیات نشان دهنده افزایش سطح زیر کشت مواد مخدر و همچنین افزایش توان نیروهای منطقه‌ای و بهبود وضعیت هست، گفت: باید به تغییر مسیر قاچاق مواد نیز توجه شود. امروز بخش عمده‌ای از قاچاق از خشکی به سمت دریاها متمایل شده است و ما دریایی را داریم که به آبهای آزاد وصل است.
استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ما دروازه ورود به آب‌های آزاد هستیم و کل حاشیه اقیانوس هند تا کنیا و تانزانیا در طول مسیر آب‌های آزاد قرار دارند. نیازمند یک تغییر تاکتیک و بازنگری در نوع مبارزه هستیم زیرا ایران به نوعی نماینده جهان در سطح منطقه برای مبارزه با مواد مخدر محسوب می‌شود.
هاشمی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت و پشتیبانی‌های بین المللی برای مقابله با مواد مخدر در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با قاچاق مواد در مناطق آزاد تجاری گفت: مناطق آزاد ارتباط چندانی با قاچاق مواد مخدر ندارد. معمولاً قاچاقچی مواد مخدر به دنبال مسیری نیست که در آن هوشمندی، مراقبت، نظارت و ساختار قوی وجود دارد بلکه به دنبال خلاءهایی است که بتواند از آن‌ها استفاده کند. ما از سیستان تا ورامین، کویر داریم و باید به این مسیر بیندیشیم و با استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای مقابله با قاچاق مواد تدبیر کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.