دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۲

در گفتگو با قدس آنلاین عنوان شد:

قصه پر غصه نان در ایلام

نان

ایلام- بر اساس نظر کارشناسان نان‌هایی که از آرد سبوس‌دار تهیه و با خمیر مایه و بدون استفاده از جوش شیرین، جوهر قند و افزودنی های دیگر، آماده پخت می شوند و با حرارتی ملایم، یکنواخت و با شعله غیرمستقیم می پزند، سالم‌ترین نان‌ها به شمار می روند اما این قوت غالب مردم ایلام این روز ها از سلامتی خوبی برخوردار نیست.

ایلام-غلامرضا محمدمرادی-سعدیه کرمی: یکی از شهروندان ایلامی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه کیفیت نان در این استان اصلاً رضایتبخش نیست می گوید: به جرأت می توان گفت که بهداشت و نظافت در تمامی نانوایی ها رعایت نمی شود.

سعید احمدی با اشاره به اینکه مردم استان ایلام علاقه زیادی به نان دارند و معمولاً هیچ سفره ای بدون نان پهن نمی شود، اظهار می دارد:  اگر از این نانوایی ها به طور مستمر بازرسی و بدون اغماض برخورد شود، قطعاً نان های بهتری پخت خواهد شد و رضایتمندی مردم نیز حاصل می شود.

این شهروند که به گفته خودش مدتی به علت مشکل گوارشی و درد شدید معده، تحت درمان قرار گرفته دلیل آن را ناشی از نان حاوی جوش شیرین و جوهر قند عنوان می کند.

حسین باقری با اشاره به اینکه متأسفانه  اغلب نانوایی ها برای افزایش کیفیت ظاهری نان از افزودنی های غیرمجاز همچون جوش شیرین و جوهر قند استفاده می کنند ادامه داد: بیشتر مردم خواهان نان های سفید، لواش و بدون سبوس هستند.

آرد ایلام جزء ۱۰ آرد برتر کشور

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: در استان ایلام چهار واحد آردساز مدرن فعال است وطبق بر نمونه برداری ها استان ایلام از لحاظ کیفیت آرد، جزء ۱۰ استان برتر کشور است.

مردم از نان های حجیم و سبوس دار استفاده کنند و از مصرف نان های سفید یا سوخته خودداری کنندکامران سلیمان پور اظهار می دارد: هر ماه و از طریق مرکز پژوهش های غله کشور، از آرد استان هم در مسیر تولید و هم در محل عرضه نمونه برداری می شود و خوشبختانه تا کنون مورد منفی خاصی مشاهده و گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات  به دلیل محل پخت و عرضه نان است می افزاید: به دستور شورای عالی سلامت و به منظور تأمین ریزمغذی ها و ویتامین ها؛ مقرر شده است که سبوس گیری آردهای تولیدی و توزیعی از ۱۵ درصد به ۱۲ درصد کاهش یابد.

آرد مرغوب است نانواها بد می پزند

این مسئوول استانی می گوید: دلیل اصلی کاهش کیفیت نان در خبازی های استان؛ تجهیزات کهنه، قدیمی و فاقد کیفیت لازم برای تولید نان در واحدهای نانوایی است و آردما  مرغوب است اما نانواها بد می پزند.

وی با اشاره به اینکه با همکاری مراکز فنی و حرفه ای، در زمینه آموزش متصدیان و کارگران شاغل در نانوایی های استان، دوره های آموزشی مختلفی برگزار شده است، می گوید: متأسفانه شاغلین نانوایی ها مرتباً در حال تغییر هستند و همین تغییرات مکرر باعث شده است که این آموزش ها چندان مؤثر نباشند و نان مرغوبی تولید نشود.

برخورد قانونی با تهدید کنندگان سلامت مردم

مدیرعامل شرکت غله ایلام می افزاید: باید نانوایی های ریزشی، لواش، مشکل دار و آسیب زای استان را تغییر دهیم و نانوایی های بهتری جایگزین کنیم در ادامه نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی نانوایی ها کنترل شده و متخلفان در اختیار محاکم قضایی قرار خواهند گرفت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: استفاده از جوش شیرین در نان، باعث اختلال در جذب آهن و بروز کم خونی؛ پوکی استخوان؛ بیماری های قلب و عروق؛ اختلال در فعالیت های آنزیم های گوارش و هضم و جذب غذا افزایش اسید معده و نیز بیمارهای مختلف روده ای می شود.

جوش شیرین عامل بیماری های متعدد

راضی ناصری فر اظهار می کند: مصرف نان و غذاهایی که جوهر قند دارند پرزهای داخل روده را تخریب می کنند و مانع رسوب زدایی سموم به جای مانده از خوردن میوه جات و غذاهای روزانه می شوند و از تولید انسولین در بدن جلوگیری می نمایند و دیابت زودرس می آورند.

وی با تاکید بر بازدید ورفع نقاط ضعف نانواییها بیان می دارد: با  مشاهده تخلفات بهداشتی در هر واحد نانوایی از سوی شورای آرد و نان به شدت برخورد و سهمیه آرد نانوایی متخلف، قطع می شود.

ناصری فر با بیان اینکه افزودن مواد غیر مجاز به آرد و تبدیل آن به نان؛ برای سلامتی مضر است یادآور می شود: از مردم انتظار داریم که بیشتر از نان های حجیم و سبوس دار استفاده کنند و از مصرف نان های سفید یا سوخته که عامل سرطان و بیماری هستند، خودداری کرده و در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی، مراتب را سریعاً گزارش دهند.