۳۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
کد خبر: 620765

فراخوان ششمین جشنواره ملی خانه دوست منتشر شد.

فراخوان ششمین جشنواره ملی خانه دوست
 
به گزارش قدس آنلاین ،  موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس‌رضوی در راستای اهداف فرهنگی خود مبنی بر پاسداری از میراث و هنر اسلامی، توسعه فرهنگ رضوی، ترویج آموزه‌های اهل‌بیت(ع) در میان مجاوران و زائران و توجه به پیام رضوی، ششمین جشنواره ملی عکس خانه دوست را برگزار می‌کند.
بخش‌های جشنواره شامل الف) زیارت (تلفن همراه)، ب) سبک زندگی و سیره رضوی و ج) زائرین پیاده رضوی و بخش جنبی (معماری حرم رضوی) است.
معرفی بخش‌ها به صورت زیر است:
الف) در این بخش تمامی عکس‌هایی که به صورت عینی و با رویکرد مستندگرایانه به نمایش وجوه مختلف زیارت در اماکن متبرکه حرم حضرت رضا(ع)، حرم امامان معصوم(ع)، عتبات مقدسه و حرم امام‌زادگان می‌پردازند، حق شرکت دارند. آداب زیارت، آیین‌های مذهبی، سلوک زائر در حرم‌ها و اماکن مربوط به دین اسلام مدنظر است. در این بخش صرفا عکس‌هایی که با گوشی تلفن همراه ثبت شده باشد و با هشتگ مخصوص جشنواره در اینستاگرام بارگذاری شده باشد، پذیرفته خواهد شد.
ب) سبک زندگی و سیره، حضرت رضا(ع) الگوی تمام‌نما و ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری ایشان اسوه‌ای برای کل مردمان جهان است؛ از همین رو با توجه به این حدیث شریف "در برآوردن حاجت حاجتمندان، شاد ساختن آن‌ها و دور کردن ناگواری‌ها از آنان، حرص بورزید؛ چرا که در نزد خداوند بزرگ، بعد از ایمان، هیچ کاری برتر از خرسند کردن مؤمنان نیست." دبیرخانه در این بخش پذیرای عکس‌هایی خواهد بود با مفهوم ایجاد شادی جمعی، روحیه همیاری و همکاری اجتماعی، مودت و مهرورزی و عکس‌هایی با موضوع کاروان زیر سایه خورشید. دبیرخانه در این بخش عکس‌هایی صرفا با رویکرد مستند پذیرا خواهد بود.
ج) زائرین پیاده رضوی، حالات، توسلات و سلوک زائرین پیاده در مسیرهای بیابانی و جاده‌ای منتهی به حرم امام رضا(ع)، مکان‌های خدمات‌رسانی بین‌راهی، اهدا وقوف و نذورات آستان قدس رضوی و مردمی در قالب ارائه مستند با نگاهی تاثیرگذار در این بخش مدنظر است.
بخش جنبی، معماری حرم رضوی، در این بخش عکس‌هایی با موضوع معماری که صرفا در حرم اما رضا(ع) ثبت شده باشند پذیرفته می‌شود. دبیرخانه برای این بخش اردویی جداگانه در نظر خواهد گرفت که تعداد معدودی(حداکثر 10 نفر) مجوز عکاسی از جلوه‌های معماری حرم رضوی را دریافت خواهند کرد.
آیین‌نامه جشنواره:
۱) شرکت تمامی عکاسان از سراسر ایران در بخش‌های سه‌گانه مغتنم است.
 ۲) محدودیتی در سال تولید عکس نیست و عکاسان می‌توانند عکس‌های گذشته خود را که منطبق با موضوع است نیز در هر سه بخش به جشنواره معرفی کنند.
 ۳) جشنواره جهت افزایش بار آموزشی خود، اقدام به برگزاری دو اردوی عکاسی می‌کند؛ یک اردوی سراسری برای عکاسان غیرمشهدی در هفته پایانی ماه صفر (13 آبان ماه) و یک اردوی ویژه معماری در تاریخ 22 آبان ماه. عکاسان در این اردوها، مهمان جشنواره هستند و تمامی هزینه‌های اقامت آن‌ها و کمک هزینه خوراک، بر عهده جشنواره است.
 ۴) ثبت‌نام و حضور در اردوها رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای به عنوان حق ثبت نام نخواهد داشت.
۵) به همین منظور فراخوانی جداگانه برای نحوه شرکت در اردوها، زمان اردو و نحوه شرکت در اردو در مهرماه سال جاری منتشر خواهد شد.
 ۶) شرکت در جشنواره، محدود به عکاسان اردو نیست، دیگر عکاسان از هر نقطه این کشور، فارغ از حضور یا عدم حضور در اردوهای جشنواره، حق شرکت در بخش‌های ب و ج را دارند.
 ۷)  رویکرد جشنواره، مستند گرایانه است.
 ۸) تمامی عکاسان از تمامی شهرها جهت شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت‌نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.aqaks.ir انجام داده و پس از sign up، نام کاربری و رمز عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کنند. کاربرانی که سال گذشته در سایت، ثبت‌نام کرده‌اند، لازم است مجددا ثبت‌نام کرده و حساب کاربری مستقل و جدیدی را ایجاد کنند.
۹) در بخش الف (زیارت) صرفا عکس‌های ثبت‌شده با گوشی تلفن همراه پذیرفته خواهد شد. این بخش نیاز به بارگذاری در سایت جشنواره ندارد و لازم است عکاسان آثار خود را در صفحه شخصی‌شان در محیط اینستاگرام بارگذاری نموده و با درج هشتگ مربوطه یعنی  #6aqaks97 در کپشن عکس‌، آن را برای ورود به جشنواره مشخص نمایند. تمامی عکس‌هایی که از این هشتگ برخوردار باشند، جهت داوری، به داوران معرفی خواهد شد، لذا محدودیتی برای تعداد اثر ارسالی توسط عکاس در این بخش وجود ندارد و تعداد اثر آپلود شده در این بخش کاملا آزاد و نامحدود است.
۱۰) آثار ارسالی در دو بخش "ب" و"ج" فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می‌شوند و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت و چاپ اثر نیست. در این دو بخش و بخش جنبی عکس‌های ثبت شده با تلفن همراه پذیرفته نخواهند شد.
۱۱) ویرایش عکس‌ها نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف بعد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور، افزایش یا کاهش کنتراست، کنترل رنگ، کنترل درجه اشباع، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.
 ۱۲) در دو بخش " ب" و "ج "رقابت میان تک‌عکس و مجموعه عکس صورت می‌گیرد. ۱۳)  هر عکاس می‌تواند با 8 تک عکس و ۲ مجموعه عکس به صورت جداگانه در بخش‌های ب و ج جشنواره شرکت کند؛ یعنی مجموعا 16 تک عکس و 4 مجموعه عکس. عکاسان محترم توجه فرمایند عکس‌هایی در بخش "ج" پذیرفته خواهد شد که مرتبط با موضوعات خواسته شده از حدیث شریف امام رضا(ع) باشد.
۱۴) مجموعه عکس‌های ارسالی می‌توانند از ۲ تا ۸ فریم برخوردار باشند و چنانچه از اینترودیوسی برخوردار هستند، آن را به صورت یک فایل وردی همراه با عکس‌ها بارگزاری نمایند.
 ۱۵) عکس‌های ارسالی می‌توانند رنگی، مونوکروم یا سیاه و سفید باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند؛ اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel1500 (در عکس‌های افقی Width =1500 Pixel و در عکس‌های عمودی Height =1500 pixel باشد) و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند.
 ۱۶) قبل از ورود به داوری هیاتی عکس‌های دریافتی را بررسی خواهند کرد و عکس‌هایی که به لحاظ فنی یا تطبیق موضوعی منطبق نباشند از مسابقه کنار گذاشته خواهند شد.
 ۱۷) جشنواره از پذیرش عکس‌های راه یافته در دوره‌های گذشته خانه دوست معذور است.
۱۸) شرکت‌کننده در جشنواره و صاحب فایل بزرگ و اصلی عکس، به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسئولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
 ۱۹) برگزارکننده حق استفاده از عکس‌های ارسالی را برای مصارف فرهنگی خود اعم از انتشار در بولتن‌ها، مجله‌ها، بیلبورد شهری یا نمایشگاه عکس خواهد داشت.
 ۲۰)  آثار راه یافته به بخش مسابقه، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به راه یافته گان به جشنواره اهدا خواهد شد.
۲۱) آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه‌ای در نگارخانه رضوان مشهد در زمستان سال جاری بر روی دیوار خواهد رفت و سپس در دیگر شهرستان های کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
۲۲) جوایز برگزیدگان در اختتامیه نمایشگاه به عکاسان تقدیم خواهد شد.
 ۲۳) شرکت (‌کنندگان باید آثار خود را حداکثر تا ساعت 24 روز 30 آبان‌ماه سال جاری از طریق سایت جشنواره بارگزاری نمایند.
24)  ارسال آثار یا ارسال شرح فعالیت‌ها برای ثبت‌نام اردو به منزله پذیرش تمامی مقررات این جشنواره از سوی شرکت کننده است.
جوایز سراسری خانه دوست به شرح زیر است:
نفر اول در بخش زیارت ( تلفن همراه)، سه میلیون تومان، نفر دوم در بخش زیارت ( تلفن همراه)، دو میلیون تومان،( و نفر سوم در بخش زیارت (تلفن همراه)، یک میلیون تومان
نفر اول در بخش سیره زندگی حضرت رضا(ع)، سه میلیون تومان، نفر دوم در بخش سیره زندگی حضرت رضا(ع)، دو میلیون تومان و نفر سوم در بخش سیره زندگی حضرت رضا(ع) یک میلیون تومان.
نفر اول در بخش زائرین پیاده، سه میلیون تومان، نفر دوم در بخش زائرین پیاده، دو میلیون تومان و نفر سوم در بخش زائرین پیاده یک میلیون تومان
بخش جنبی، معماری حرم رضوی: در این بخش به هر عکس راه‌یافته مبلغ صدو پنجاه هزار تومان حق‌التالیف پرداخت خواهد شد.
آغاز به کار جشنواره، شهریورماه 1397، ثبت‌نام اردوها، مهرماه 1397، برگزاری اردوها، آبان ماه 1397، مهلت ارسال اثر،  30 آبان ماه 97، داوری،  آذرماه 1397 و نمایشگاه، چاپ کتاب و اختتامیه زمستان 1397  است.
منبع : ایسنا

انتهای پیام

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.