دبیر علمی سی و سومین کنگره بین المللی رادیولوژی ایران با اشاره به اینکه طی چندسال گذشته متخصصین زنان به حوزه حساس و کلیدی رادیولوژی وارد شده و سبب بروز مشکلاتی در این زمینه شده‌اند،گفت: این مسئله به طورکلی می‌تواند زمینه‌ساز بروز برخی خطاهای پزشکی شود.

احتمال افزایش خطاهای پزشکی با ورود متخصصین زنان به حوزه رادیولوژی

به گزارش گروه اجتماعی «قدس آنلاین»  امیر رضا رادمرد در افتتاحیه سی و سومین کنگره بین‌المللی رادیولوژی ایران گفت: ۳ موضوع اصلی تصویربرداری سیستم عصبی و مداخله‌ای اعصاب، تصویربرداری سیستم عضلانی- اسکلتی و تصویربرداری زنان شامل تصویربرداری پستان، بارداری و ژنیکولوژی در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می گیرد.

دبیر علمی سی و سومین کنگره بین المللی رادیولوژی ایران به موضوع تصویربرداری بارداری اشاره کرد و گفت: این حوزه در تشخیص ناهنجاری‌های جنین حائز اهمیت ویژه ای است.

وی بیان داشت: در کشورهای پیشرفته دنیا حیطه فوق تخصصی MRI جنین مورد توجه خاصی قرار گرفته است و همکاران ما باید با آموزش‌های لازم در این حیطه وارد شده و در تشخیص دقیق‌تر ناهنجاریهای جنین و یا عوارض بارداری، بیش از پیش تاثیرگذار باشند.

رادمرد در ادامه در مورد مشکلات رادیولوژیست‌ها ادامه داد: رادیولوژیست در چرخه تشخیص و درمان بیماری‌ها نقش غیر قابل انکاری دارد و این مساله بر کسی پوشیده نیست. ولی طی چندسال گذشته متخصصین محترم زنان به حوزه حساس و کلیدی رادیولوژی وارد شده و این تداخلات بین رشته‌ای سبب بروز مشکلاتی در درمان بیماران از یک سو و بروز نگرانی‌های جدی در آینده شغلی فارغ التحصیلان جوان این رشته از سوی دیگر شده است.

دبیر علمی سی و سومین کنگره بین المللی رادیولوژی ایران ادامه داد: در کشورهای پیشرفته دنیا به شدت با پدیده خودارجاعی مقابله می‌شود، به گونه ای که یک متخصص زنان به هیچ عنوان اجازه نخواهد داشت خود با انجام سونوگرافی به تشخیص نهایی رسیده و خود نیز بیمار را جراحی نماید. در این چرخه تشخیص و درمان حضور رادیولوژیست‌ها ضمن از بین بردن پدیده خودارجاعی از احتمال بروز خطاهای پزشکی خواهد کاست.

وی گفت: برخی از متخصصین محترم زنان در قبال انجام سونوگرافی بدون هیچ محدودیت تعرفه‌ای از بیماران دریافت وجه می‌نمایند، ضمن اینکه در قبال سونوگرافی انجام شده نیز در بسیاری از موارد هیچگونه گزارش مکتوبی به بیمار نمی دهند.

رادمرد با بیان تداخلات رشته ای ایجاد شده با رادیولوژی گفت: امیدواریم هرچه سریع‌تر این مشکلات برطرف شده و رادیولوژیست‌ها بدون هیچ دغدغه ای به ارایه خدمات خود ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.