رئیس اداره انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی گفت: بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ خادم انتظامات در صحن‌های حرم مطهر برای ایجاد نظم و آرامش زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.

بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ خادم انتظامات در صحن‌های حرم رضوی خدمت‌رسانی می‌کنند

به گزارش قدس آنلاین  به نقل از آستان نیوز، غلامرضا نخعی رئیس اداره انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی با بیان اینکه خدمت خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر امام رضا(ع) طیف وسیعی از خدمات را شامل می‌شود که یکی از این خدمت‌ها برگزاری مراسم‌ سنتی و آیینی آستان قدس رضوی است، اظهار داشت: نقاره‌زنی یکی از این مراسم‌ آیینی است که با حضور 23 نفر از خادمان اجرای مراسم نقاره زنی در اعیاد و طلوع و غروب خورشید به‌ غیر از روزهای سوگواری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: اجرای مراسم‌ آیینی و سنتی صلای عزا اول محرم، مراسم شام غریبان امام حسین(ع) و امام رضا(ع) و خطبه‌خوانی شب عاشورا و شب شهادت امام رضا(ع) از دیگر آیین‌هایی است که با حضور خدام انتظامات صحن‌ها انجام می‌شود.

نخعی با بیان اینکه بیش از 2 هزار و 700 خادم انتظامات در صحن‌های حرم مطهر برای ایجاد نظم و آرامش زائران خدمت‌رسانی می‌کنند، افزود: برای ایجاد نظم و ساماندهی هیئات مذهبی که به حرم مطهر رضوی برای عزاداری مشرف می‌شوند، دفتر هیئات مذهبی آستان قدس رضوی راه‌اندازی شده که با ایجاد پرونده، مشخصات هیئات مذهبی را ثبت و مجوز عزاداری را برای آن‌ها صادر می‌کند.

وی ادامه داد: گلباران و عطرافشانی بارگاه رضوی در سالروز میلاد امام رضا(ع) در دهه کرامت به‌عنوان یکی از آیین‌های سنتی است که هر ساله با حضور خدام انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

رئیس اداره انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی عنوان کرد: تمامی امور گلاب‌ افشانی، عود سوزی و معطرسازی در صحن‌های حرم مطهر رضوی توسط خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی انجام می‌شود. سالانه حدود 17 هزار لیتر گلاب، 2 هزار کیلوگرم زغال، 1600 کیلوگرم سپند و 200 کیلوگرم کندر برای معطرسازی صحن‌های حرم مطهر تهیه می‌شود.

نخعی با اشاره به اینکه تشریفات یکی دیگر از خدماتی است که خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر انجام می‌دهند، افزود: هماهنگی و همکاری در تشرف شخصیت‌های داخلی و خارجی به حرم مطهر رضوی، استقبال از زائران در ایام خاص و مناسبتی، استقبال از زیارت اولی‌ها، امور تشریفات تشییع پیکر شهدا و مهیاکردن تشریفات جایگاه مراسم‌ در صحن‌های حرم مطهر رضوی از جمله اقداماتی است که خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر انجام می‌دهند.

وی پذیرایی از زائران در مراسم‌ و مناسبت‌های خاص را از دیگر خدمات خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر عنوان کرد و گفت: همه فرآیند بسته‌بندی و توزیع پذیرایی میان زائران که شامل افطاری سبک، کیک، آب‌معدنی و چندین پذیرایی دیگر است، با همکاری خادمان انتظامات انجام می‌شود.

نخعی بیان کرد: خادمان انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی هرساله در دهه آخر صفر در کیلومتر 17 جاده قدیم نیشابور، در اقدامی خودجوش، پذیرای حدود 20 هزار زائر پیاده امام رضا (ع) هستند و 10 هزار نفر از خدمات اسکان ایجاد شده بهره‌مند می‌شوند.

رئیس اداره انتظامات صحن‌های حرم مطهر رضوی بازگشایی مسیرهای تردد زائران، برقراری نظم و آماده‌سازی صحن‌های مطهر برای انجام نمازهای یومیه جماعت، کنترل جمعیت در مناسبت‌های خاص، نظارت بر ایجاد کارگاه‌های ساختمانی در صحن‌ها، نظارت و هماهنگی جهت گل‌آرایی در صحن‌ها، سیاه‌پوشی حرم مطهر، نصب تابلوهای اطلاع‌رسانی، برخورد با نابهنجاری‌های اخلاقی و اجتماعی، هماهنگی و نظارت بر مفروش نمودن صحن‌ها و جانمایی محل قرار دادن جامهری‌ها، تفکیک ورودی رواق‌ها و کفشداری‌ها، نظارت بر نظافت و شستشو، هماهنگی جهت طرح اکرام در صحن هدایت و غدیر را از جمله اقداماتی این اداره معرفی کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.