آیت‌الله علم‌الهدی گفت: ائمه در زندگی خود ادبیات فرهنگی دارند اما هیچ‌گاه نمی‌بینیم برای تبلیغ دین و گسترش معارف خود از ابزار موسیقی استفاده کرده باشند، این یعنی ادبیات فرهنگی اهل بیت با این ابزار موسیقی مأنوس نبوده اما به‌معنای حرمت آن در همه جوانب نیست.

استفاده از «ابزار موسیقی» در ادبیات فرهنگی ائمه وجود ندارد

به گزارش قدس آنلاین  به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی پیش از ظهر امروز در دیدار با مربیان برگزیده سرود سراسر کشور، با بیان اینکه کار شما تبلور هنر دینی در نظام و کشور است؛ گفت: امیدواریم اجتماع شما نخبگان فرهنگی و هنری در تاریخ به‌عنوان انسجام هنرمندان دینی ثبت شود و هنر دینی را در نمایشی فراگیر در برابر بینش‌ها و عرصه ذوق‌ها استقرار ببخشد.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی با بیان اینکه علم ابزار پرورش فکر است و هنر ابزار پرورش احساس،؛ خاطرنشان کرد: نقش‌آفرینی احساس در کنار عقل، یک توانمندی و اثربخشی موازی است یعنی اگر احساس در کنار عقل وجود نداشت، تمام حرکت‌ها در انسان می‌مرد و هیچ جریان پویایی در عرصه متنوع زندگی انسان به‌وجود نمی‌آمد.

وی با بیان اینکه کاربرد هنر در موارد مختلف متناسب با آن مورد خاص احساسی، اهمیت زیادی دارد؛ ادامه داد: مشکلی که ما در جامعه امروز در عرصه هنر با آن مواجه هستیم، کاربرد هنر در شرایط مختلف زندگی است که نسبت به‌ آن بی‌توجهی می‌شود، این بی‌توجهی‌ها و بی‌اعتنایی‌ها در جریان هنر سبب می‌شود نه تنها از سرمایه بزرگ پرورش احساس درست استفاده نکنیم بلکه به ضرر زندگی و کمال انسانی ما نیز تمام شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: اگر کسی بگوید جامعه بی‌هنر می‌تواند زندگی کند، مثل این است که بگوید انسان بدون علم می‌تواند زندگانی انسانی داشته باشد، اگر علم را از عرصه زندگانی انسان حذف کنید، عقل از زندگی حذف می‌شود و انسان به‌صورت یک جانور در توده‌های شهوت و امیال زندگی خواهد کرد و اگر احساس را از زندگانی انسان حذف کنید، انسانی تبدیل به سنگی بی‌حرکت می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که همه انواع هنر در عرصه رشدبخشی و پرورش احساس ما نقش خاصی ایفا می‌کنند؛ اظهار کرد: شناخت جایگاه هر یک از انواع هنر در عرصه رشدبخشی و پرورش احساس انسانی مهم است.

وی به بیان ابعاد موسیقی پرداخت و ادامه داد: وقتی از موسیقی صحبت می‌کنیم، از استعمال ابزار و آلات موسیقی مخصوص در جریانات فنی خاص صحبت می‌شود در حالی که تنها این موسیقی نیست، هنر موسیقی عبارت است از هنر پرورش صدا و صوتی که نواخته می‌شود، چه با ابزار و چه با حنجره‌ها که مغز و دل انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اگر از موسیقی در جایگاه و کاربرد درست استفاده شود، در رشدبخشی، تحریک احساس و پرورش آن نقش مؤثر و مثبتی دارد، اظهار کرد: در میان انواع هنرها، ضربه‌پذیری و خسارتی که بر پیکره هنر موسیقی در تاریخ زندگی بشر وارد شده، بر هیچ هنری وارد نشده است.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: موسیقی در طول تاریخ در جریان ابتذال و عیاشی قرار گرفته است، هیچ هنری را ندیدید که اینطور حرمتش پایمال شده و به‌عنوان لجن پراکن‌ترین ابزار دربیاید.

 وی اضافه کرد: اولین قدمی که هنرمندان این عرصه باید بردارند، این است که این هنر را از عرصه ظلم و تجاوزی که جریان‌های شهوتران مستکبر در طول تاریخ به آن روا داشتند و امروز نیز وجود دارد، نجات دهند.

امام جمعه مشهد به‌وجود موسیقی از صدر اسلام تا امروز اشاره کرد و گفت: ائمه در زندگی خود ادبیات فرهنگی داشتند، شعر در ادبیات فرهنگی ائمه جایگاه بالایی دارد حتی به‌بعضی ائمه اشعاری و دیوانی نیز به‌امیرالمؤمنین نسبت داده شده، همچنین شعرایی که در زمان ائمه زندگی می‌کردند، به‌شدت مورد سفارش و تقدیر ائمه قرار گرفتند.

آیت‌الله علم‌الهدی یادآور شد: اما هیچ‌گاه نمی‌بینیم ائمه برای تبلیغ دین و گسترش معارف خود، از ابزار موسیقی استفاده کرده باشند، این یعنی ادبیات فرهنگی اهل بیت با این ابزار مأنوس نبوده اما به‌معنای حرمت ابزار موسیقی در همه جوانب نیست.

وی با تأکید بر این‌که استفاده از موسیقی در مسیر ابتذال، آن را  بدنام کرده است؛ بیان کرد: از همین ابزار می‌توان در جریان موسیقی آموزنده و رشد بخش جامعه استفاده کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که آنچه روی آن بحث داریم، استخدام موسیقی ابزاری در جهت ترویج و توسعه اهل بیت، مدح و مرثیه اهل بیت است؛ تصریح کرد: با این که اهل بیت تمام ابزارش را داشتند اما از موسیقی در ترویج معارف و در ادبیات فرهنگی اهل بیت(ع) استفاده نشده است، ما نیز در مدح و مرثیه ائمه از آن استفاده نکنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: اگر در مرثیه‌ها و مدح‌ها هنری را به‌شکل مطلوب در اختیار داشته باشیم، در جذب دل‌ها و عواطف نسبت به اهل بیت، ابزاری قوی و ارزشمند است.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در موسیقی برای ما مضموم هست و حرام شده، موسیقی مبتذل و مصداق لغو است، هر حرکتی انجام دهیم که مصداق لغو باشد، حرام است، اگر کسی برای ورزش حرکاتی به‌بدنش دهد حرام نیست اما اگر به‌عنوان رقص باشد چون مصداق لغو است، حرام می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: موسیقی نیز همین است، صدا اگر مصداق لغو نشد حرام نیست، چه صدا از حنجره و چه از ابزار موسیقی خارج شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.