دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹

افزایش قیمت تخم مرغ در بازار

1

یک مقام مسئول گفت: اگر ارز کافی به واردات واکسن مورد نیاز تخصیص داده نشود، قیمت تخم‌مرغ به شانه‌ای ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خواهد رسید.

به گزارش قدس آنلاین،ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از افزایش ۹۰۰ تومانی هر کیلو تخم‌مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ و شانه‌ای ۱۵ هزار تومان است.

وی اعتراض کامیون‌داران مشهد برای حمل بار، کاهش قدرت خرید مردم برای گوشت قرمز و هجوم به سمت خرید تخم‌مرغ را دلیل اصلی افزایش قیمت در روزهای اخیر اعلام کرد.

نبی‌پور گفت: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد نمی‌توان پیش‌بینی خاصی برای بازار تخم‌مرغ داشت، اما به هر حال با کاهش قدرت خرید مردم و هجوم به سمت مصرف تخم‌مرغ ، مجددا قیمت دستخوش تغییر و تحولاتی قرار خواهد گرفت.

به گفته این مقام مسئول، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) وجود ذرت و سویا در مرغداری‌ها را احتکار حساب کردند که این امر با انتقاد شدید تولیدکنندگان روبه‌رو شد چرا که هر یک از واحدها برای یک ماه باید حداقل ذخیره داشته باشند.

وی درباره آخرین وضعیت آنفلوانزای حاد پرندگان بیان کرد: باتوجه به گرمای شدید در تیرماه، تعدادی از واحدهای بومی و صنعتی درگیر بیماری شدند که انتظار می‌رود هر چه سریع‌تر مسئولان ذی‌ربط ارز کافی به ترخیص واکسن‌های آنفلوانزای موجود در گمرک اختصاص دهند تا شاهد اپیدمی بیماری همانند سال گذشته در کشور نباشیم.

نبی‌پور ادامه داد:  اگرچه بنابر آمار سازمان دامپزشکی تاکنون ۳۰۰ هزار قطعه طیور ناشی از شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان در تیرماه معدوم شده است، اما اتحادیه نظر دیگری دارد.

به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار، اگر امسال ارز کافی به واردات واکسن مورد نیاز تخصیص داده نشود، افزون بر تلفات بالای ۴۰ میلیون طیور، قیمت تخم‌مرغ به شانه‌ای ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خواهد رسید.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات تخم‌مرغ، گفت: با وجود نوسان شدید نرخ ارز، امکان صادرات به ریال و  ثبت در سامانه نیما به دلار وجود ندارد و هم اکنون مقدار ناچیزی تخم‌مرغ به صورت قاچاق به افغانستان صادر می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.