دامپزشکی خراسان رضوی نسبت به رعایت عدم ذبح دام در معابر عمومی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی هــشـدار داد.

آمادگی دامپزشکی خراسان رضوی برای نظارت بر ذبح دام‌های نذری

به گزارش قدس آنلان، محمد رشتی‌باف با اعلام این هشدار بهداشتی اظهار کرد: با توجه به سنت ذبح دام از سوی هیئت‌های عزاداری و برخی از شهروندان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و انجام قربانی برای اطعام عزاداران در مساجد و تکایا بدین وسیله تاکید می‌گردد به جهت حفظ بهداشت عمومی و پیشگیری از ابتلای به بیماری‌های مهلک و خطرناک مشترک بین انسان و دام از جمله بیماری‌های تب کریمه کنگو، سیاه زخم و ... نیز جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی و بهداشتی، ضروری است عزاداران از هرگونه کشتار دام در معابر عمومی خودداری نمایند.

وی ضمن تاکید بر مخاطره‌آمیز بودن کشتار دام در معابر و مساجد و تکایا از نظر بهداشتی، از خیرین و مسئولین هیئت‌های مذهبی نیز خواست تا گوشت مورد نیاز خود را از قبل از تعطیلات تاسوعا و عاشورا از کشتارگاه‌ها و مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه نموده و جهت انجام کشتار نذری فقط به کشتارگاه‌های مجاز و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی مراجعه نمایند که بر اساس هماهنگی‌های بعمل آمده با این مراکز، کشیک فعال در کشتارگاه‌های دام استان جهت انجام خدمات ذبح دام برقرار  است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی عنوان کرد: کشتار دام خارج از کشتارگاه ممنوع بوده و برابر ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌پذیرد. رشتی‌باف با اشاره به پیش‌بینی تمهیدات لازم برای کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی بر کشتار دام در ایام مذکور، خاطرنشان کرد: طی روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، اکیپ‌های بهداشتی دامپزشکی در سطح تمامی شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها به حالت آماده باش و فعال بوده و آماده پاسخ گویی به سوال‌ها، ابهام‌ها و رسیدگی به گزارش‌های مردمی بوده و شهروندان می‌توانند در مشهد با شماره تلفن‌های ۷۵-۳۵-۳۷۲۵۰۰۲۵ و در شهرستان‌ها با شبکه دامپزشکی شهرستان تماس حاصل نمایند.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.